Prejsť na obsah
Rodičom a žiakom > Aktivity

AKTIVITY ŠKOLYAktivity 01, 02

Webinár „Správa vo fľaši“
Záhrady tak ako ľudia môžu byť rôzne – divoké, neusporiadané alebo naopak učesané, s vyrovnanými záhonmi či prírodné, plné vôní a farieb. O záhradách sa dá dozvedieť veľa užitočného, napríklad praktické rady pri pestovaní obľúbenej zeleniny, prieskum toho, čo všetko v záhrade nájdeme a môžeme to zjesť či použiť na výrobu sladkostí, ako prilákať do záhrady užitočné druhy živočíchov, aby nám škodcovia nezničili úrodu.
Enviro webinár „Správa vo fľaši“, organizátorom ktorého je IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže, nás voviedol do sveta záhrad. Zúčastnili sa ho vybraní žiaci piateho až ôsmeho ročníka. Webinárom zúčastnených sprevádzala pani Dana Gavalierová a lektorkou bola pani Silvia Szabóová z občianskeho združenia Sosna. Žiaci komunikovali s prednášajúcimi cez aplikáciu Zoom. Nechýbali interaktívne cvičenia, hry, spoznávačky, ktoré nás naučili nové veci o prírode aj o užitočnosti počítačov a internetu.
A ako sa aktivita páčila žiakom? Žiačka 7.B Laura Jakubčová to aj za ostatných zhrnula takto: „Na webinár som sa veľmi tešila. Splnil moje očakávania, ba čo viac, bolo to ešte lepšie. Celým webinárom nás sprevádzali dve milé lektorky. Pri zábavných pracovných listoch, ktoré boli aj náučné, sme sa dozvedeli veľa o rastlinách a živočíchoch, napríklad ako prilákať včely, ježka či vtáčiky do záhrady. Alebo že oregano, ktoré radi dávame na pizzu, je vlastne pamajorán. Všetkým vrelo odporúčam vyskúšať si takúto formu vzdelávania.“
Text: Ing. Jana Vajsová, 25.6.2020
Správa vo fľaši
Super darček na MDD
Aj keď to znie neuveriteľne, veľmi sme sa tešili z darčeka, ktorý sme dostali na náš sviatok. Bol to oznam, že prvého júna nám otvoria školu. Tešili sme sa na pani učiteľky a spolužiakov. Aj keď sa vytvorila nová trieda piatakov, sme tu dobrá partia. Učenie zvládame hravo a cítime sa ako v súkromnej triede. Máme priestor na učenie, ale aj zábavu. Vôbec nám neprekáža ani ranné vstávanie. Prvý týždeň máme za sebou tešíme sa na ďalšie.
Text: piataci, 7.6.2020
Super darček na MDD
Vyhodnotenie výtvarnej súťaže starec a počítačový chlapec
Dňa 25. 5. 2020 bolo vyhlásené školské kolo  výtvarnej súťaže medzi žiakmi  7. ročníka. Cieľom súťaže bolo nakresliť ilustráciu k ukážke z literárnej výchovy „Starec a počítačový chlapec“.  Do súťaže sa zapojilo 24 žiakov, ktorí  väčšinou zachytávali vzťah medzi chlapcom a starcom, iní rozdiel dôb v akých chlapec a starec vyrastali. Poniektorí  sa odvážili narábať len so symbolikou.  Ako techniky žiaci využívali najviac kresbu, maľbu, koláž a kombinované techniky. Oceneným blahoželáme a prajeme do budúcnosti veľa  tvorivých nápadov.
Ocenenie bez udania poradia získali: Samuel Lojan 7.a, Klaudia Kužmová 7.b, Karin Mihaľová 7.a, Viktor Kraus 7.b, Veronika Hodorová 7.a
Čestné uznanie získali: Boris Belej 7.c, Ema Knapíková 7.b, Terézia Stanková 7.a, Andrea Macejová 7.b
Cenu poroty získali: Margarétka Godžáková 7.a, Laura Jakubčová 7.b
Všetkých pozývame na vernisáž ocenených prác.
Text a foto: Mgr. Ľ. Hanáková, 7.6.2020
Vyhodnotenie výtvarnej súťaže starec a počítačový chlapec
Spolu sme to zvládli
Po dlhých týždňoch odlúčenia prišiel práve na Deň detí radostný okamih. Opäť sme mohli zasadnúť do školských lavíc. Učenie na diaľku podľa listov od detí bolo super, ale vrátiť sa do reálneho vyučovania ešte lepšie.
Rada by som sa touto cestou poďakovala mojím milým žiakom, ako úžasne pracovali počas týchto týždňov na online hodinách. Poďakovanie patrí aj ich milým rodičom, bez ktorých by sme túto formu vyučovania nemohli realizovať.
Spolu sme to zvládli.
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text: Mgr. Martina Fedorová, 1.6.2020

 


Spolu sme to zvládli
Literárny objav

Zatvorenie školy počas pandémie otvorilo priestor pre mnohé literárne talenty. Tvorivosť a fantázia našej žiačky, Diany Petrovej z 9. B, nás vtiahne do podmanivého príbehu, ktorý akoby sa naozaj odoral. Je však len fikciou jeho autorky.
Poviedka Žena v antikvariáte bola uverejnená v Literárno-kultúrnej prílohe Umka, ktorá je súčasťou celoslovenského internetového časopisu SLOVENČINÁRI.  Nájdete v ňom množstvo zaujímavých článkov, ale i literárne či výtvarné práce žiakov z každého kúta našej krajiny.
Prajem Vám príjemné čítanie Dianinej poviedky, pri ktorom Vám možno po chrbte  prebehnú aj zimomriavky ...
Text: Mgr. Eva Ontkocová, 21.5.2020
Poviedku si prečítate v internetovom časopise SLOVENČINÁRI na 130. strane.

Školské kolo súťaže medzi žiakmi 8. ročníka „OCHRANNÉ RÚŠKO AKO MÓDNY DOPLNOK“

Slovom dizajn sa pôvodne označovala skica umeleckého diela, dnes dizajn zohráva dôležitejšiu úlohu. Skôr ako sa čokoľvek začne vyrábať, navrhne sa jeho dizajn.
My sme zabŕdli do sveta módy.
V súčasnej dobe sa módnym doplnkom stáva ochranné rúško. Preto bola vyhlásená dizajnérska súťaž medzi žiakmi VIII.A a VIII.B, ktorej cieľom bolo navrhnúť nejaký veľmi netradičný vzor na ochranné rúško.
Aj keď naši žiaci nie sú profesionálnymi módnymi návrhármi, i tak podali neskutočný výkon. Mnohé ochranné rúška majú nádherný dizajn, ktorý vyniká obrovskou kreativitou, zaujímavou dekoratívnou kompozíciou na ploche a farebnou harmóniou. Bolo veľmi ťažké vybrať najlepšie návrhy, preto boli rozdelené do troch skupín.
Ocenenie bez určenia poradia získavajú:
Martin Stebnický 8.b
Sabína Rakarová 8.a
Terézia Stanková 8.a
Timotej Keša 8.a
Matej Ragan 8.a
Čestné uznanie získavajú:
Jakub Židó 8.b
Richard Palko 8.b
Dominik Kužma 8.b
Eduard Hájnik 8.a
Martin Sninský 8.a
Mimoriadnu cenu získavajú:
Sofia Vaššová 8.a
Daniela Hužvárová 8.b
Tomáš Matuch 8.a
Nina Baníková 8.b
Lili Čurlejová 8.a
Oceneným blahoželáme a zároveň vás pozývame na vernisáž.
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text a foto: Mgr. Ľ. Hanáková, 18.5.2020

