Prejsť na obsah

eTwinning

Tretiaci získali ocenenie za realizáciu eTwinningového projektu
V minulých dňoch nás v škole zastihla naozaj vynikajúca správa: náš projekt V KRÁĽOVSTVE PEŇAZÍ / V KRÁLOVSTVÍ PENĚZ získal eTwinning Quality Label (Národný certifikát kvality). Toto ocenenie je udeľované Národnou podpornou službou eTwinning Slovensko  za výnimočnú prácu, množstvo aktivít a využívanie moderných technológií na komunikáciu s partnerskou školou.
Z ocenenia sa veľmi tešíme.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 21.6.2020
Certifikát kvality
Pokladničky
Originálne pokladničky tretiačikov v eTwinngovom projekte: "V kráľovstve peňazí"
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Foto: rodičia 3.A triedy, 11.5.2020
eTwinning - Pokladničky
Základná škola Pugačevova opäť získala prestížny medzinárodný certifikát „Škola eTwinning"
S potešením oznamujeme, že Základná škola Pugačevova opäť dosiahla veľký úspech a získala titul „Škola eTwinning“ pre roky 2020-2021. Medzinárodný certifikát „Škola eTwinning“ je uznanie a ocenenie za prácu v programe eTwinning. Školy eTwinning uznávajú význam a hodnoty programu eTwinning a integrujú ich do školských postupov a profesionálneho rozvoja s podporou vedenia školy. Pomocou certifikátu Škola eTwinning program eTwinning poskytuje uznanie a odmeňuje zapájanie sa, angažovanosť a odhodlanie nielen jednotlivých učiteľov zapojených do programu eTwinning, ale celej školy, kde tímy žiakov, učiteľov a vedúcich pracovníkov škôl pracujú spoločne.
Školy eTwinning:
 • sú na európskej úrovni uznávané ako vzory v programe eTwinning a tvoria sieť vedúcich škôl, ktoré inšpirujú budúci vývoj tejto akcie,
 • sú výrazne zviditeľnené na európskej úrovni a vo svojich propagačných a informačných materiáloch môžu vystavovať certifikát Škola eTwinning, sú uznávané ako vodcovia v oblasti:
   • digitálnych postupov
   • postupov e-bezpečnosti
   • inovatívnych a tvorivých prístupov k pedagogike
   • podpory kontinuálneho profesionálneho rozvoja zamestnancov
   • podpory spoločných vzdelávacích postupov u zamestnancov a študentov
Z nášho spoločného úspechu máme mimoriadnu radosť a je pre nás všetkých obrovským povzbudením a motiváciou do ďalšej práce.
Text: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, 17.3.2020
Zdroj: https://www.etwinning.net/sk/pub/benefits/recognition/etwinning-school.htm
Škola eTwinning
Pieseň v rodnom jazyku
V ďalšej etape eTwinningového projektu Úžasné zvieratká mali žiaci zaspievať pieseň o zvieratkách vo svojom rodnom jazyku. Učinili tak 21.februára,ktorý je Medzinárodným dňom materinského jazyka. Hodnotu rodnej reči a materinského jazyka si v bežnom živote málokedy uvedomujeme. Pritom práve jazyky sú najsilnejšími nástrojmi na zachovanie a rozvoj nášho hmotného a nehmotného kultúrneho dedičstva. Cieľom tohto medzinárodného dňa je pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania materinských jazykov na celom svete.
Ako to naši žiaci zvládli si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. https://vimeo.com/393739139
Text: Mgr. Martina Fedorová, 25.2.2020
Novoročné prianie partnerským školám
 
V ďalšej etape eTwinningového projektu mali žiaci 2.C vytvoriť novoročné prianie partnerským školám zo Španielska, Rumunska, Bulharska, Litvy, Lotyšska a Českej republiky.
Ako sa im to podarilo si pozrite vo fotogalérii.
 
Text a foto: Mgr. Martina Fedorová, 12.1.2020
Novoročné prianie partnerským školám
Záver eTwinningového projektu „My town – Moje mesto“.

Záverečný výstup eTwinningového projektu bolo video, v ktorom žiaci 8. ročníka predstavili naše Humenné priateľom z partnerských krajín (Portugalsko, Španielsko a Poľsko).
 
