AKTIVITY - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

PROFESIONALITABEZPEČIEPRÍLEŽITOSTIVZDELANIEAUTENTICKOSŤEMPATIAPOZITÍVNA ATMOSFÉRARADOSŤVZŤAHY

Prejsť na obsah
AKTIVITY

AKTIVITY 1      AKTIVITY 2


Deň matiek pokračuje
Séria vystúpení žiakov prvého stupňa pri príležitosti Dňa matiek pokračuje. Ďakujeme všetkým milým mamkám, ale aj ockom , či starým rodičom, že nás tieto dni navštívili a potešili sa zo svojich ratolestí konečne osobne a na pôde našej školy. Ďakujme za Vašu podporu.
Text a foto: Mgr. Martina Fedorová, Mgr. Monika Gajdošová, Mgr. Michaela Breková, Mgr. Petra Dolobáčová, 21.5.2022
Púpavienky v Klube seniorov
Pri príležitosti osláv Dňa matiek detský folklórny súbor Púpavienka opäť raz priniesol radosť. Malé tanečnice predviedli ohromujúce tanečné zručnosti a milé tety nešetrili potleskom.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, Mgr. Petra Dolobáčová, 21.5.2022
ZŠ Pugačevova oslavuje, spomína a motivuje
Základná škola na Pugačevovej ulici v Humennom oslavuje v tomto školskom roku 60. výročie jej založenia. Počas tohto dlhého obdobia prešli jej bránami tisíce žiakov. Svoje vedomosti a zručnosti žiakom odovzdávali mnohí pedagógovia. O ich zodpovednom prístupe a zanietení v minulosti i dnes svedčia aj úspešní absolventi, ktorých za toto obdobie škola dokázala vygenerovať. A práve s týmito zaujímavými ľuďmi sme sa rozhodli osláviť naše výročie a zároveň vrátiť sa v ich spomienkach do obdobia, kedy sa ako žiaci prechádzali po chodbách našej školy.
Naše pozvanie prijali:
Adriana Totiková, režisérka, autorka a dramaturgička,
Jozef Benda, bývalý úspešný basketbalista, riaditeľ pobočky banky,
Július Firkaľ, úspešný volejbalista, reprezentant Slovenska,
Peter Pipák, predseda rady rodičov a hlavný kontrolór mesta Humenné,
Pavlina Kurucová, riaditeľka ZŠ Pugačevova.

V príjemnom prostredí relaxačnej zóny sme po niekoľko dopoludní trávili čas v príjemných debatách, spomienkach, cieľoch a ich naplnení. Bolo zaujímavé a inšpirujúce dozvedieť sa, že aj úspešní absolventi boli kedysi rovnakými žiakmi ako sú tí dnešní – s radosťami, starosťami i túžbami. Vedomosť, že ich návraty na pôdu našej spoločnej školy, rozochveli ich srdcia aj po toľkých rokoch, je najlepším uznaním a blahoželaním, akého sa škole môže dostať. Ďakujeme Vám.
Veríme, že sa Vaše skúsenosti, osobný príklad húževnatosti i zodpovedný prístup k vzdelávaniu a nasledovaniu svojich snov stanú motiváciou a inšpiráciou pre budúce generácie úspešných absolventov.
Text: Mgr. Ján Andrejčík, 19.5.2022
Foto: ZŠ Pugačevova
Deň našich mamičiek v I.A triede
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok sme si Deň matiek pripomenuli v nedeľu 8. mája.
Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám, ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú, a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili a stále robia.
Aj malí prváci z 1.A triedy  pod vedením svojej triednej učiteľky Mgr. Ireny Topoľančinovej pripravili 14. mája 2022 veselý program pre svoje mamičky. Básničkami, pesničkami a ľudovými tancami, vykúzlili na tvárach rodičov radosť a hrdosť. Svoje mamky príjemne prekvapili aj krásnymi pozdravmi, ktoré vykúzlili pod vedením vychovávateľky Ivety Kakošovej. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 17.5.2022
Foto: Mgr. Mária Čorná
Tanec, výzdoba a darčeky: pani vychovávateľka Iveta Kakošová
Deň našich mamičiek v I.A triede
Druhá májová nedeľa už tradične patrí všetkým mamám. Tento rok sme si Deň matiek pripomenuli v nedeľu 8. mája.
Deň matiek je špeciálny čas povedať našim mamám, ako ich máme radi, čo pre nás znamenajú, a vyjadriť im našu vďačnosť za všetko, čo pre nás urobili a stále robia.
Aj malí prváci z 1.A triedy  pod vedením svojej triednej učiteľky Mgr. Ireny Topoľančinovej pripravili 14. mája 2022 veselý program pre svoje mamičky. Básničkami, pesničkami a ľudovými tancami, vykúzlili na tvárach rodičov radosť a hrdosť. Svoje mamky príjemne prekvapili aj krásnymi pozdravmi, ktoré vykúzlili pod vedením vychovávateľky Ivety Kakošovej. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 17.5.2022
Foto: Mgr. Mária Čorná
Tanec, výzdoba a darčeky: pani vychovávateľka Iveta Kakošová
Sokoliari na Pugačevke
Dňa 17.5. navštívili našu Základnú školu Sokoliari majstra Vagana. Prostredníctvom zážitkového učenia priblížili deťom život lesa, oboznámili nás so sokoliarstvom a ponúkli množstvo iných zaujímavostí, ktoré si mohli žiaci vyskúšať na vlastnej koži. Súčasťou workshopu bola aj ukážka živých dravcov. Ďakujeme za nezabudnuteľný a obohacujúci zážitok. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. V. Hrubovská, 17.5.2022
Foto: Mgr. B. Babinová, Mgr. M. Čorná
Cyklus besied na Pugačevke
Dňa 17. mája 2022 sme na našej Pugačevke naďalej pokračovali v besedách s významnými osobnosťami. Prekvapenia sme si tentokrát pripravili pre vzácneho hosťa Petra Pipáka a našu pani riaditeľku Pavlinu Kurucovú. Obidvaja spomínali najmä na školské časy a motivovali žiakov k múdrosti a zodpovednosti. Prežili úprimnú radosť zo spomienok a z prekvapivých odkazov od najbližších a známych. Ďakujeme za čas a prínosné rozhovory. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Text: Žiaci Pugačevky
Retro deň
Dnes sme sa na Pugačevke vrátili do čias minulých. Zazneli piesne, ktoré boli kedysi veľkými hitmi, no stále sa tešia obľube, vypočuli  sme si príspevok o spôsobe života a trávení voľného času v minulosti. Žiaci tomuto dňu prispôsobili i svoje oblečenie, ktoré bolo mimoriadne pestré. Súčasťou dňa je i stále prebiehajúca výstava „Retro múzeum“, kde si žiaci môžu prezrieť rôzne predmety, s akými sa len tak bežne nestretnú, avšak pred pár rokmi boli súčasťou takmer každej domácnosti. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Eva Ontkocová, 11.5.2022
Foto: Oliver Taliga
Motivujúce výrobky na THD
 