Školské kolo súťaže medzi žiakmi 8. ročníka „OCHRANNÉ RÚŠKO AKO MÓDNY DOPLNOK“
Pošta pre Teba
To že škola nie je ľahostajná ani našim najmenším prváčikom, dokazuje táto milá aktivita nesúca názov Pošta pre Teba. A nechýba im iba škola, no najmä spolužiaci. Práve pre nich je momentálna situácia určite najnáročnejšia, keďže všetci sa musia naučiť čítať a písať. Podpora týchto dvoch najzákladnejších činností  je nesmierne dôležitá. A vzhľadom na to, že prváci ešte nie sú celkom technicky zdatní, je potrebné využívať všetky iné dostupné možnosti. Listová komunikácia sa v súčasnej dobe posunula kamsi do úzadia, no naši prváci z Pugačevky to nenechali len tak. Píšu listy skutočne krásne a hlavne úprimne a zo srdca. Veď posúďte sami.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, prváci z 1.C, 15.5.2020
Pošta pre Teba
Fotografická súťaž  „SVETLO VO FOTOGRAFII“ medzi žiakmi 6. ročníka
Svetlo – to je to,  čo robí fotografiu fotografiou.  Svetlo k vám, ako k fotografovi , môže byť vľúdne a ústretové, ale môže byť  tiež nepríjemné a v úlohe protivníka, ktorého musíte premôcť  alebo  využiť. Popri kvalite svetla je potrebné venovať pozornosť aj smeru svetla.
Žiaci VI.A a VI.B sa preto pokúsili pomocou fotografovania obľúbenej hračky  využiť rôzne smery  svetla.  Tým dodali objektu priestorovosť alebo vytvorili siluetu.  Zároveň zistili, že svetlo mení fotografický obraz. Žiakom sa podarilo vytvoriť veľmi efektné snímky.
Preto medzi žiakmi 6. ročníka prebehlo školské kolo danej fotografickej súťaže.  
Ocenené práce bez určenia poradia sú tieto:
a)    Bruno Orinin 6.b
b)    Adam Suchý 6.a
c)    Alex Koudelka 6.b
d)    Soňa Čisľáková 6.a
e)    Katarína Lopatová 6.b
f)     Saša Husárová 6.a
g)    Matúš Harvila 6.b
h)    Viktor Gajdoš 6.b
i)     Šimon Maďarik  6.b
j)     Timea Kuzmová 6.b
Pozývame vás na vernisáž a prajeme krásny umelecký zážitok.
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text a foto: Mgr. Ľ. Hanáková, 15.2.2020

Fotografická súťaž „SVETLO VO FOTOGRAFII“
Aktivity žiakov VI.B z výtvarnej výchovy počas pandémie
Pozývame vás na otvorenie výstavy výtvarných prác žiakov  VI. A triedy, ktorí sa počas neprítomnosti v škole veľmi aktívne zapájali do vypracovania domácich úloh z domáceho prostredia. Aktivity žiakov boli zamerané na tieto témy:
1)    Znázorniť hudbu vo farbe na základe počúvania nejakej melódie.
2)    Vytvoriť veľkonočné dekorácie.
3)    Zobraziť prierez listu, stonky, koreňa.
4)    Interpretovať dielo V. Vasarelyho.
5)    Navrhnúť zaujímavý  motív na ochranné rúško, ktoré sa stáva módnym doplnkom.
Z najkrajší prác sme preto urobili výstavku, na  ktorú ste srdečne zvaní.  
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text a foto: Mgr. Ľ. Hanáková, 7.5.2020

Aktivity žiakov VI.B z výtvarnej výchovy počas pandémie
...pretože mama je len jedna
Ďakujeme, milé mamky, za všetko, čo pre nás robíte. Ďakujeme za vašu nežnosť, za lásku, no najmä za život. Nachádzame sa v situácii náročnej nielen pre nás, ale aj pre vás. Hovorí sa, že na húsenici nie je nič, čo by predpovedalo, že z nej raz bude motýľ. A z nás raz budú pestrofarebné motýle aj vďaka vám, naše milované mamy. ĎAKUJEME!
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text: žiaci Pugačevky
...pretože mama je len jedna
Aktivity žiakov  VI.A z výtvarnej výchovy počas pandémie
 
Pozývame vás na otvorenie výstavy výtvarných prác žiakov  VI. A triedy, ktorí sa počas neprítomnosti v škole veľmi aktívne zapájali do vypracovania domácich úloh z domáceho prostredia. Aktivity žiakov boli zamerané na tieto témy:
1)    Znázorniť hudbu vo farbe na základe počúvania nejakej melódie.
2)    Vytvoriť veľkonočné dekorácie.
3)    Zobraziť prierez listu, stonky, koreňa.
4)    Interpretovať dielo V. Vasarelyho.
5)    Navrhnúť zaujímavý  motív na ochranné rúško, ktoré sa stáva módnym doplnkom.
Z najkrajší prác sme preto urobili výstavku, na ktorú ste srdečne zvaní.  
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text a foto: Mgr. Ľ. Hanáková, 6.5.2020
Aktivity žiakov VI.A z výtvarnej výchovy počas pandémie
Aktivity žiakov V.A z výtvarnej výchovy počas pandémie
 
Žiaci  V.A triedy sa počas neprítomnosti v škole veľmi aktívne zapájali do vypracovania domácich úloh z výtvarnej výchovy z domáceho prostredia. Aktivity žiakov boli zamerané    na tieto témy:
1)    Z príležitosti MESIACA KNIHY navrhovali obal na svoju najobľúbenejšiu knihu.
2)    Mali navrhnúť, ako by mala vyzerať stolička, na ktorej radi sedia.
3)    Pre svojho domáceho miláčika navrhovali netradičné obydlie.
4)    Pretože deti sa veľmi radi hrajú vonku, mali navrhnúť detské dobrodružné ihrisko.
5)    Z príležitosti DŇA  ZEME kreslili, ako je potrebné chrániť životné prostredie.
6)    Pretože ochranné rúško sa stáva módnym doplnkom, mali preto naň navrhnúť zaujímavý  motív.
Z najkrajší prác sa preto urobila vernisáž, na  ktorú ste  srdečne pozvaní.  
Všetky fotografie si pozrite na facebooku.
Text a foto: Mgr. Ľ. Hanáková, 4.5.2020
Aktivity žiakov V.A z výtvarnej výchovy počas pandémie
Pugačevka má stoličkový výťah
 
 
 Vďaka grantovému programu APPA a Nadácie  Volkswagen Slovakia budú mať zdravotne znevýhodnení žiaci našej školy o čosi ľahší život. Pri prekonávaní bariér im pomôže stoličkový výťah, ktorý je určený pre imobilných žiakov. Cesta k stoličkovému výťahu viedla cez mnohé charitatívne podujatia, ktoré naša škola zorganizovala. Počnúc charitatívnou vianočnou tržnicou cez fašiangovú šišku, eTwinning projekt - Vieme byť štedrí, vystúpenie DFS Púpavienka , divadielka Zázračno až po charitatívny tréning, ktorý bol určený nie len pre našich pedagógov a žiakov, ale aj pre širokú verejnosť. Touto cestou sa chcem poďakovať  všetkým, ktorí neváhali a aktívne sa zapojili do týchto podujatí, čím prispeli nielen k zlepšeniu podmienok pre imobilných žiakov, ale zároveň ukázali svoju lásku, dobrotu a šľachetné srdce. Stará ľudová múdrosť hovorí, kto z lásky dáva, dvakrát dáva.
 