Text: Mgr. Jana Koudelková, 10.1.2019
V kráľovstve peňazí – Zachráňme vianočnú večeru

Tretiaci spolupracujúci na eTwinningovom projekte "V kráľovstve peňazí" sa dostali do nezávideniahodnej situácie. Stalo sa niečo neuveriteľné, v Korunovom kráľovstve a rovnako v Eurovom kráľovstve nastal zmätok. Zlý čarodejník opäť kúzlil a začaroval čísla na bankovkách a minciach. Obidve kráľovstvá boli zmätené a v peniazoch nastal obrovský chaos. Kráľovské rodiny sa dohodli, že si v tejto náročnej okolnosti vypomôžu. Kráľ s kráľovnou museli odcestovať, aby celú situáciu vyriešili.
Bohužiaľ táto nepríjemná situácia sa stala len pár dní pred Vianocami. V obidvoch kráľovstvách rodičia zadali úlohu svojim šikovným deťom, aby nakúpili potraviny do 100 eur a zostavili jedálny lístok pre kuchára, ktorý slávnostné menu nachystá.
Žiaci v obidvoch kráľovstvách nezaháľali, zostavovali vianočné menu, nakupovali potraviny, počítali sumy za nákupy. V Euráckom kráľovstve deti zostavili tradičné vianočné menu aj s nákupnými kartami, aby nepresiahli finančný limit. Niektoré dvojice si nachystali svoje vlastné menu. 19. decembra 2019 sa stretli s kamarátmi pri vianočnej videokonferencii, kde naši tretiačikovia predstavili naše slovenské tradičné vianočné jedlá spolu s ich receptami a rozpočtom pre každý chod. Následne sa prezentovali aj krásnou zimnou pesničkou a spoločne s českými kamarátmi nakreslili obrázok s vianočným motívom.
Aktivita s našimi českými partnermi sa vydarila a boli sme šťastní, že v obidvoch kráľovstvách bola vianočná večera zachránená, a že najkrajšie sviatky roka môžu nerušene prísť. Už teraz sa tešíme na ďalšiu novoročnú akciu. Ďalšie fotografie na našom facebooku.

                                                   Text a foto : Mgr. Irena Topoľančinová, 22. 12. 2019
V kráľovstve peňazí – Zachráňme vianočnú večeru
Medzinárodné partnerstvá na Pugačevke

eTwinningové projekty sa na našej škole tešia veľkej obľube už niekoľko rokov. Mnoho žiakov sa s chuťou zapája do aktivít, ktoré sú prínosné nielen pre rozvoj ich znalostí a zručností, ale hlavne pre zdokonaľovanie komunikácie v anglickom jazyku. Žiaci siedmeho ročníka sa v tomto školskom roku zapojili do projektu s názvom LET´S UNITE OUR LIVES WITH NATURE, NUTRITION AND SPORT.
Primárnym cieľom projektu je zvyšovať informovanosť o potrebe zdravej výživy, vhodných stravovacích návykoch žiakov v školskom prostredí, športových a kultúrnych aktivitách zapojených krajín, porovnanie stravovacích a športových návykov európskych národov s ohľadom na klimatické faktory (klimatické zmeny), vyhľadávať vhodné športy a výživové postupy pre žiakov a učiteľov na zlepšenie ich školského života a zároveň získať informácie o historických, kultúrnych, výživových a environmentálnych zdrojoch jednotlivých krajín.
Projekt sa zameriava na žiakov a učiteľov zo šiestich krajín: Bulharsko, Estónsko, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Turecko. Spoločným jazykom projektu je anglický jazyk.
V tomto polroku sme v rámci aktivít prezentovali pracovnú žiacku skupinu, vytvorili sme logo projektu, predstavili našu školu, mesto, krajinu v prezentáciách a vo videu, vytvorili sme prezentáciu o vianočných zvykoch v našej krajine, odoslali sme pozdravy k Vianociam a priania k novému roku a absolvovali sme online mítingy na rôzne špecifické témy. Všetky naše aktivity prezentujeme v bezpečnom virtuálnom prostredí TwinSpace.
Skúsenosti, ktoré sme v minulosti získali pri práci na projekte v rámci programu Erasmus+ nás a obzvlášť našich žiakov veľmi obohatili. So súčasnými projektovými partnermi sa v budúcom roku pokúsime predložiť návrh nášho eTwinningového projektu v rámci programu Erasmus+.