 
Foto: Mgr. Monika Trembuľáková, 10.5.2022
Projekt FAST Heroes
Žiaci 1.B triedy sa zapojili do medzinárodného projektu FAST Heroes, ktorý podporuje aj MŠ SR. Spolupracujú na ňom školy z viac ako 20 krajín sveta s cieľom zvýšiť povedomie o príznakoch mozgovej príhody a potrebe rýchlej reakcie. Prváci počas piatich týždňov pracovali na rôznych aktivitách, pomocou ktorých sa učili rozpoznávať príznaky cievnej mozgovej príhody. Naučili sa, ako majú postupovať, keď zaútočí zloduch ZRAZENINA na ich starkých a ako im správne poskytnúť pomoc. Najprv nominovali svojich starkých - hrdinov, ktorým poslali list. Následne plnili rôzne úlohy a aktivity, hrali hry, vyrábali masky a postavy hrdinov tímu FAST, či spievali hymnu HRDINOVIA FAST.
Už vedia, ako správne telefonovať na linku 112 a aká je dôležitá rýchlosť pri záchrane života. Po ukončení projektu získali certifikát a stali sa členmi tímu HRDINOV FAST. Na tomto projekte spolupracovali aj rodičia a starí rodičia, ktorým chceme touto cestou poďakovať. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Andrea Macejová, 9.5.2022
Projekt FAST Heroes
Mladí turisti v Košiciach
Posledná aprílová sobota priniesla mnoho zážitkov členom turistického krúžku, ktorí navštívili Botanickú záhradu v Košiciach. Obdivovali sme pestrosť a krásu rastlín v skleníkoch aj vo vonkajšom areáli záhrady. Zaujali nás kaktusy, citrusy, tropické rastliny, vodné rastliny, ale asi najviac zo všetkého bonsaje, ktoré sme si mohli kúpiť. Počasie nám prialo aj pri prehliadke historického centra mesta, ktoré zaujalo svojou výzdobou a fontánami. Unavení, ale plní dojmov sme si mohli povedať: „Bol to super výlet!“
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 8.5.2022
Myslíme a konáme ekologicky
Na našom životnom prostredí nám záleží, preto sa snažíme recyklovať rôzne materiály.  Novú šancu skoro odhodeným textíliám sme dali na hodinách techniky, keď sme z nich urobili jednoduché hračky pre psíkov. A aby sme potešili viacerých chlpáčov, rozhodli sme sa ich darovať do psieho útulku na Hubkovej. Vo štvrtok 5.5. bola v útulku radosť obojstranná – potešili sa obdarovaní, ale aj darcovia. Žiakom sa páčili mnohí psíkovia, ale hádam najviac malé šteniatka.
Po návšteve psieho útulku sme vytiahli  vrecia a pozbierali odpad, ktorý v lese aj popri chodníkoch zanechali „zábudliví“ návštevníci tejto rekreačnej zóny. Zapojili sme sa tak do akcie Každé vrece sa ráta a prispeli k ochrane našej Zeme. EKO hrdinom sa môže stať každý, neváhajte a zapojte sa tiež!
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 9.5.2022
IV.B Mamičkám
IV.B Mamičkám
Púpavienka postavila v Humennom máj
V nedeľu 1. 5. sme boli poctení postaviť máj pre mesto Humenné. Bolo pre nás veľkým potešením vystupovať na pódiu humenského amfiteátra a potešiť všetkých divákov. Nech tento máj prinesie lásku nielen v tomto mesiaci, ale po celý celučičký rok. Veľké poďakovanie patrí všetkým deťom z Púpavienky a Soňke Čisľákovej, ktorá nás pravidelne doprevádza hrou na husliach.
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, Mgr. Veronika Hrubovská, 3.5.2022
Vzácna návšteva pri príležitosti 60. výročia školy
Vzácna návšteva pri príležitosti 60. výročia školy
Základná škola Pugačevova má mnoho absolventov, ktorí sú hodní nasledovania. Jedným z nich je aj náš bývalý žiak Július Firkaľ, ktorý je vo volejbalovom svete značkou kvality.
Dňa 2. mája 2022 poctil našu školu milou návštevou. So žiakmi siedmeho ročníka sa podelil o svoje zážitky, skúsenosti, ale aj praktické rady nielen zo sveta športu, ktorému sa venuje, ale aj z bežného života.
Na svoje školské časy si zaspomínal prostredníctvom vopred pripraveného videa, ktoré bolo vytvorené z archívnych záberov. So žiakmi absolvoval podnetnú besedu a zapísal sa do kroniky školy. Praktické zručnosti z oblasti volejbalu predviedol žiakom v rámci spoločného tréningu v školskej telocvični. Svoju návštevu na našej škole ukončil autogramiádou a spoločným fotografovaním so žiakmi.
Sme veľmi radi, že z Júliusa vyrástol nielen vynikajúci profesionálny športovec, reprezentant Slovenska vo volejbale, ale aj skvelý človek s dobrým srdcom.
Všetky fotografie si pozrite na našom Facebooku.
 