Text: PaedDr. Pavlina Kurucová, 8.4.2020

Úvahy žiakov
Environmentálna výchova – Záleží nám na našej planéte
Učíme sa doma, ale život Zeme sa nezastavil.  V tejto dobe akéhosi spomalenia si mnohí z nás  uvedomujú, aká je planéta Zem pre nás dôležitá so všetkými živými a neživými prírodninami.  Z príležitosti Dňa Zeme jej žiaci 5.a napísali listy. Tu sú niektoré z nich.
Pripravila: Ing. Jana Vajsová, 29.4.2020
Environmentálna výchova – Záleží nám na našej planéte
Pugačevka má stoličkový výťah
 
 
 Vďaka grantovému programu APPA a Nadácie  Volkswagen Slovakia budú mať zdravotne znevýhodnení žiaci našej školy o čosi ľahší život. Pri prekonávaní bariér im pomôže stoličkový výťah, ktorý je určený pre imobilných žiakov. Cesta k stoličkovému výťahu viedla cez mnohé charitatívne podujatia, ktoré naša škola zorganizovala. Počnúc charitatívnou vianočnou tržnicou cez fašiangovú šišku, eTwinning projekt - Vieme byť štedrí, vystúpenie DFS Púpavienka , divadielka Zázračno až po charitatívny tréning, ktorý bol určený nie len pre našich pedagógov a žiakov, ale aj pre širokú verejnosť. Touto cestou sa chcem poďakovať  všetkým, ktorí neváhali a aktívne sa zapojili do týchto podujatí, čím prispeli nielen k zlepšeniu podmienok pre imobilných žiakov, ale zároveň ukázali svoju lásku, dobrotu a šľachetné srdce. Stará ľudová múdrosť hovorí, kto z lásky dáva, dvakrát dáva.
 
Text: PaedDr. Pavlina Kurucová, 8.4.2020

Pugačevka má stoličkový výťah
Jarný tábor – piatok
 
Na konci jarného tábora, v piatok 6.03.2020, žiaci v dopoludňajších hodinách navštívili klzisko. Na ľade si preverili svoju korčuliarsku zdatnosť, kým niektorí sa ešte len v korčuľovaní zdokonaľovali. Šikovní chlapci si zahrali aj hokej. V popoludňajších hodinách žiaci pokračovali v tvorivej dielni, v ktorej vyrábali výrobky z papiera a vlny. Na záver sme všetci skonštatovali, že jarný tábor splnil svoj cieľ, lebo deti užitočne využili svoj voľný čas.
 
Text: Iveta Kakošová, 6.3.2020
Foto: Petra Stariatová
Jarný tábor - piatok
Jarný tábor – štvrtok
Dnešný deň bol plný zážitkov a zábavy. Vlastnoručne sme vyrobili pravé kysnuté cesto a z neho napiekli veľkonočné zajačiky. Za odmenu sme si pozreli v kine rozprávku o Maskovaných špiónoch. Bola perfektná! Po dobrom obede nasledovala výroba tradičnej Moreny, o ktorej sme sa aj veľa naučili. Máme s ňou veľké plány, pretože ju po Kvetnej nedeli vynesieme a rozlúčime sa so zimou.
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, Zuzana Dušáková, 5.3.2020
Jarný tábor - štvrtok
Tretí deň jarného tábora
Tretí deň jarného tábora sa napriek upršanému počasiu niesol v zábavnom a veselom duchu. Dopoludnia sa prázdninujúce deti vyšantili v zábavnom parku Eiffelko a zažili dobrodružstvo v mestskej knižnici. Tam sa ocitli v detektívnej kancelárii, kde sa zahrali na detektívov.
Popoludnie veselá zábava pokračovala v disko tóne s množstvom zaujímavých súťaží.
Text: Marika Osahlová, 4.3.2020
Foto: Mgr. Veronika Hrubovska, Marika Osahlová, Mgr. Irena Topoľančinová
Jarný tábor - streda
Jarný tábor - utorok
      Dňa 3.3.2020 sa žiaci našej školy v rámci projektu „Neseďme za počítačom“ mohli vyšantiť v detskom bazéne na Mestskej plavárni v Humennom a následne zrelaxovať a využiť liečivý pobyt v soľnej jaskyni. Po chutnom obede v školskej jedálni strávili zvyšný čas spoločenskými hrami v škole. Keďže celý deň sme strávili v dobrej nálade, veríme, že si to zopakujeme aj v nasledujúcom ročníku Jarného tábora.
Text: Mgr. Erika Lukáčová, 3.3.2020
Foto: Mgr. Erika Lukáčová, Zuzana Dušáková
Jarný tábor - utorok
Jarný tábor - pondelok
 
 
1.deň jarného tábora sme poňali kreatívne. Tvorivé dielne a ľudové remeslá našich žiakov zjavne naladili tvorivo. Výtvarne premeny rôzneho materiálu vykvitli v pestrofarebné kvety. Tieto dielka určite potešia každého rodiča.
 
Aktivity v Prírodovednom múzeu obohatili vedomosti  zo zaujímavej ríše zvierat i rastlín.    
 
 
Text a foto: Mgr. Iveta Šepeľová, 2.3.2020
 
 
Jarný tábor - pondelok
Básničky in English
 
 
Základná škola, Pugačevova, uvádza výsledky školského kola súťaže Básničky in English.
 
1. miesto   Radko KOVÁČ  4.b
 
2. miesto   Adrián HANÍK  4.b
 
3. miesto  Alžbetka HUSÁROVÁ  3.b
 
Žiaci podali výborné výkony, ktoré sme si všetci užili. Nechýbali školské hodnoty ako zážitkové a rovesnícke učenie.
 
Opäť sme potvrdili, že sme atraktívna škola, ktorá rozvíja schopnosti a talenty našich žiakov. Tešíme sa na váš výber a super výkony aj o rok.
 
 
Text: Mgr. Iveta Šepeľová, 26.2.2020
 
Foto: Mgr. Andrea Macejová
Básničky in English
Learning through cooking
Etwinningový projekt zahŕňa medzinárodnú spoluprácu partnerských škôl, rozvoj jazykových kompetencií, ale i zručností v oblasti IKT. Navyše je priestorom na rozvíjanie samostatnosti žiakov. Všetky tieto atribúty sa nám podarilo zhmotniť v jednom z výstupov nášho siedmackého projektu – Learning through cooking /Učenie cez varenie. Žiačky 7. B spracovali zadanie, pripravili si jednoduchý recept na jablkový koláč a zvládli celý pracovný postup. Taktiež samy natočili a zostrihali video. Aj keď sa im niekde vkradla drobná gramatická chybička, vôbec neuberá na ich zručnosti a výsledku ich práce. Mimochodom, z toho mali úžitok všetci, pretože dievčatá celý koláč priniesli do školy a podelili sa oň s celou skupinou.
Video z aktivity si pozrite na tomto odkaze.