Text a foto: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, 20.12.2019

Medzinárodné partnerstvá na Pugačevke
Moje obľúbené zvieratko

V tretej etape eTwiningového projektu mali žiaci 2.C predstaviť svoje obľúbené zvieratko. K najobľúbenejším zvieratkám našich žiakov patrí psík a mačička, ale aj iné roztomilé zvieratká. Presvedčte sa o tom v nasledujúcom videu.
 
Text: Mgr. Martina Fedorová, 21.11.2019
Naši malí botanici a ich projekty o bylinkách

Etwinningový projekt žiakov 2.A triedy pokračuje ďalšou aktivitou. Cieľom bolo vyhľadať informácie o svojej bylinke na internete a následne vypracovať projekt. Žiaci nadobudli nové poznatky o bylinkách, no zároveň si  precvičili svoje počítačové znalosti, zručnosť a prejavili svoju kreativitu.
Práce sa naozaj vydarili!
Text a foto: Mgr. Monika Gajdošová, 19.11.2019
Naši malí botanici
Kráľovská galéria v projekte Kráľovstvo peňazí
 
Ďalšou aktivitou žiakov 3.A v eTwinningovom projekte bola kráľovská galéria vytvorená na základe rozprávky o dvoch kráľovstvách.
Kde bolo - tam bolo, boli raz dve kráľovstvá. Neboli to však obyčajné kráľovstvá. V jednom kráľovstve vládol múdry kráľ Euromil I. Bohatý s kráľovnou Eurinkou Márnivou. V druhom kráľovstve vládol kráľ Korunák II. Bohatý s kráľovnou Korunačkou Halierovou.
Jedného dňa sa kráľovské rodiny rozhodli, že si vzájomné vymenia obrazy členov kráľovských rodín. A tak vznikol oznam a zoznam, ktorý dali králi napísať svojim pisárom a vytrúbiť svojim trubačom: Na známosť sa všetkým dáva, že táto veľká sláva, aby sa na celom svete stala známa,
musí byť večným písmom zapísaná. Ten, kto kráľovskú rodinu najlepšie znázorní, toho náš kráľ Euromil I. Bohatý, bohatým kráľovským pokladom odmení.  Bankár Šetrný sa zamyslel a dostal skvelý nápad, aby túto úlohu zadali šikovným žiačikom.
Šikovné deti si v oboch krajinách prečítali oznamy a pustili sa do práce. Slová bankára Šetrného sa potvrdili a šikovné deti vytvorili krásne obrazy. Kráľovské rodiny Euráckeho a Korunového kráľovstva sa rozhodli, že usporiadajú vernisáž výstavy v kráľovskej galérii a odmenia najšikovnejšie deti z kráľovského pokladu. Deti spoločnými silami vytvorili galériu obrázkov obidvoch kráľovských rodín.
Králi obidvoch kráľovstiev  pozvali všetkých maliarov 8. 11. 2019 na online vernisáž výstavy portrétov kráľovských rodín. Žiaci sa svedomito pripravovali na prezentáciu svojej galérie a vlastnej meny. A ako  im to išlo? Skvele!  Etwinningáči  prezentovali portréty kráľovskej rodiny z Euráckeho kráľovstva a Korunového kráľovstva. Potom niektorí odvážlivci prezentovali svoju vlastnú mini galériu portrétov. Iniciatívni a kreatívni Pugačevkári si vytvorili a popisovali aj svoju vlastnú menu.
15. 11. 2019 sa obe kráľovstvá vydali na súboj. Ale nie hocijaký, bol to súboj vedomostný. Predstavte si, čo sa nestalo! Zlý čarodejník zaklial internetové pripojenie. Kráľovské učiteľky sa potili, všade hľadali, ako silné kúzlo zrušiť, ale bohužiaľ, na toto kúzlo ani spoločnými silami nestačili. A ako to teda pokračovalo? Každé kráľovstvo muselo bojovať na svojej strane a po bitke si svoje výsledky porovnali. Hra v Euráckom kráľovstve prebiehala v bojovej nálade a výkriky radosti sprevádzali celý priebeh kvízu. Víťazstvo za Eurákov si vybojovala Margarétka, druhé miesto získali Tobias s Tadeášom a tretie miesto Sofia. Už teraz sa tešíme na ďalšie aktivity, ktoré sa rozbiehajú, najmä na novú projektovú hru Moje kráľovstvo. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Irena Topoľančinová, 18.11.2019
Kráľovská galéria v projekte Kráľovstvo peňazí
Logo projektu Úžasné zvieratá
Žiaci 2.C mali v ďalšej etape projektu Úžasné zvieratá navrhnúť logo projektu. Vytvárali ho v dvoch etapách. V prvej sa pokúsili logo, ktoré bude náš projekt reprezentovať nakresliť. V druhej etape s využitím IKT technológií logo navrhovali v programe Word art. Ako sa im to podarilo si pozrite v nasledujúcich fotografiách.
Text a foto: Mgr. Martina Fedorová, 15.11.2019
Logo projektu Úžasné zvieratá
Druháci predstavili svoju krajinu, mesto a školu
 