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, Mgr. Vladimíra Ševecová, 2.5.2022
Púpavienka postavila máj v MŠ Osloboditeľov
Melódia piesne „Máj, máj, máj zelený, pod oblôčkom sadený...” sa v piatkové dopoludnie niesla celým námestím. Deti z detského folklórneho súboru Púpavienka hrdo vztýčili do výšky krásnymi stužkami ozdobený máj na dvore MŠ Osloboditeľov. Svojím spevom a tancom potešili malých škôlkarov a aj ich rodičov.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, Mgr. Petra Dolobáčová, 1.5.2022
Osmijankova literárna záhradka
Dnes bol pre žiakov IV.B triedy špeciálny deň. Od rána sme tvrdo pracovali, aby sme stihli dokončiť všetky semienka z vybraných Omijankových kapsičiek 18. ročníka celoslovenskej súťaže a odoslať ich všetky Osmijankovi do Bratislavy. Spoločne sme si vybrali 4 knihy Traja kamoši a fakticky fantastický bunker, Zatúlaný gombík , O dvanástich mesiačikoch a O čajke a kocúrovi, ktorý ju naučil lietať. Splnili sme 8 semienok : semienko erbové, gombíkové, plagátové, vševediace, sľubujúce,  Kto je kto?, Kto je aký? a semienko darov. Veríme, že sa naše práce budú Osmijankovi páčiť, veď sme sa veľmi snažili. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Beáta Babinová, 28.4.2022
My sme malí policajti
Našich najmladších žiakov  1.A a 1.B triedy navštívila pani policajtka kpt. PhDr. Anna Čopáková, ktorá im v rámci realizácie celoslovenského preventívneho projektu „Póla radí deťom“, spestrila vyučovací proces. Žiaci sa tak naučili, ako sa majú správať v rizikových situáciách, keď sú doma sami, poúčala ich o zodpovednosti za svoje zdravie, správanie i majetok. Primeranou formou tak zvyšovala ich právne a sociálne vedomie. Súčasťou dnešnej prednášky bol aj pracovný zošit, ktorý obsahoval veľa zaujímavých príbehov, kreatívnych úloh, doplňovačiek a vystrihovačiek. Zároveň každá trieda dostala darčeky, ktoré zvýšia bezpečnosť  žiakov na výletoch a vychádzkach. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Mária Čorná, 28.4.2022
Foto: Mgr. Mária Čorná, Mgr. Andrea Macejová
Apríl – mesiac lesov
Význam lesa, jeho funkcie, druhy drevín u nás a mnoho iných dôležitých  informácií sme sa dnes dozvedeli od naozajstných odborníkov na les. Lesníci z VLM SR si pre členov záujmového krúžku Mladý poľovník a ochranár prírody pripravili skutočne zaujímavú besedu. Sme veľmi vďační, že sme mohli opäť o trošku narásť. Veď aj tie najväčšie stromy vyrástli z maličkého semiačka.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, 27.4.2022
Dnes sme znova usilovne pracovali v štúdiu. Už onedlho Vám predstavíme výsledok našej práce a radosti. Užili sme si to plnými dúškami a máme zážitok na celý život .
Text a foto: Zuzana Dušáková, 27.4.2022
Dnes sme znova usilovne pracovali
Náš hudobný projekt e-Školy pre budúcnosť
V mesiaci január sme so žiakmi 6.- 8. ročníkov začali pracovať na projekte Orange/e-Školy pre budúcnosť. Má názov Mladí hudobní producenti a rozširuje naše vedomosti v oblasti hudobnej produkcie. V úvode plnenia projektu sme si v priestoroch školy zriadili nahrávacie štúdio a oboznámili sa s jeho technickým vybavením. Naučili sme sa pracovať s notačným programom MuseScore, pomocou ktorého vznikla knižná Zbierka slovenských ľudových piesní. V súčasnosti pracujeme pomocou programu Audacity na nahrávaní živej hudby a spevu. Ešte nás čaká veľa práce, tak nám držte palce.
Text: Mgr. Petra Dolobáčová, 27.4.2022
Priestorové vnímanie
Aj takto rozvíjame priestorové vnímanie. Pomocou zostrojení geometrických tvarov sa dá vytvoriť zaujímavá konštrukcia, čo si vyskúšali naši žiaci.
Text a foto: Adriana Sivá, 26.4.2022
Návrat v čase - absolventi spomínajú
Absolvent Pugačevky, pán Jozef Benda, prijal naše pozvanie na besedu a spomínal. Spomínal na školu, učiteľov, obľúbené predmety a na začiatky basketbalu. A čo mu dal basketbal do života? Priateľstvá. Pán Benda, ďakujeme za povzbudenie, nadšenie pre vzdelanie, šport a múdrosť.
Text: Mgr. Katarína Jakubčová 26.4.2022
Foto: Mgr. Liana Gógová
Návrat v čase - absolventi spomínajú
Deň Zeme na 1. stupni
Žiaci 1.stupňa dnes zažili výnimočný deň. Deň Zeme si pripomenuli pri rôznych enviroaktivitách v areáli našej Pugačevky. Učili sa, resp. precvičovali separovanie odpadu, zahrali si ekopexeso, skladali sľub našej Zemi, vytvárali rôzne obrazy z odpadového materiálu. V ďalšej časti nášho dopoludnia nás navštívila bábkoherečka Alena Mihoková, ktorá nám zahrala rozprávku Aladín a čarovná lampa. Všetky svoje bábky vyrába z odpadového materiálu, čo súviselo s hlavnou témou dnešného dňa. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Monika Gajdošová, 22.4.2022
Foto: Soňa Čisľáková, Mgr. Beáta Babinová, Mgr. Mária Čorná
Deň Zeme