Text a video: Ema Kanpiková,  Klaudia Kužmová, Karolína Valčová, 23.2.2020
Learning through cooking
Kráľovsko-výskumnícka práca
Žiaci 3.A aj v novom kalendárnom roku pokračujú v tvorivej práci na eTwinningovom projekte "V kráľovstve peňazí." Tentokrát sa zaoberali kráľovsko-výskumníckou prácou životných hodnôt žiakov a ďalšími otázkami v oblasti financií.
Prvou úlohou bolo zostavenie vlastného rebríčka hodnôt, na ktorých deťom najviac záleží. Kamaráti z Korunového kráľovstva pripravili 2. úlohu, otázky, či dostávame vreckové, koľko stojí obed v školskej jedálni a čo by sme spravili s 300 eurami, ak by sme ich mali k dispozícii. Všetky úlohy sme svedomite vypracovali.
Členovia oboch kráľovstiev sa zišli v dohovorenom čase na dohodnutom mieste a začali skúmať a získavať odpovede na dohodnuté otázky v chatovacej miestnosti priestoru Twinspace.  Práca to bola neľahká, internetoví škriatkovia sa nám ako vždy priplietli do cesty. Škriatkov sme odohnali a prieskum sme vykonali. Získané údaje sme spracovali do tabuliek a grafov, ktoré sme vložili do Twinspace a našu aktivitu sme zhodnotili.
Aktivita sa nám veľmi páčila a už teraz sa tešíme na ďalšie zadanie, ktoré sa bude týkať dovolenky.
Text a foto: Mgr. Irena Topoľančinová, 21. 02.2020
Spolupracovala: Mgr. Alena Hurková
Kráľovsko-výskumnícka práca
Valentínske vyučovanie s Kahoot!
Pútavé a vedomostne prínosné vyučovanie zažívajú žiaci našej Pugačevky pravidelne. Tohtoročný valentínsky deň sme opäť strávili výnimočne - vyučovacie hodiny anglického jazyka a geografie sme venovali hre, ktorá učí.
Kahoot! je aplikácia, ktorej princíp je jednoduchý, ale neobyčajne efektívny. Na vyučovacích hodinách dochádza k premene tradičného overovania vedomostí prostredníctvom kvízu na novú, žiakov hlbšie aktivizujúcu formu s využitím digitálnych technológií. Hry vytvorené prostredníctvom Kahoot! navodzujú atmosféru súťaže, prekvapenia a možnosti zažiť úspech. Fascinácia Kahootom! vychádza aj z toho, že žiaci súťažia spolu a navzájom.
Na vyučovacích hodinách anglického jazyka si žiaci zasúťažili a overili si získané gramatické vedomosti. Medzipredmetové vzťahy sme utužili na vyučovacej hodine geografie, na ktorej si žiaci upevňovali poznatky z reálií Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska – otázky z oblasti geografie, administratívneho členenia, umenia, histórie, architektúry, samozrejme všetko absolvovali v anglickom jazyku. Žiaci sa veľmi zabávali pri získavaní správnych odpovedí a zároveň si upevňovali vedomosti nenútenou formou hry. V každej triede boli traja najlepší žiaci ocenení, ale všetci žiaci boli super. Reakcie žiakov na takto strávené valentínske hodiny s aplikáciou Kahoot! boli veľmi pozitívne a všetci boli nadšení. Vzájomne sa budeme tešiť na ďalšie netradičné formy vyučovania.
Text a foto: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, Mgr. Viera Megelová, 14.02.2020
Valentínske vyučovanie s Kahoot!
Charitatívny tréning
V piatok 14. 2. 2020 sa v telocvični našej školy konal charitatívny tréning. Každý z účastníkov si mohol poriadne zacvičiť s kondičnou trénerkou a prispieť ľubovoľnou sumou na realizáciu stoličkového výťahu pre imobilných žiakov.  Stretli sa tu naozaj rôznorodé vekové kategórie, pričom najmladšia cvičiteľka mala 5 rokov a najstaršia úctyhodných 78.
Srdečne všetkým ďakujeme za  účasť a dobrovoľný finančný príspevok. Strávili sme spolu príjemný piatkový podvečer, urobili niečo pozitívne pre svoje zdravie, ale to najhlavnejšie – pomohli sme.
Pevne verím, že všetci zúčastnení si okrem svalovice, ktorá k cvičeniu občas patrí, odniesli najmä hrejivý pocit pri srdci. Všetkým patrí veľká vďaka.
Text a foto: Mgr. Eva Ontkocová, 15.2.2020
Charitatívny tréning
Super týždeň v Tatranskej Lomnici
 