 
Žiaci 2.C sa zapojili do medzinárodného projektu eTwinning. Projekt je realizovaný od októbra 2019 do júna 2020.
 
Je rozdelený do nasledujúcich aktivít:
 
Predstav nám svoju krajinu, mesto a školu. Navrhni logo projektu. Moje obľúbené zvieratko. Zaspievaj pieseň o zvieratách. Zvieratá v tvojej krajine. Obrázkový slovník zvierat  a mnohé iné aktivity - všetky súvisiace s úžasným svetom zvierat.
 
Ako zvládli prvú aktivitu si pozrite v nasledujúcich fotografiách.
 
Text a foto: Mgr. Martina Fedorová, 6.11.2019
Druháci predstavili svoju krajinu, mesto a školu
English through cooking
Etwinningové projekty sa stali integrálnou súčasťou vyučovania cudzích jazykov v našej škole. Tentoraz sa so siedmakmi  na angličtine vydáme do tajov gastronómie a s partnerskými krajinami si vymeníme recepty na tradičné národné jedlá. V ďalšej fáze projektu sa presunieme do školskej kuchynky.
Zo žiakov sa stanú kuchári a svojmu receptu dajú hmotnú a veríme, že i chutnú podobu vo forme  pripraveného jedla. Pracovný postup zaznamenáme vo forme videí a prezentácií. Kultúru partnerských krajín tak spoznáme cez oblasť blízku každému – jedlo.
Text: Mgr. Eva Ontkocová, 22.10.2019
English through cooking
Úžasné zvieratá
Vzťah medzi deťmi a zvieratami je veľmi špecifický a práve preto sa žiaci 2.C zapoja do eTwinning projektu, ktorý bude trvať od októbra do júna.
Cieľom projektu je zlepšovať jazykové zručnosti v reálnom kontexte, zlepšovať sociálne zručnosti, rozvíjať kreativitu a zmysluplne využívať IKT technológie.
Hlavnou myšlienkou projektu je upriamiť detskú pozornosť na úžasný svet zvierat.
Vďaka tejto spolupráci žiaci spoznajú inú kultúru, krajiny, zvyky, domácich miláčikov a naučia sa základnú slovnú zásobu vo viacerých jazykoch.
Text: Mgr. Martina Fedorová, 15.10.2019
V kráľovstve peňazí – zoznamovanie sa s partnermi a logo projektu
 