22. apríl je Deň Zeme. Ako sme ho oslávili v tomto školskom roku? Krátkym vysielaním v školskom rozhlase sme začali našu oslavu Dňa Zeme. Niektoré aktivity realizovali vyučujúci so žiakmi na vyučovacích hodinách. A potom s úsmevom na tvári a vyhrnutými rukávmi v peknom jarnom počasí sa žiaci druhého stupňa pustili do práce. Áno, vyčistiť si blízke okolie školy a takto si spríjemniť pobyt v nej je samozrejmosťou. V nasledujúcich dňoch sa ešte zapojíme do eko-akcie „Každé vrece sa ráta“. Budeme zbierať najmä „zabudnutý“ odpad z neďalekých sídlisk alebo parkov. Aj takto prispejeme k ochrane životného prostredia v našom meste.
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, Mgr. Andrea Polanská, 22.4.2022
Plavecký výcvik
Od stredy 20.4.2022 do 29.4.2022 sa uskutočňuje plavecký výcvik žiakov 6. ročníka. Kurz absolvuje 34 žiakov, ktorí sa počas výcviku učia a zdokonaľujú plavecké štýly kraul, prsia a znak. Ďalej štartový skok, otočku, plávanie pod hladinou, hľadanie a vynášanie predmetov z dna bazéna. Plavecký kurz končí pretekmi všetkých účastníkov na 25 metrov voľný spôsob a odovzdaním „mokrého“ vysvedčenia. Veríme, že aj druhý týždeň bude taký úspešný ako tento...
Text: Mgr. Genadij Lysý, 22.4.2022
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Parohy, parožky a rohy
Dnešné slnečné popoludnie sme my, členovia záujmového krúžku Mladý poľovník a ochranár prírody, strávili veľmi príjemne a obohacujúco. Svojou návštevou nás poctil Mgr. Ján Kuľha, člen hodnotiteľskej komisie SPK. Opäť sme sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií, ktoré určite zužitkujeme pri potulkách prírodou.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, 13.4.2022
Žabie taxi na Brestovských rybníkoch
Žiaci našej školy už niekoľko rokov spolupracujú s ochranármi ako dobrovoľníci na záchrane žiab na Brestovských rybníkoch. Žaby sú v prírode veľmi užitočné, no činnosťou človeka sa zhoršujú podmienky pre ich život. Veľké množstvo ich zahynie pod kolesami áut pri jarnom putovaní žiab z lesných zimovísk k vodným zdrojom, kde potrebujú naklásť vajíčka a tak zabezpečiť svoje potomstvo.
V piatok 8. apríla sa skupina našich žiakov – dobrovoľníkov z 5.C, 6.B a 9.B vybrala na Brestovské rybníky, kde nám pani Anna Macková z CHKO Východné Karpaty porozprávala, prečo je dôležité pomáhať a ako žabky chytiť, položiť do vedra a preniesť k rybníku. Spočiatku to bol síce pre niektorých problém, ale potom zistili, že ropuchy sú krehké a bezbranné a nijako neublížia. Naši žiaci sa ukázali ako veľmi šikovní a pozorní. Spolu s ďalšími dobrovoľníkmi sme pomohli preniesť viac ako tritisíc žiab.
Domov sme odchádzali s novými zážitkami aj s pocitom dobre vykonanej práce.
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 10.4.2022
Krížová cesta
Deviataci sa modlia krížovú cestu za svojich najdrahších.
10.4.2022
Veľkonočné kraslice
Dnes sme počas regionálnej výchovy v 5.B maľovali veľkonočné kraslice. Tešíme sa, že každá z nich si nájde miesto v košíku plnom všetkých veľkonočných dobrôt.
Foto: Mgr. Viera Megelová, 8.4.2022
Využitie poľných plodín
Hodinu prírodovedy si dnes žiaci 4.C užili. Na vyučovaní si žiaci prakticky vyskúšali využitie najbežnejších poľných plodín a ochutnali výrobky z nich. Neuveríte, no najviac im chutili halušky.
Text a foto: Mgr. Michaela Breková, 5.4.2022
Zo zápisu do 1. ročníka
Viac fotografií si pozrite v albume z 1. dňa zápisu a 2. dňa zápisu.
Človeče, nehnevaj sa!
Naši klubáči sa v deň 1. apríla rozhodli zabojovať vo veľkom turnaji obľúbenej hry „Človeče nehnevaj sa“. Všetci sme sa vďaka tejto veľmi zábavnej akcii naučili nielen prehrávať, ale aj spolupracovať a radovať sa s inými. Naše deti pochopili tímovú prácu naozaj bravúrne a počas celého popoludnia bolo počuť v areáli našej veľkej školy kopec radostného kriku, smiechu a tímových pokrikov. Tešíme sa na ďalšie zážitky v našom ŠKD. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text: Zuzana Dušáková, 3.4.2022
Foto: vychovávateľky ŠKD
Deň s Andersenom
V deň narodenia slávneho dánskeho rozprávkara H. CH. Andersena sa každý rok slávi Medzinárodný deň detskej knihy. Žiaci z 1.B dnes spoznávali čaro rozprávok tohto významného spisovateľa. Dozvedeli sa zaujímavosti z jeho života, čítali rozprávky, skladali ich názvy a hádali, čo sa ukrýva pod číslami. Veľmi ich zaujala rozprávka „Statočný cínový vojačik“. Po hlavnom hrdinovi zostalo v popole iba cínové srdiečko. Žiaci si vymodelovali srdiečka a neskôr do papierových sŕdc vpísali, kto je pre nich veľmi dôležitý a bude v ich srdci ukrytý navždy.
Text a foto: Mgr. Andrea Macejová, 1.4.2022
Vitaj, Dima
Dnes sa naša trieda rozrástla o jedného žiaka z Ukrajiny. Dima, prajeme Ti, aby si sa u nás cítil čo najlepšie, aby sme spolu zažili kopec pekných vecí. Tvoji noví spolužiaci zo IV. B
Záhradka do triedy
Naša Pugačevka sa zapojila do peknej výzvy: Moja malá záhradka
Vyhlásila ju spoločnosť Kaufland, aby priblížila deťom prírodu a súťažnou formou vzbudila  ich záujem o rastliny a ich pestovanie. Do tejto výzvy sa zapojilo viac tried (1.A, 2.B, 3.C, 4.B, 4.C) Držte nám všetkým zúčastneným palce!
Veselá hodinka na klzisku
 