V prvý februárový týždeň sa uskutočnil lyžiarsky výcvik našej školy, ktorého sa zúčastnilo 42 žiakov siedmeho ročníka.  Všetci sme sa veľmi tešili, že sa naučíme lyžovať. Bývali sme v hoteli „Morava“ v Tatranskej Lomnici.  Na začiatku nás rozdelili do troch skupín podľa toho, ako sme vedeli lyžovať. Najlepšia skupina sa pod vedením  p.učiteľky Babinovej vyviezla lanovkou na najvyšší bod lyžiarskeho strediska Skalnaté pleso a bez pádu zlyžovali tie najstrmšie svahy. Druhej skupine velila p.učiteľka Koudelková, ktorá žiakov prvý krát previedla po naozajstných zjazdovkách Tatranskej Lomnice a pomohla zdokonaliť sa. Pán učiteľ Lysý mal najťažšiu prácu s nelyžiarmi, ktorí však zvládli všetky lyžiarske úlohy, správne si obuť lyžiarky, prvý krát sa vyviesť lanovkou, a naučil všetkých nelyžiarov zísť mierny kopec.
Aj napriek daždivému počasiu v prvých dňoch sme nesedeli na izbách, ale navštívili sme Štrbské pleso, na ktoré sme sa dostali vlakom.  Každý večer nám spríjemňovali aktivity a súťaže, ktoré si pripravovali naši šikovní spolužiaci. Všetkým nám ostalo z tohto pobytu veľa zážitkov. (Margaréta Godžaková , 7.A)
Na lyžiarskom výcviku sme mali veľmi farebné počasie J . V jeden deň kalamita, v druhý snežná búrka a v tretí slniečko. Veľmi som si to užila. Ak by to bolo možné, ostala by som tam ešte aspoň dva dni. Obdivujem našich učiteľov akú majú trpezlivosť, výdrž a pevné nervy.  Myslím, že všetci sme sa naučili lyžovať. Bola to obrovská zábava. Určite ešte budem lyžovať. (Laura Jakubčová, 7.B)
Na lyžiarskom výcviku sme sa viac spoznali so svojimi spolužiakmi. Varili nám chutne a na raňajky sme mali dokonca švédske stoly. Lyžovať som nevedela. Pred svahom som mala rešpekt. Pomalými krôčikmi som sa zlepšovala v lyžovaní. Večere sme trávili spoločne pri rôznych aktivitách a diskotékach. (Liliana Kabátová, 7.C)
Aj keď som nikdy nestála na lyžiach, vďaka učiteľom som sa naučila lyžovať za pár dní. Keď som sa prvý krát postavila na lyže, bolo to dosť zaujímavé a neverila som, že to dokážem. Keď sme prvý krát išli lanovkou tak som sa dosť bála, ale všetci sme to zvládli a dokonca som sa neskôr na to tešila. Okrem nosenia lyží na ramene a chodenia do lyžiarskeho strediska peši, bolo všetko super. Obrovská vďaka patrí našim učiteľom. (Michaela Boubelová, 7.C)
Na lyžiarskom výcviku bolo veľmi dobre. Užili sme si naše kamarátstva a dokonca sme spoznali aj iných žiakov z rôznych škôl. Varili nám chutné jedlo. My sme sa naučili dobre lyžovať. Mali sme super večerné aktivity. Boli sme aj na Štrbskom plese v nesmiernej fujavici, akú sme ešte doteraz nezažili. Aj hotel bol celkom fajn. Dúfame, že si takýto super lyžiarsky výcvik ešte niekedy zopakujeme. (Terézia Štofírová 7. B a Andrea Macejová 7.B)
Na lyžiarskom výcviku bolo dobre. Páčilo sa mi na tom to, že aj tí, čo stáli na lyžiach prvý krát sa naučili lyžovať, bojovali a nevzdali to. Ja, keď som išiel na lanovke, tak sa mi ohli palice. Inak strava bola fajn a obdivujem učiteľov za zlaté nervy. Boli skvelé aj aktivity, ktoré sa diali každý večer. (Boris Belej, 7.C)
Na lyžiarskom výcviku bolo dobre. Páčilo sa mi na tom to, že aj tí, čo stáli na lyžiach prvý krát sa naučili lyžovať, bojovali a nevzdali to. Ja, keď som išiel na lanovke, tak sa mi ohli palice. Inak strava bola fajn a obdivujem učiteľov za zlaté nervy. Boli skvelé aj aktivity, ktoré sa diali každý večer. (Boris Belej, 7.C)
Na lyžiarskom výcviku bolo úžasne, rada by som sa tam vrátila a zostala tam ešte aspoň jeden týždeň. Na raňajky boli švédske stoly a naozaj tam varili chutne, lebo sme vždy všetko zjedli. Po raňajkách sme išli na svah. Najprv sme boli na kopčeku pod naším hotelom Morava. Tí, čo vedeli lyžovať, išli na veľkú zjazdovku. Potom na druhý deň sme už išli aj my. Každý večer sme mali rôzne aktivity a diskotéku. Večierku sme mali o 22.00. Tiež sa nám tam utužili priateľstvá. Zdokonalila som sa v lyžovaní. Na lyžiarsky nikdy nezabudnem. (Hana Sninská, 7.B)
Na lyžiarskom bolo veľmi super, pretože som sa za pár dní naučil lyžovať vďaka p. učiteľom. Varili nám tam samé dobroty, ktoré som dojedal za Borisom. Každý večer sme mali party.  Najprv som si na začiatku myslel, že budú nudné, ale súťaže  boli zaujímavé. Bolo tam veľa „strmákov“, takže som na každej spadol J. Izby boli trochu menšie. Ale najzaujímavejšie je , že som sa tam odnaučil hrať počítačové hry.  Takže za mňa radšej lyžiarsky. (Alexander Stariat, 7.C)
Ja, ako lyžiar som  s ostatnými lyžiarmi mohol lyžovať až zo Skalnatého plesa. Na taký zážitok tak skoro nezabudnem. Bolo tam výborne. (Oliver Taliga, 7.A)
Veľmi som sa na lyžiarsky tešil a naozaj tam bolo super. Varili tam dobre. Nepáčilo sa mi, že na hoteli bol slabý internet. (Filip Valiga, 7.A)
Tešil som sa tam a bolo super. Hotel bol pekný. Chutilo mi ako varili. Nebol tam veľmi dobrý internet, ale najviac sa mi páčili lanovky. (Max Polák, 7.A) Všetky fotografie z lyžiarskeho výcviku si pozrite na našom facebooku.
Lyžiari z Pugačky, 12.2.2020
Super týždeň v Tatranskej Lomnici
Generálna skúška Testovania 9-2020
ZŠ Pugačevova 1381/7, Humenné patrí medzi cca 200 certifikačných škôl na Slovensku, ktoré sa zapojili do projektu „Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania“. Žiaci našej školy majú tak možnosť vybrať si formu celoslovenského testovania T9 - 2020, ktoré realizuje Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) v zmysle zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov (školský zákon) a v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole v znení vyhlášky č. 224/2011 Z. z. V  súvislosti s blížiacim sa termínom Testovania 9, ktoré sa na našej škole môže vykonávať papierovou ale aj elektronickou formou v systéme e-Test, sa 12. februára 2020 uskutočnila Generálna skúška E-Testovania 9 – 2020, ktorej cieľom bolo vyskúšať si všetky postupy a procesy, ktoré sa vyskytnú aj v ostrom E-Testovaní 9.
Mgr. Trembuľáková Monika, koordinátor T9-2020, 12.2.2020
Generálna skúška Testovania 9-2020
Prevencia drogových závislostí – alkohol
Na našej škole sa v priebehu januára uskutočnila pre žiakov jednotlivých tried siedmeho ročníka dvojhodinová beseda na tému Mýty a fakty o alkohole. Pani psychologička Mgr. V. Lučkaničová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Humennom si pripravila pre siedmakov rôzne sociálno-psychologické aktivity, ktoré boli zamerané na formovanie postojov k zdravému životnému štýlu života. V prvej časti rozoberali mnohé fakty a mýty súvisiace s alkoholom, rozprávali sa o rizikách, ktoré požívanie alkoholu so sebou prináša. Naši žiaci boli v rámci diskusie veľmi aktívni, veľa sa pýtali a snažili sa spoločne s pani psychologičkou nájsť na svoje otázky odpovede. V druhej časti si pomocou „opitých okuliarov“ všetci vyskúšali, aké je to pod vplyvom alkoholu počítať peniaze, alebo si len tak prečítať knihu. Zistili, že je to dosť náročné a človek, ktorý je pod vplyvom alkoholu, nemôže dobre vykonávať určité činnosti a rozumne sa rozhodovať.
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 6.2.2020
Prevencia drogových závislostí - alkohol
Super pugačevkársky karneval
 
 
Dňa 31. 1. 2020 sa v našej škole uskutočnil karneval. Dôvodom na radosť, šantenie a tancovanie bolo nielen polročné vysvedčenie, ale aj očakávanie polročných prázdnin a oddychu. Hosťami karnevalu boli deti a pani učiteľky z MŠ Pro Allergo a MŠ Osloboditeľov. Naši žiaci a deti z MŠ boli oblečené v pekných maskách, niektoré masky boli výnimočné a poukázali na šikovnosť rodičov. Všetci sa zabávali a súťažili v pohybových hrách so sladkou odmenou.
 
Pekné prázdniny, žiaci, tešíme sa na stretnutie v škole.
Ďalšie fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
 
Text: Mgr. Renáta Procová, 31.1.2020
 
Foto: Mgr. Erika Lukáčová
Super pugačevkársky karneval
Fašiangová šiška
 
 
Štvrtkové dopoludnie sa na našej Pugačevke nieslo v dobročinnom duchu. Už po druhýkrát naši žiaci ukázali svoje láskavé srdce a za výraznej pomoci svojich rodičov podporili našu celoročnú snahu o získanie finančných prostriedkov na kúpu stoličkového výťahu pre hendikepovaných žiakov. Krásny a dojímavý kultúrny program, v ktorom sa predstavili členovia DFS Púpavienka, členovia Divadielka Zázračno a účastníci súťaže v speve ruských piesní, nasýtil dušu. Brušká zas nasýtili fašiangové šišky, ktoré sa míňali rýchlosťou blesku.
 