Žiaci 3.A sa tomto školskom roku zapojili do eTwinningového projektu „V kráľovstve peňazí“.
Prvou aktivitou nášho projektu bolo spoločné zoznámenie sa. Každá krajina predstavila svoj tím. Použili sme IT nástroje skicár a superlame.
Ku každému projektu patrí  logo. Spolu s našimi zahraničnými partnermi sme sa rozhodli, že logo projektu navrhnú všetci zapojení žiaci. Tretiaci spolu s pani učiteľkou pracovného vyučovania usilovne kreslili svoje logá, aby ten ich, bol čo „najkrajší.“ Všetky návrhy boli uložené do spoločného eTwinningového „inboxu.“ Pani učiteľky vytvorili pre každú krajinu google formulár, do ktorého vložili všetky nakreslené logá. Žiaci obidvoch krajín hlasovali a vybrali najkrajšie české a slovenské logo.
Víťazné logá sme predstavili na 1. videokonferencii, ktorú sme zorganizovali v pondelok, 7. októbra. Boli sme radi, že sme sa po prázdninách opäť videli naživo a vybrali tie najkrajšie logá. Všetci účastníci projektu sú zaregistrovaní a môžu reagovať na projekt v diskusnom fóre, komentovať príspevky a dokonca chatovať v twinspace priestore.
Už teraz sa tešíme na ďalšiu aktivitu.
Všetky fotografie si môžete pozrieť na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Irena Topoľančinová, 13.10.2019
Spolupracovali: Mgr. Alena Hurková a Mgr. Ján Andrejčík
V kráľovstve peňazí
Malí botanici začínajú
Žiaci 2.A triedy, zapojení do eTwinningového projektu, majú za sebou prvú aktivitu. Cieľom bolo vyrobiť  kvetináč z PET fľaše, vyzdobiť ho a zasiať rôzne bylinky. Žiaci si vylosovali akú bylinku budú siať a následne sa o ňu aj starať. Pri práci si porovnávali semienka rôznych tvarov a veľkostí. Nechýbali  mäta, šalvia, medovka, repík, majorán, pažítka, saturejka, petržlen, levanduľa a ďalšie. Žiaci majú z tejto aktivity veľkú radosť a sú plní odhodlania a očakávania, čo sa im podarí vypestovať. Tak im držme palce!
Prezentácia fotografií na:
text a video: Mgr. Monika Gajdošová, 9.10.2019
HOMEMADE CARDS FOR THE EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
Školský rok 2019/2020 prináša so sebou aj nové výzvy v rámci programu partnerstva škôl eTwinning. Žiaci našej školy sa pod vedením Mgr. Vladimíry Ševecovej a Mgr. Ľudmily Hanákovej aktívne zapojili do eTwinningového projektu s názvom HOMEMADE CARDS FOR THE EUROPEAN DAY OF LANGUAGES, ktorého cieľom bolo potešiť rovesníkov v rôznych európskych krajinách zaslaním pozdravu k Európskemu dňu jazykov v slovenskom jazyku. Na tomto projekte sme spolupracovali s krajinami ako Francúzsko, Nemecko, Ukrajina, Írsko, Rakúsko, Taliansko, Španielsko, Fínsko, Spojené kráľovstvo, Chorvátsko, Turecko, Poľsko, Rumunsko, či Česká republika. Zo všetkých uvedených krajín k nám dorazili pozdravy v angličtine, nemčine, francúzštine, taliančine, fínčine, španielčine, rumunčine, ukrajinčine, poľštine, češtine, či chorvátčine. Žiaci rôznych ročníkov sa naučili pozdraviť v týchto jazykoch a tiež rôzne základné frázy každodenného jazyka. Zároveň pri čítaní pozdravov, ktoré nám vo svojom rodnom jazyku vytvorili spolupracujúci eTwinningáči, žiaci v snahe porozumieť rôznym slovíčkam zistili, aké dôležité je učiť sa cudzie jazyky, aby im dokázali rozumieť a tiež, že to vôbec nie je jednoduché. Keďže naši žiaci sa vždy aktívne zapájajú do mnohých zaujímavých projektov, už teraz sa tešíme na ten ďalší.
Text: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, 5.10.2019
HOMEMADE CARDS FOR THE EUROPEAN DAY OF LANGUAGES
Tretiaci s novým projektom eTwinning
Nový školský rok je opäť výzvou na realizáciu nových projektov.
Žiaci 3. a triedy pod vedením triednej učiteľky Mgr. Ireny Topoľančinovej budú aj v tomto školskom roku realizovať zaujímavý projekt pod názvom: V kráľovstve peňazí/V království peněz. Ich partnermi budú starí známi Rynolťáci z Českej republiky.
Spoločne so zahraničnými partnermi budeme spoznávať finančnú menu a jazyk našej partnerskej krajiny, realizovať spoločné on line vyučovanie spoločných tém v tematických plánoch obidvoch partnerských škôl a tvoriť spoločné dokumenty.
Cieľom projektu je:
1. Rozvíjať finančnú gramotnosť žiakov,
2. Zatraktívniť vyučovanie zážitkovým učením a rozvíjať tvorivosť žiakov,
3. Spoznávať jazyk krajiny ktorej sme boli kedysi súčasťou, upevniť priateľstvo a vzájomnú spoluprácu medzi žiakmi,
4. Zlepšiť zručnosti pri práci s počítačom a internetom.
Na realizáciu projektu sa už teraz veľmi tešíme.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 22.9.2019
Tretiaci s novým projektom eTwinning
Základná škola, Pugačevova 1381/7, Humenné
Návrat na obsah