Vitaj
V minulom týždni sme v našej triede 6.A medzi sebou privítali novú spolužiačku z Ukrajiny Anastasiu. Zistili sme, že má nesmierne veľký talent v kreslení. Veríme, že sa jej u nás bude páčiť, a že sa medzi nami bude cítiť veľmi dobre.
Text: žiaci 6.A, 17.3.2022
Deň vody
Hlavnou témou dnešného dňa bola voda. Žiaci z 1.B triedy sa dozvedeli mnoho zaujímavosti. Spolu s kvapkou Katkou spoznávali, akú dôležitú úlohu má voda v každodennom živote. Riešili mnohé úlohy, spievali pesničku a vyrábali čelenky kvapky Katky a jej kamarátov. Naši prváci už vedie, že vodou netreba plytvať, aby sme jej mali dostatok.
Text a foto: Mgr. Andrea Macejová, 22.3.2022
Turisti na Kapušianskom hrade
Slnečný sobotňajší deň19.marca patril mladým turistom z Pugačevky. Cesta vlakom nám rýchlo ubehla a náš cieľ – Kapušiansky hrad – nás vítal svojou majestátnosťou. Cestou sme sledovali prebúdzajúcu sa prírodu, vo vzduchu bolo cítiť jar, aj keď pred vrcholom kopca nás prekvapil zasnežený chodník. Po výstupe na hrad sme sa dozvedeli zaujímavé veci z histórie nášho kraja. Domov sme sa vracali plní zážitkov a už sa nevieme dočkať ďalších turistických výletov.
Text a foto: Mgr. Viera Megelová, Ing. Jana Vajsová, 22.3.2022
Púpavienka pokračuje vo vystúpeniach
Detský folklórny súbor Púpavienka si môže pripísať na svoj účet ďalšie skvelé vystúpenia. Srdečné privítania, priateľská atmosféra a obrovský potlesk na nás čakali tentokrát v ďalších materských školách. V uplynulých dňoch sme navštívili škôlky Mierová, Štefánikova a Třebíčska. O tom, že zábava bola výborná svedčí aj fakt, že všetky detské nôžky sa s nami dali do tanca.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, Mgr. Petra Dolobáčová, 22.3.2022
Deň vody s MŠ Osloboditeľov
22.3.  je Svetový deň vody a ten si s našimi žiakmi pripomenuli predškoláci z MŠ Osloboditeľov.
Predškolákov sme otestovali v rôznych aktivitách a musíme ich pochváliť, že sa úloh zhostili naozaj výborne. Obstáli vo všetkých skúškach, čím nás presvedčili, že sú zrelí zvládnuť nástup do ozajstnej školy. Tešíme sa na Vás v septembri.
Text: Mgr. Martina Fedorová, 22.3.2022
Foto: Adriana Sivá
Marec, mesiac knihy
„Marec, mesiac knihy" si naši KLUBÁČI užili naozaj naplno. Najmenší žiaci spoznali knižnicu a najstarší im čítali.
Spoznali sme spoločne čaro kníh a zažili sme zaujímavé besedy s ľuďmi, ktorých povolanie je úzko späté s knihou, textom či už s fantáziou. Zapojili sme sa do súťaže ,,Čitateľský oriešok" kde sme v rámci čítania s porozumením zabojovali za našu školu. Bolo toho veľa, no to množstvo aktivít sme si užili naozaj naplno.
Marec mesiac knihy
Matematika s kávou
Žiaci 5. a triedy si na hodine matematiky opakovali jednotky dĺžky, obsahu a hmotnosti trochu netradične. S kávou. No nie však v šálke ale zrniečkami kávy. Zisťovali koľko zrniek kávy sa zmestí na úsečku s dĺžkou 1 mm, 1 cm, 1 dm a 1 m. Následne vypĺňali plochu 1 mm2, 1 cm2 a 1 dm2. Na rad prišli digitálne váhy. Žiaci si najprv odvážili 1, 10, 100 zrniečok kávy. Následne odhadom a potom aj výpočtom zisťovali, koľko zrniečok kávy váži 1 g, 10 g, 100 g.  Aj takýmto spôsobom si upevňovali premenu jednotiek, utvrdzovali sa v správnosti svojho odhadu. (Aktivity podporuje Nadačný fond Magenta Life spravovaného Karpatskou nadáciou.)
Mgr. Monika Trembuľáková, 21.3.2022
21. marec – Svetový deň Downovho syndrómu
Tento rok sme sa aj my z Pugačevky zapojili do „Ponožkovej výzvy“. Obutím farebných ponožiek sme sa rozhodli podporiť ľudí s Downovým syndrómom. Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že každý z nás je niečím iný, ale  zároveň aj jedinečný. A práve inakosť robí náš svet krajším, lepším a pestrejším.
Text: Mgr. Mária Čorná, 21.3.2022
Foto: Mgr. Mária Čorná, Oliver Taliga
Naši smelí prváci
Chceme Vám predstaviť našich smelých prváčikov, ktorí nám do kamery povedali, ako skvelo sa majú na našej škole.
Naši smelí prváci
Púpavienka v MŠ Mierová
Detský folklórny súbor Púpavienka si môže pripísať na svoj účet ďalšie skvelé vystúpenie. Srdečné privítanie, priateľská atmosféra a obrovský potlesk na nás čakal tentokrát v materskej škole Mierová. Stalo sa tak práve dnes, 18.3.2022. O tom, že zábava bola výborná svedčí aj fakt, že všetky detské nôžky sa dali s nami do tanca.
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, Mgr. Petra Dolobáčová, 19.3.2022
Po stopách fauny v Hornom Zemplíne
Jednou z foriem ako si hravo, so záujmom zopakovať a obohatiť vedomosti z prírodovedy je bezpochyby i zážitkové učenie v našom Humenskom zámku. Dnes sa žiaci IV.B triedy popasovali s rôznymi úlohami, ktoré pre nich pripravila RNDr. Zuzana Andrejčáková. Teší nás, že sa naši žiaci nedali zahanbiť a úlohy splnili na jednotku. V rámci 30. ročníka medzinárodnej výstavy Karpatská kraslica vo Vihorlatskom múzeu, sme mali možnosť vidieť i takmer 800 veľkonočných kraslíc, zdobených tradičnými, ale aj novšími technikami. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto Mgr. Beáta Babinová, 18.3.2022
SMŠ Proalergo na návšteve u nás
Vo štvrtok 17.3.2022 poctila našu Pugačevku veľmi vzácna návšteva. Predškoláci zo Súkromnej materskej školy Proalergo sa prišli pozrieť, ako to chodí v naozajstnej veľkej škole. Žiaci 3.C ich srdečne privítali a ukázali im, že škola to nie je len učenie, ale aj poriadna sranda a zábava. Tešíme sa na vás, milí predškoláci, keď už čoskoro budete aj vy naši Pugačevkári!
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, 17.3.2022
MŠ Družstevná na Pugačevke
Dnešný deň bol pre nás opäť zaujímavý, pretože svojou návštevou nás tentokrát poctili predškoláci z MŠ Družstevná. Veľmi aktívne sa zapojili do vyučovacieho procesu, v ktorom si vyskúšali svoje matematické zručnosti, vedomosti z materského jazyka , rovnako aj cudzieho jazyka – angličtiny a obstáli aj v hudobnej výchove.
Touto cestou ďakujeme pani učiteľkám z menovanej materskej škôlky, že ich edukačná príprava je ozaj skvelá. Veľmi sa tešíme na budúcich prvákov. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Martina Fedorová, 17.3.2022
Foto: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková
Muzikál „Vybrané slová“
Tretiaci to naozaj nemajú ľahké!
- Zvládnuť vybrané slová,
- naplniť hlavičky so slovami s y/ý po obojakých spoluhláskach cez množstvo pravopisných cvičení, doplňovačiek, prešmyčiek
- správne rozhodnúť o aký obojaký jav ide.