Ďakujeme všetkým, ktorí nám svojou štedrosťou opäť pomohli o krok vpred k vytúženému cieľu.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
 
Text a foto: Žiacky parlament, 30.1.2020
Fašiangová šiška
Nezabúdame!
27. január bol v roku 2005 vyhlásený za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Symbolom holokaustu a ďalších zločinov, ktoré spáchalo hitlerovské Nemecko sa stal vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau pri poľskom meste Osvienčim.
Žiaci 9.A triedy si dnes v rámci rozšíreného vyučovania dejepisu pripomenuli pamiatku obetí tejto tragédie. Mnoho informácií o tejto tragédii sme sa dozvedeli zo svedectva jednej z preživších žien – Edity Grosmanovej. Pani Edita je rodáčkou z Humenného. Bola medzi tisíckou dievčat, ktoré odvliekli do Osvienčimu v prvom transporte zo Slovenska v marci 1942. Ako sama hovorí: „Otvorila som a zamkla tábor, pretože som tam bola počas celej jeho existencie. Bola som tam, videla som to a prežila som to. Musím povedať, že rozmery toho všetkého, čo sa tam dialo, sú také veľké, že na to neexistuje žiaden meter, ktorý by to dokázal zmerať.“ Nech sú slová pani Edity mementom pre nás všetkých. S našimi deviatakmi sme sa zhodli na tom, že tieto udalosti sa nesmú už nikdy opakovať. Nikdy viac!
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 27.1.2020
Nezabúdame!
Vtáky v zime
Viete ktoré druhy vtákov u nás zostávajú aj cez zimu? Prečo ich musíme prikrmovať , čo im najviac chutí a čo zas môže aj ublížiť? Odpovede na tieto otázky a mnohé ďalšie už poznajú aj prváci  z našej Pugačevky.  Pani Ing. A. Macková zo Štátnej ochrany prírody SR nám prišla  23.1.2020 porozprávať o vtákoch a starostlivosti o nich počas týchto zimných mesiacov, priniesla nám ukázať množstvo rôznych druhov krmiva a kŕmidiel. Veď s plným bruškom sa spieva predsa veselšie.
Text a foto: Mgr. Verinoka Hrubovská, 26.1.2020
Vtáky v zime
Otvorená hodina v 2.C
Dnešné ráno bolo iné. Spolu so svojimi deťmi sme zasadli do školských lavíc. Pani učiteľka a deti nás pozvali na otvorenú hodinu. Tak ako deti, aj my sme sa veľmi tešili.
Hodina začala slovenským jazykom. Pani učiteľka na prezentáciu používala technické pomôcky, ktoré sú príjemným spestrením klasického vyučovania. Deti pekne reagovali a zapájali sa. Mali sme aj úsmevné chvíle. Jedna z otázok pani učiteľky, keďže preberali slová, kde sa píše Y, bola: "Čo je gymnázium?" Pohotová odpoveď: "Tabletka, ktorá sa dáva do vody" (magnéziumJ). Páčilo sa nám, že slová, s ktorými sa tak často nestretávame, si pekne spolu rozobrali.
Druhá hodina bola matematika. Deti pracovali na skupinových príkladoch, pri ktorých sme  aj my občas zaváhali.
Ďakujeme pani riaditeľke PaedDr. P. Kurucovej, že si našla čas, prišla medzi nás a mala otvorené uši aj srdce pre nás rodičov a deti.
Touto cestou sa zároveň chceme poďakovať pani učiteľke za jej prácu, snahu, energiu, ktorú vlieva do našich detí. Chce im tiež pomôcť na ceste ich života a pripraviť na ďalšie ciele. My rodičia by sme sa mali snažiť danú prácu zveľaďovať a taktiež dbať o morálne vlastnosti detí, aby sme ich viedli k vzájomnej pomoci, trpezlivosti, láskavosti, všímavosti a srdečnosti.
Ešte raz úprimná vďaka, pani učiteľka, za túto otvorenú hodinu a veríme, že si to ešte zopakujeme.
Rodičia žiakov 2.C, 25.1.2020
Otvorená hodina v 2.C
Potešili sme a spravili deň krajším
Už je to tu! Čas lásky a pokoja...vianočný čas. Zimné prázdniny a sladké ničnerobenie.  Kto v dnešnej dobe poteší človeka len tak od srdca a nič za to nežiada? My, Pugačevkári, sme sa rozhodli ísť do toho! S našimi vyučujúcimi sme na viacerých hodinách vyrábali rôzne výrobky z komunálneho a biologického odpadu. Vo štvrtok 19. decembra 2019 sme týmito výrobkami chceli potešiť okoloidúcich a zapriať im krásne a pokojné vianočné sviatky. A podarilo sa! Radosť sme spravili mladším a aj starším. Veríme, že mnohé výrobky zdobia niečí príbytok či vianočný stromček. Pri pohľade na nášho snehuliačika či anjelika sa určite každý pousmeje a povie si, že dobro medzi ľuďmi stále víťazí.
Vaši Pugačevkári!
Text a foto: ZŠ Pugačevova, 20.12.2019
Potešili sme a spravili deň krajším
Vianočná besiedka v 2.B
Prichádza sviatočný čas, na ktorý sa teší každý z nás. Vôňa koláčov sa vôkol rozlieha, vianočnej nálade každý z nás podlieha. Zabudnime na smútok, zanechajme zvady, buďme k sebe milí a majme sa radi. Prichádza čas vianočný, zvonček tíško cinká, každému nech sa splní túžba, aspoň malilinká. Šťastné a veselé želajme si spolu a spoločne zasadnime k štedrovečernému stolu. Všetko len to najlepšie ,prajú žiaci II. B triedy.
Text a foto : Mgr. Beáta Babinová, 20.12.2019
Vianočná besiedka v 2.B
Prevencia závislostí
Viete, že medzi závislosti patria aj činnosti, napríklad také zdravé stravovanie či hranie počítačových hier? Viete, že na lekárske účely sa používa množstvo návykových látok? Viete aj to, že závislosť je choroba?
Množstvo takýchto informácií sa vďaka psychologičke z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Humennom Mgr. Andrei Tovarňakovej dozvedeli žiaci piateho ročníka na Základnej škole na Pugačevovej ulici. Veľmi pútavo a poučne im rozprávala o tom, aké druhy závislosti poznáme. Rovnako sa rozprávali aj o príčinách vzniku závislostí. Veľkú pozornosť venovali aj prejavom v ľudskom správaní, na základe ktorých môžeme zistiť či je človek závislý. Pre piatakov bolo určite zaujímavé i zistenie, že závislosť na počítačových hrách vyvoláva agresivitu, závislosť na alkohole či drogách spôsobuje obezitu, poškodzuje mozog a vyvoláva nepriaznivé účinky na ľudské správanie. Pani psychologička radila našim žiakom, ako sa vyvarovať návykovým látkam a nám ostáva len veriť, že si z tejto prednášky odniesli množstvo poznatkov, ktoré im v budúcnosti uľahčia ich rozhodovanie, keď sa postavia v tvárou tvár rôznym závislostiam alebo iným návykovým látkam a dokážu im povedať svoje rezolútne NIE!
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 19.12.2019
koordinátorka prevencie sociálno-patologických javov
Prevencia závislostí
Prevencia drogových závislostí – tabak
V mesiaci december sa na našej škole uskutočnila beseda pre žiakov 6. ročníka na tému Prevencia závislostí – tabak. Naši šiestaci sa počas sociálno-psychologických aktivít zameraných na formovanie postojov k zdravému životnému štýlu života dozvedeli od pani psychologičky Mgr. V. Lučkaničovej z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Humennom veľa nových informácií o fajčení. Rozprávali sa o návykových látkach či o tom, z čoho sa vyrábajú cigarety, na akom princípe funguje elektronická cigareta, čo spôsobuje fajčenie, aké sú negatívne účinky na zdravie a správanie človeka. Zistili, že deti obyčajne siahajú po cigaretách, keď túžia spoznať niečo nové, chcú sa vyrovnať rovesníkom či nadobudnúť pocit sebavedomia a istoty alebo len  tak, aby si vyplnili voľný čas. Dúfajme, že naši šiestaci si počas tejto besedy uvedomili, že oveľa lepšie je venovať sa športu, hudbe a iným aktivitám a najlepšie je nikdy s fajčením nezačať.
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 19.12.2019
koordinátorka prevencie sociálno-patologických javov
Prevencia drogových závislostí – tabak
Vyhodnotenie súťaže o sladkú odmenu
Milí naši čitatelia. Sme radi, že ste si zakúpili prvé číslo školských novín Novin(k)y z Pugačevky, a že ste sa zapojili do súťaže s názvom SÚŤAŽ S NAMI O SLADKÚ ODMENU. Svoj súťažný kupón ste mali možnosť odovzdať najneskôr dňa 17.12.2019. Spomedzi všetkých kupónov sme vyžrebovali desiatich čitateľov, ktorým dňa 18.12.2019 pani riaditeľka PaedDr. Pavlina Kurucová odovzdala výhru v podobe sladkej odmeny. Výhercami sa stali títo žiaci: Maximilián Polák, Simona Birnsteinová, Filip Kuľha, Nina Gavaľová, Katarína Bodnárová, Roman Majoroš, Viktória Majerníková, Martin Hodor, Marko Straka a Sárka Hamerská. Ďakujeme vám, že podporujete našu tvorbu a zároveň za váš veľký záujem o spoluprácu pri príprave ďalšieho čísla. Tešíme sa, že sa vám noviny páčili.
Prajeme všetkým krásne Vianoce!
Text a foto: redakčná rada, 18.12.2019
Vyhodnotenie súťaže o sladkú odmenu
„Klzisko“
 