To si zaslúži veľa bystrosti, tvorivého myslenia, úsilia i odvahy. V snahe pomôcť tretiakom zabojovať s prípadným neúspechom v gramatike vznikol muzikál „Vybrané slová“. Takto sme spoznali vybrané slová zábavne a tešili sa z nich.  Takto sa naša Pugačevka opäť raz zmenila na inkluzívnu, tvorivú školu, kde sa všetci žiaci cítia komfortne a šťastne.
Dúfame, (p. učiteľka, p. asistentka, p. vychovávateľka) že výpadok vedomostí bude nepatrný, pretože zážitok z učenia o vybraných slovách bol veľký.   
Text: Mgr. I. Šepeľová, 16.3.2022
Foto: A. Sivá, DiS
Predškoláci na návšteve vo veľkej škole
Dňa 15. 3. 2022 si do školských lavíc 1. A triedy zasadli aj predškoláci z MŠ na Mierovej ulici. Vyskúšali si, aké to je byť ozajstným prvákom. Naši prváci  ich srdečne privítali a predškolákom predviedli, čo sa doposiaľ naučili. Čítali zo šlabikára, počítali a zaspievali pesničky v angličtine. Aj predškoláci ukázali svoju šikovnosť v písaní, poznávaní čísel, určovaní počtu. Bravúrne zvládli aj skákaciu hru pri poznávaní anglických farieb.
Po skončení vyučovacej hodiny ich čakala sladká odmena a malý zošit budúceho prváka. Veríme, že sa im u nás páčilo a o pár mesiacov ich uvidíme v našich laviciach. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 16.3.2022
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Beseda o netopieroch
Dňa 11.3. 2022 sme boli na zaujímavej besede o netopieroch vo Vihorlatskej knižnici. Besedou nás sprevádzal pán Martin Ceľuch, ktorý sa netopierom venuje už 25 rokov. Dozvedeli sme sa veľa nových vecí, napr.: na celom svete je 1200 druhov netopierov, netopiere majú tep 800 a orientujú sa podľa odrazu zvukových vĺn. Ujo nám na konci besedy ukázal aj živého netopiera. Beseda sa nám veľmi páčila.
Text: Emka Dzurková 4.A, 15.3.2022
Foto: Iveta Mochnacká
Prváci vo Vihorlatskej knižnici
V stredu 9. marca 2022 žiaci 1.A triedy navštívili miestnu knižnicu pri príležitosti Mesiaca knihy. Na oddelení pre deti a mládež nás privítala a sprevádzala pani knihovníčka Lucia Chauturová, ktorá nám predstavila knižnicu. Spoločne sme sa rozprávali, čítali si a pozerali rozprávky o životnom prostredí, triedení odpadu, ale aj o ochrane lesov. Upratovanie a triedenie odpadu sa prváčikom podarilo na výbornú.
V knižnici sa prváčikom veľmi páčilo a niektorí si hneď popoludní spolu s rodičmi utekali vybaviť čitateľský preukaz, aby sa stali právoplatnými členmi Vihorlatskej knižnice.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 13.3.2022
Foto: Mgr. Mária Čorná, Iveta Kakošová
Piaty deň na lyžiarskom výcviku
Dnes bol najhorší deň. Dôvod bol odchod z lyžiarskeho. Snažili sme sa aj uprosiť učiteľov, aby sme si pobyt predĺžili, ale nedalo sa.  Ráno sme začali raňajkami a išli sa baliť. Doobeda sme lyžovali  dlhšie ako v iné dni. Lyžovačka bola skvelá. Celý deň svietilo slnko, mrzlo a sneh bol bezkonkurenčný. Dokonca sme mali aj výhľad na Vysoké Tatry. Veľmi sme si dnes užili lyžovanie. Nechceli sme ani prestávku. Po lyžovačke sme prišli na hotel, mali výborný obed a dobalili sme všetky veci. A tak nastal ten najhorší moment. Vyniesť všetky kufre, lyže, lyžiarky, naložiť ich do autobusov, nasadnúť a už len zamávať stredisku SKI DRIENICA. Bol to jeden z najlepších týždňov v škole. Ďakujeme za zážitky.
Najlepšia partia z 8.B, 13.3.2022
Čarodejnice na Pugačevke
Piataci sa na hodine literatúry stretli s ukážkou z knihy Čarodejnice od Roalda Dahla. Neostali  len pri krátkom úryvku, ale s radosťou prečítali celú knihu. Napínavý a dojemný  príbeh o malom chlapcovi a jeho hrdinskej babičke však mal pre 5. A pokračovanie.
V školskej knižnici žiaci pracovali v skupinách a plnili rozličné úlohy spojené s už spomínanou knihou. Ich prácu však niečo prerušilo. Boli to čarodejnice, ktoré znenazdajky do knižnice prileteli na metlách až z ďalekej Austrálie. Snažili sa s deťmi dohodnúť, aby ich nepostihol rovnaký osud ako ich knižné kolegyne. Tie sa totiž premenili na myši.
Čarodejnice napokon žiakov pobavili a žiadna premena sa nekonala. Naopak, ich návšteva umocnila zážitok z práce s knihou.
Text a foto: Mgr. Eva Ontkocová, 13.3.2022
Púpavienka v MŠ Družstevná a Proalergo
Keď sa stretne nadšenie, radosť, srdečnosť, úspech, ľudskosť a dobrá nálada, môže ísť jedine o Pugačevku a Púpavienku. Dnes 11. 3. 2022 vystúpil náš detský folklórny súbor Púpavienka v dvoch materských školách. Priniesol tak radosť medzi dobrých ľudí a odniesol si veľmi cenné skúsenosti. Naše „Tour de Humenné“ pokračuje a my sa veľmi tešíme! Vy sa máte na čo tešiť tiež!
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, Mgr. Petra Dolobáčová, 11.3.2022
Štvrtý deň lyžiarskeho výcviku
Dnes bol úplne perfektný deň. Po chutných raňajkách sme vyrazili na svah. Svietilo slnko, jemne fúkal vietor a sneh bol najlepší za celý týždeň. Všetci žiaci už chodili na vleku a skoro všetci išli aj na ten najvyšší. Hore je kopec trochu strmší, ale všetci to zvládali. Každý deň sa učíme nejaké nové veci, zdokonaľujeme sa a páči sa nám lyžovanie čím ďalej tým viac. Dnes poobede sa veľa žiakom nechcelo ísť ani na hotel. Ešte sme chceli lyžovať, lebo je to veľká zábava. Dnešný večerný program pripravila trieda 8.A a 8.B. Boli zábavné súťaže a nakoniec diskotéka. Učitelia nám dnes večer aj dovolili mať diskotéku dlhšie ako v iné dni. Bol to zábavný deň plný zážitkov. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Nina Hužvárová a spolužiaci z 8.A, 11.3.2022
Tretí deň lyžiarskeho
Bol to deň veľkého prekvapenia. A to hneď ráno, keď sme sa pozreli von oknom. Všade bolo bielo a snežilo celý deň. Najskôr sme sa všetci veľmi tešili ako je krásne, ale na svahu to bolo horšie. Sneh bol mokrý, lepil sa na lyže a vôbec sa nedalo lyžovať. Nepomohlo ani voskovanie. Preto sme to asi po hodine a pol vzdali, vyzuli lyže a nasledovala zmena programu. Ešte pred obedom sme sa išli prejsť do dediny Drienica, kde sme si doplnili zásoby. Poobedie bolo tiež adrenalínové, pretože sme súťažili v turnaji stolného tenisu, biliardu, stolného futbalu. Niektorí žiaci sa išli prejsť k sedačkovej lanovke, ktorá vedie do ďalšieho lyžiarskeho strediska Ski Lysá. Tieto aktivity nás úplne vyčerpali, ale keď prišiel večerný program, ktorý si pripravila 7.C, tak každý z nás mal toľko energie, ktorá by sa mohla aj rozdávať. Večerné programy sú úplná topka. Ešte pred programom, nám naši učitelia pustili krátky film o lyžovaní pri ktorom sme si zopakovali sme už zvládli a ktoré nás čakajú zajtra. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
PS  Sme tu jedna obrovská partia super ľudí
Žiaci zo 7.C
Nie odlišnosť, ale jedinečnosť
 
Každý z nás je niečím jedinečný, výnimočný. Dôkazom toho sú aj žiaci tried 1.B a 2.A, u ktorých sa prejavila šikovnosť, usilovnosť a aktívny prístup k ponúknutým činnostiam. Prostredníctvom rôznych edukačných hier a pomôcok si hravou formou rozvíjali svoje matematické vedomosti, komunikačné zručnosti a senzomotorické schopnosti. Žiaci pracovali v skupinách, pričom snahou bolo podporiť spoluprácu, vzájomný rešpekt, ako aj vytvárať a posilňovať vzájomné vzťahy v skupine. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
 
Text: PaedDr. Zuzana Šimúnová, 10.3.2022
 
Foto: Mgr. Eva Mažeriková
Ako sa rodí divadlo s Adrianou Totikovou
Nestáva sa denne, že stretneme známu osobnosť zo sveta umenia. A predsa sa stalo. Skvelá režisérka, autorka a dramaturgička Adriana Totiková prijala pozvanie pri príležitosti 60. výročia školy a pripravila žiakom workshop "Ako sa rodí divadlo". Vrátila sa na pôdu Pugačevky a zaspomínala si, aké to bolo keď tu trávila detstvo. Veľa sme sa smiali...hrali...a súčasne tajne dúfali, že ešte sa vráti. Osobnosť spoznáte "na prvú".
ĎAKUJEME.
Text: Mgr. Liana Gógová, 10.3.2022
Ako sa rodí divadlo
Druhý deň lyžiarskeho výcviku
Po prvej noci na našom lyžáku sa mnohým vstávať nechcelo. No museli sme, lebo sme všetci boli hladní. Dnešná lyžovačka bola úplne super, takmer všetci už išli aj na vlek. Ja som v skupine medzi najlepšími  a som veľmi rada akú máme partiu.  Je tam viac chlapcov ako dievčat  a teším sa, že ma náš pán učiteľ necháva jazdiť prvú. Raňajky, obed aj večera boli veľmi chutné. Najviac nás však prekvapili, keď nám p. učiteľky povedali, že nám prídu o chvíľu bodovať izby. A my sme behali a všetko sa snažili čo najskôr upratať. Tak toto bola sranda. No a úplne najlepší bol večer. Dnes bola pecková diskotéka. Najskôr tancovalo málo žiakov, ale postupne sa pridávali a nakoniec tancovali všetci. Už sa tešíme na zajtra. P.S. ĎAKUJEM. Toto si musíme ešte zopakovať.
Ella a spolužiaci zo 7.B
MDŽ
Pri význame slova „ŽENA“, nám ako prvé a NENAHRADITEĽNÉ zazneli z úst Vašich detičiek slová „mama a babka“. Tak sme sa aj my, tieto naše NENAHRADITEĽNÉ mamky a babičky rozhodli obdariť maličkosťou k sviatku MDŽ.
MDŽ
MDŽ a naša Púpavienka
V dnešný deň bola naša Púpavienka súčasťou prejavu vďaky a obdivu pre všetky ženy v rámci ich výnimočného sviatku, dňa MDŽ. Program, ktorý si pripravilo mesto Humenné pri tejto príležitosti spestril úžasný komik „Šoko" Tabáček a skvelý spevák Robo Opatovský. Bolo pre nás potešením byť toho súčasťou.
Text: Zuzana Dušáková, 6.3.2022
MDŽ a naša Púpavienka
Máš postreh
Žiaci našej školy si aj takto zábavne precvičujú svoju pamäť, postreh, pozornosť a sústredenosť v rôznych oblastiach.
text a fotky : Adriana Sivá DiS., 6.3.2022
Siedmakov a ôsmakov čaká týždeň, ktorý tu už dávno nebol
Minulý školský rok bol pre všetkých náročný. Pri online vzdelávaní sme svojich spolužiakov  videli len cez obrazovku. Chýbali nám stretnutia s kamarátmi, hry, krúžky, športovanie, či len tak vyšantiť sa. Bolo nám ľúto, že sme nemohli ísť na školský výlet.
Pred jarnými prázdninami sme sa dozvedeli skvelú správu. A tak sa v pondelok ráno vydáme za novým dobrodružstvom do SKI DRIENICA na lyžiarsky výcvik. Týmto sa chceme poďakovať hlavne vedeniu školy za takúto formu odmeny.
Žiaci 7. a 8. ročníka
Beseda o chovnej stanici
3. marca sa žiaci 6.A zúčastnili podujatia, ktoré zorganizovala  Vihorlatská knižnica v rámci Týždňa slovenských  knižníc. Pani Anna Macková z CHKO Východné Karpaty si pre žiakov pripravila zaujímavé rozprávanie o chovnej stanici v Medzilaborciach, kde sa starajú o zranené, či osirotené veveričky, kuny, srnky, myšiaky, sovy i bociany, aby ich znova mohli pustiť do voľnej prírody. Pútavé rozprávanie o živočíchoch, ktoré potrebujú pomoc človeka a dokumentárny film o činnosti chovnej stanice v Zázrivej zaujalo žiakov a podnietilo ich k mnohým otázkam. Najviac sa im páčil príbeh zranenej orlice, ktorá sa po vyliečení stala pestúnkou pre osirotené orlie mláďatá  a dobrodružstvá malých zvedavých medveďov na chovnej stanici. Dokonca niektorí by si ich aj adoptovali. Ďakujeme za toto podujatie, ktoré nás utvrdilo v tom, že pomáhať slabším je pekné, potrebné a ľudské.
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 6.3.2022
Vážne veci z chémie a biológie s úsmevom na tvári
Chémia je zaujímavá prírodná veda, ktorá skúma chemické deje prebiehajúce v prírode, v ľudskom tele aj v domácnosti, teda všade okolo nás. Hodiny chémie (a biológie, ktoré realizujeme v odbornej učebni, sú bohaté na zaujímavé pokusy, pozorovania a praktické aktivity. Žiaci si takto vážne a aj úsmevne upevňujú získané teoretické vedomosti. V rámci chemického krúžku sa žiaci môžu dozvedieť aj oveľa viac a vyskúšať si osobne, či naozaj platí, čo sa na hodinách naučíme.
Text a foto: Mgr. Andrea Polanská, 5.3.2022
Stredovekí pisári na Pugačevke
Žiaci 7.B sa na hodine dejepisu vžili do úlohy stredovekých pisárov. Oboznamovanie sa s obdobím stredoveku sme totiž ukončili výrobou stredovekej listiny.
Špeciálna úprava papiera pomocou kávy, tvorba obsahu listiny, dôsledné vypisovanie i práca s pečatným voskom a pečatidlom poskytla žiakom možnosť zažiť namáhavú prácu a dôležitosť povolania pisárov.
Povedz mi to a ja zabudnem, ukáž mi to a ja si zapamätám, nechaj ma to urobiť a ja to pochopím.

Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 4.3.2022
Púpavienka v Materskej škole Osloboditeľov
Púpavienky v tomto roku začali kvitnúť o čosi skôr. Prispeli k tomu aj dievčatá z detského folklórneho súboru Púpavienka, ktoré svojím tanečným a speváckym vystúpením potešili deti z MŠ Osloboditeľov v Humennom. Za odmenu si naši malí folkloristi vyslúžili obrovský potlesk a krásny plagát.  Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, Mgr. Veronika Hrubovská, 4.3.2022
Prehliadka malých – veľkých talentov
V tomto školskom roku sa na našej Pugačevke uskutočnil už 2. ročník prehliadky malých – veľkých talentov. Predviedli sa úžasní muzikanti, speváci, nadšení športovci, tanečníci i výtvarníci, a dokonca i kúzelníci. Ďakujeme rodičom za spoluprácu a podporu svojich talentov i pomoc pri ich objavovaní. Posúďte sami, že každý z týchto „malých“ talentov je veľmi výnimočný a je potrebné ho rozvíjať a prezentovať. Veď ani slnečné hodiny nemôžu fungovať v tieni.
Text: Mgr. Veronika Hrubovská, Mgr. Petra Dolobáčová, 28.2.2022
https://youtu.be/cIuPbP8OMWE
Prehliadka talentov
A la Európa v 2.B
Naším celoročným projektom je  učenie o zemeguli. V mesiaci február sme sa učili o Európe. Hľadali sme štáty na východe, západe, severe a ďalších svetových stranách Európy. Vymaľovali sme vlajky a umiestňovali štáty do slepej mapy. V Európe je veľa krajín, keďže ide o viac ako 700 miliónov obyvateľov. Tí používajú približne 225 jazykov. Po preklade sme sa naučili povedať slovo ĎAKUJEM v 23 z nich. Zaujímavé pre nás boli obrázky prírody, živočíchov a videá toho, ako vyzerá Európa z výšky. Veľmi sa nám páčila práca s atlasom a fyzickou mapou. Na hodine matematiky sme počítali s eurami a dozvedeli sme sa, že je to mena viacerých štátov Európy. Veľkú radosť sme si spravili prípravou talianskej pizze, ochutnávkou ukrajinských pirohov a slovenských bryndzových halušiek. Ďakujeme našim rodinám za pomoc pri príprave týchto jedál. Náramne sme si pochutnali.
 