Dňa 17.12.2019 sa žiaci prvého stupňa našej školy zúčastnili školskej akcie „KLZISKO“. Počas pobytu na ľadovej ploche sa žiaci mali možnosť zdokonaliť v technike korčuľovania. Precvičili si jazdu vpred, slalomovú jazdu , jazdu na cibuľku vpred aj vzad. V závere korčuľovania sa žiaci mali možnosť zahrať rôzne súťaživé hry. Veríme, že pobyt žiakov na ľadovej ploche bol pekným spestrením hodín TSV a priniesol žiakom pekné zážitky. Ďalšie fotografie na facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Beáta Babinová, 18.12.2019
Klzisko
S batôžkom radosti a darov
Blížia sa Vianoce. Čarovné sviatky. Čas lásky, pokoja a porozumenia. Ľudia majú k sebe akosi bližšie než inokedy. Srdcia akoby nosili na dlani. Otvorené srdcia majú aj naši Pugačevkári. Sedemnásty december bol pre viacerých z nich dňom radosti z obdarúvania. S koledou a vinšami na perách a láskou v srdci prišli potešiť klientov ZSS Slnečný dom v Humennom. Zavŕšením ohlasovania radostnej zvesti bolo rozdávanie krabičiek plných lásky, ktoré už dávnejšie pripravili. Prekvapivé výrazy v tvárach starčekov i stareniek, slzy dojatia v očiach darcov i obdarovaných a nekonečné ďakovanie sprevádzali tieto dojemné a vzácne chvíle, ktoré sme dnes mali možnosť prežiť aj vďaka pani Janke Ulipovej a zamestnancom ošetrovateľského centra.
S batôžkom radosti a darov sme prišli, s pocitom spokojnosti z dobre vykonanej práce sme odchádzali.
Krásne Vianoce všetkým!
Text: Mgr. Miroslava Andrejčíková, Mgr. Viera Megelová, 17.12.2019
Foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková
S batôžkom radosti a darov
„Večer s Bibliou“
Večer 13.12.2019 bol výnimočný. Pripravili sme si podujatie „Večer s Bibliou.“
Po úvodnej pesničke ,,Nehanbím sa veru nie“ sa žiaci, ktorí prijali pozvanie na toto stretnutie rozdelili do piatich skupín a začali putovať po disciplínach pripravených v jednotlivých triedach. Žiaci 7. a 8. ročníka sa výborne zhostili úlohy animátorov a vodcov skupín. Animátori sa venovali aktivitám s rôznymi názvami: biblické súradnice, knihe Sirachovej a vypisovaniu citátov na tričká. Venovali sa kráľovi Šalamúnovi, Jánovi Krstiteľovi a pracovali so žalmami. Týmto prvým ročníkom sme spoločne začali tvoriť našu pugačevkársku Bibliu. Prečo takýto večer práve s Bibliou? Pretože je najčítanejšia, najprekladanejšia, poznáme najväčšie a najmenšie vydanie a je v nej množstvo literárnych žánrov.
Po zdolaní všetkých disciplín sme sa na záver  stretli pri spoločnej piesni a belgickom tanci. Rozchádzali sme sa unavení, ale vďační za pekne prežitý večer.
Text: Mgr. K. Jakubčová, V. Megelová, 17.12.2019
Foto: Mgr. J. Koudelková Feiglová
Večer s Bibliou
V kráľovstve peňazí – "Vieme byť štedrí?"
 
V tomto predvianočnom období žiaci 3.A usilovne pracovali na svojom eTwinningovom projekte. Ich aktívnosť vychádzala z cieľa projektu s názvom V kráľovstve peňazí, že peniaze treba nielen brať, ale vedieť sa s nimi aj podeliť.
Aj to bolo jedným z dôvodov, prečo sme spoločne vytvorili akciu „Vieme byť štedrí?", do ktorej sme zapojili aj rodičov detí spolupracujúcich na projekte. Tretiaci s rodičmi vyrobili množstvo výrobkov, ale aj vytriedili a vzdali sa svojich hračiek a knižiek, ktoré už nepotrebovali. Všetok tovar rodičia z našej triedy predali na Vianočnej tržnici a získanými peniazmi, konkrétne sumou 150 eur, prispeli na nákup stoličkového výťahu pre hendikepovaných žiakov našej školy.
Touto aktivitou, ktorá mala charitatívny charakter, sme opäť ukázali, že sa vieme spojiť pre dobrú vec, a že máme srdiečka na správnom mieste. Poďakovanie patrí rodičom, ktorí sa podieľali na tejto mimoriadne vydarenej aktivite.
 
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 15.12.2019
Foto: Mgr. Erika Lukáčová, Bc. Zuzana Henčeková, rodič, Adriana Sivá - rodič
Spolupracovali: Mgr. Vladimíra Ševecová, PaedDr. Magdaléna Blaščáková
V kráľovstve peňazí – "Vieme byť štedrí?"
Príbeh spred 2000 rokov
V piatok 13. decembra navštívili žiaci 3.C Vihorlatské múzeum v Humennom, aby si pozreli príbeh o narodení Ježiška. Zachytával udalosti spred viac ako 2000 rokov a v detskom podaní bol veľmi dojímavý.
Text a foto: Mgr. Andrea Macejová, 15.12.2019
Príbeh spred 2000 rokov
DFS Púpavienka v humenskej knižnici
Činnosť nášho detského folklórneho súboru sa zameriava na ľudový spev a tanec. Okrem toho deti učíme aj o slovenských tradíciách a zvykoch. V tohtoročnom predvianočnom období sme sa  venovali dňu Svätej Lucie. Dňa 12.12. sme s programom “Na Luciu” vystúpili v humenskej knižnici. Našimi divákmi boli deti z MŠ Tyršová. Ich spontánne prejavy radosti a štedrý potlesk nás presvedčili o úspechu vystúpenia a dúfame, že sa tieto detičky naučili niečo nové o slovenských tradíciách.
Text a foto: Petra Dolobáčová, 16.12.2019
DFS Púpavienka v humenskej knižnici
Na Luciu
Práve vo sviatok svätej Lucie sa na našej škole zišli deti z troch humenských materských škôl. Prijali pozvanie od detí z DFS Púpavienka, ktoré si pre ne pripravili veľkolepý program.  Spevom a tancom sme malým škôlkarom predviedli viaceré zvyky a tradície, ktoré prináša sviatok svätej Lucie. Deti z MŠ Osloboditeľov, MŠ Mierovej a Súkromnej MŠ 1.mája 14 odmenili našich folkloristov burácajúcim potleskom. V závere sme si popriali veselé Vianoce a všetko dobré v novom roku 2020. To isté prajeme aj všetkým Vám!
Všetky fotografie si pozriete na našom facebooku.
Text: Mgr. Veronika Hrubovská, 13.12.2019
Foto: Mgr. Erika Lukáčová
Na Luciu
Charitatívna vianočná tržnica
V máji tohto roku sa zapojila naša škola do grantového programu Nadácie Volkswagen Slovakia a asociácie APPA Vzdelávaním k integrácii“.
V októbri nám z asociácie APPA oznámili, že náš projekt bol úspešný, pričom celkovo bolo prihlásených až 30 projektov a z toho len tri boli úspešné. Hodnota projektu je 9.000 eur, z toho 8.000 eur na vybudovanie stoličkového výťahu a 1.000 eur na bezbariérovú úpravu hygienických zariadení.
Jednou z podmienok  získania grantu sú aj charitatívne podujatia, do ktorých sa zapoja žiaci a široká verejnosť. Finančné prostriedky získané z charitatívnych akcií budú použité na dofinancovanie projektu.
Prvou takouto charitatívnou akciou bola dnešná VIANOČNÁ TRŽNICA, kde sme predajom výrobkov urobili dvojakú radosť: raz, keď obdarujeme kúpeným darčekom a druhýkrát, keď podporíme dobrú vec.
Naši tretiaci zapojení do eTwinningového projektu v Kráľovstve peňazí - prepojili   tento projekt s reálnym životom a vytvorili tak vianočnú tržnicu s názvom - Vieme byť štedrí?
Touto cestou by sme sa radi poďakovali všetkým, ktorí nielen prispeli výrobkami na túto tržnicu, ale aj tým, ktorí si výrobky zakúpili. Taktiež ďakujeme Nadácii Volkswagen Slovakia a Asociácii APPA, že nám pomáhajú búrať bariéry.
Osobne by sme sa radi poďakovali PhDr. Ľudovíte Chmelárovej z asociácie APPA a PhDr. Jane Vasilcovej vedúcej odboru školstva, kultúry, mládeže a športu, ktoré dnes s nami zahájili našu charitatívnu tržnicu.
Zároveň všetkým  želáme , aby nadchádzajúce vianočné sviatky prežili v pokoji a láske a aby pod vianočným stromčekom našli najmä to , čo sa na žiadnej tržnici kúpiť nedá.
Text: Mgr. Martina Fedorová, 12.12.2019
Foto: Mgr. Erika Lukáčová, Mgr. Ján Andrejčík
Charitatívna vianočná tržnica
Vianočná besiedka
 
Dňa 11.12.2019 sa konala Vianočná besiedka venovaná rodičom, starým rodičom a priateľom. Pani vychovávateľky a triedne učiteľky pripravili bohatý kultúrny program, ktorým chceli spríjemniť čas Vianoc – najkrajšieho sviatku v roku. Zazneli rôzne básničky, piesne, vinše a tance, ktorými deti privítali pani Zimu. Vyvrcholením programu bola spoločná pieseň Tichá noc. Ďakujeme všetkým vystupujúcim deťom a všetkým, ktorí sa podieľali na spríjemnení tohto krásneho momentu.
Ďalšie fotografie nájdete na našom facebooku.

Text: Petronela Čorná, 11.12.2019
Foto: Mgr. Erika Lukáčová
Vianočná besiedka
Rovesnícke učenie
Žiačky 4.B učili prvákov z 1.C. Prostredníctvom vlastných projektov poskytli prvákom nové a zaujímavé informácie o svojich obľúbených zvieratách. Projekty si dievčatá pripravili samé a ich tvorbe predchádzala niekoľkotýždňová príprava. Pri výklade si počínali profesionálne. Je potrebné pochváliť aj našich prvákov, ktorí boli pozorní poslucháči a po prednáške vedeli odpovede na všetky otázky.
Leila Zoe Kabátová vyučovala o žralokovi,
Barbora Beňová o vlkovi,
Viktória Sciranková o pávovi korunkatom.
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, 9.12.2019
Rovesnícke učenie
Mikulášske tvorivé dielne
Predpoludnia pod týmto názvom sa 6.12.2019 zúčastnili žiaci 2.A  a 2.C v detskom zábavnom parku Eiffelko. Deti si precvičili svoju zručnosť a zapojili fantáziu pri vytváraní anjelikov a snehuliakov. Prežili pravú mikulášsku zábavu, pretože mali priestor aj na hranie a vybláznenie v ihrisku.
Text a foto : Mgr. Fedorová a Mgr. Gajdošová. 8.12.2019
Mikulášske tvorivé dielne
Na svätého Mikuláša

Všetky fotografie nájdete na našom facebooku.
Na svätého Mikuláša
Zaži energiu na Pugačevke
V tomto školskom roku sme sa po prvýkrát zapojili do podujatia ZAŽI ENEGIU, ktoré sa konalo dňa 3. decembra 2019 a bolo určené žiakom 7. až 9. ročníka. Cieľom tejto akcie bolo prezentovať kúzlo fyziky a elektrotechniky za pomoci Východoslovenskej distribučnej a.s. v spolupráci s partnerskou strednou školou SOŠ technická v Humennom.
Žiaci boli počas dopoludnia rozdelení do skupín a následne sa im na jednotlivých stanovištiach predstavila spomínaná spoločnosť, práca jej zamestnancov z  terénu a tiež partnerská stredná škola. Zamestnanci VSD a.s. predviedli žiakom prácu elektrikárov a ukázali im rôzne prístroje a náradie, s ktorým pracujú pri odstraňovaní porúch. Žiaci vzájomne súperili v súťaži Zachyť energiu, kde získali za správne odpovede sladkú odmenu a otestovali svoje zručnosti v zapájaní elektrických obvodov. Tí najšikovnejší si mali možnosť obzrieť školský dvor z vysokozdvižnej plošiny a voziť sa na štvorkolke za asistencie zamestnancov VSD a.s.. Veľmi pútavou súčasťou tohto podujatia bolo aj vystúpenie Kúzelnej fyziky, na ktorej boli na jednotlivých pokusoch vysvetlené princípy fyziky zábavnou formou. Na záver stretnutia naša škola získala od organizátorov elektrotechnickú stavebnicu, ktorú vďačne zužitkujú vyučujúci spolu so žiakmi na hodinách fyziky a techniky.
Text: Mgr. Jana Šubertová, 4.12.2019
Foto: Mgr. Jana Šubertová, Mgr. Ján Andrejčík
Zaži energiu na Pugačevke

Aktivity 01, 02

Základná škola, Pugačevova 1381/7, Humenné
Návrat na obsah