Text: Kristína Puliková 2.B, Mgr. Petra Dolobáčová
Foto: Mgr. Petra Dolobáčová
Karneval
Veď na našej Pugačevke,
dejú sa vždy veci veľké!
Karneval bol veru skvelý,
užili sme si deň celý.
Hudba, masky, PÁRTY VEĽKÁ,
zabáva nás Pugačevka.
Karneval 2022
Neobyčajné putovanie za významnými osobnosťami
S našimi tvorivými a šikovnými ôsmačkami sme sa v uplynulom období chopili zaujímavých historických tém trochu neobvyklým spôsobom.
Kultúru a umenie 19. storočia reprezentujú zvučné mená ako Vincent van Gogh, Paul Gaugin, Édouard Manet, Claude Monet a iní. My sme si vyskúšali znázorniť ich slávne umelecké diela v našom ponímaní.
Máriu Teréziu určite tiež pozná každý. My sme si najskôr preštudovali jej životopis a významné reformy, ktoré má na svojom konte ako významná panovníčka. Aby to nebola len „obyčajná“ panovníčka z učebnice dejepisu, s ktorou sa nám bude spájať len množstvo faktografických údajov, vytvorili sme aj vtipným spôsobom facebookový profil tejto dámy. Veď posúďte sami, ako sa nám darilo.
Text a foto: Mgr. M. Andrejčíková, 15.2.2022
Valentínska pošta
Sviatok svätého Valentína si už tradične spestríme milými pozdravmi, ktorým nechýba originálnosť, úprimnosť i štipka lásky. Členovia našej Žiackej školskej rady mali pod palcom ich doručenie adresátom.
Obdarovaní boli nielen žiaci, ale i učitelia, na ktorých nezabudli ani naši najmenší v ŠKD a s pomocou vychovávateliek im vyrobili krásne srdiečka.
Vaša Pugačevka
Keď je škola hrou!
Naši malí prváci sú veľmi šikovní, zvedaví a tvoriví žiaci. Každý deň sa dozvedajú nové a obohacujúce informácie. Ináč tomu nebolo ani v uplynulých dňoch, kedy sme vo vyučovaní volili aktuálne a zaujímavé témy, ktoré sme prepletali s matematickými úlohami. Keďže sa snažíme, aby výchovno-vzdelávací proces bol pre všetkých žiakov našej triedy tvorivý a hravý, vyrobili sme si jednoduché vzdelávacie  pomôcky, ktoré žiakom napomáhajú pri vzdelávaní, spestria vyučovanie, šeria životné prostredie a v neposlednom rade podnecujú k tvorivosti.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Foto a text: Mgr. Mária Čorná, 12.2.2022
Chceme spokojné a zdravé deti
V poslednom období bol život detí  narušený ohrozením COVID-19  a mnohí žiaci, ktorí ostali doma sa ocitli v neľahkej situácii. Viac času trávili na sociálnych sieťach  ako v škole či na krúžkoch.
V snahe pomôcť žiakom 5. ročníka adaptovať sa na druhý stupeň a socializovať sa v novom kolektíve, využili sme pomoc Referátu poradensko-psychologických služieb ÚPSVaR v Humennom. Koordinátorka ochrany detí pred násilím Mgr. Jana  Buričová a psychologička Mgr. Monika Turcovská zaujímavou formou rozoberali so žiakmi ako  si vytvárať vzájomné vzťahy, učiť sa komunikovať nielen s rovesníkmi, ale aj s dospelými a byť tolerantnými. Venovali sa aj problematike schopnosti vzdorovať negatívnym rovesníckym skupinám, významu priateľstva a ochote pomôcť.
Dobré sociálne javy v triede ovplyvňujú postoje žiakov,  ich očakávania, emócie a školskú úspešnosť. Preto je prevencia  na našej škole  chápaná ako cesta posilňovania zdravia alebo ako predchádzanie rôznym formám rizikového správania sa jednotlivcov.
Ďakujeme pani Buričovej a pani Turcovskej za ochotu venovať svoj čas našim deťom. Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Viera Megelová, 11.2.2022
Milé prekvapenia
Naši Pugačevkári boli odmenení za zapojenie sa do predvianočnej výtvarnej výzvy Ministerstva vnútra SR: NAKRESLITE NÁM VIANOČNÉ POZDRAVY.“
Ukážky prác sú zverejnené aj na FB stránke MV SR. Ďakujeme za milé prekvapenia.
Text a foto: Mgr. Marianna Stočková, 25.1.2022
Žiara úsmevu v detskom svete
Aj v týchto náročných chvíľach si treba nájsť niečo, z čoho máme radosť. Napríklad vzájomne si neustále pomáhať. My sme sa rozhodli potešiť a rozveseliť žiakov našej Pugačevky. Úsmev nám predsa pomáha a rozveseľuje naše okolie. A je to skutočne krásny pocit, keď si uvedomíme, že sme niekomu spríjemnili deň práve úsmevom a milým prekvapením. Posúďte sami, či sa nám to podarilo.
Text: Mgr. Veronika Bobaľová, 24.1.2022
Foto: Mgr. Alena Hurková, Mgr. Jana Koudelková Feiglová
Starovekí Gréci na Pugačevke
 
V tomto týždni sme sa na hodinách dejepisu v triede 6.B ocitli v starovekom Grécku. Formou zážitkového vyučovania a skupinovej práce sme si vyrobili podobizne gréckych bohov a bohýň, vyskúšali sme si sparťanskú helmu a na chvíľu sa niektorí zo žiakov „ocitli v koži“ boha Poseidona. Pustili sme sa aj do vytvorenia základných prvkov gréckej architektúry - dórskeho, iónskeho a korintského stĺpu.
 
Dievčatá mali možnosť vyskúšať si krásny grécky odev, pre ktorý bola typická elegancia a ľahkosť a na moment sa ocitnúť v slnkom zaliatom Grécku ako krásne dámy.
 
Grécka kultúra bola dlhodobo základom európskej vzdelanosti, z Grécka pochádzali mnohí známi filozofi a myslitelia, Grécko je známe svojou láskou k matematike a geometrii, a preto sme sa snažili našim žiakom túto historickú etapu čo najvernejšie priblížiť.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 21.1.2022
ŠikanovaNIE
Téma šikanovania je veľmi citlivá. Uvedomujeme si čoraz viac, že je nevyhnutné o nej neustále so žiakmi hovoriť a správne túto tému interpretovať.
Na hodine OBN sme so žiakmi v 7.B triede slovo šikanovanie premenili na drobné. Na príklade krátkeho filmu sme žiakom predostreli pocity agresora i obete. Podľa vzoru učiteľky Rosie Duttonovej z Birminghamu sme si na príklade dvoch jabĺk vysvetlili, aké následky zanechá slovné či iné ubližovanie na druhom človeku.
V závere sme si formou zaujímavej aktivity vyskúšali povedať náhodne vybranému spolužiakovi niekoľko pekných a pozitívnych slov. Dnešné stretnutie sme zakončili v duchu myšlienky Matky Terezy: „Láskavé slová môžu byť krátke a jednoduché, ale ich ozvena je naozaj nekonečná“.
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 21.1.2022
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah