ÚSPECHY - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

Prejsť na obsah

ÚSPECHY

Po vedomostnom dobrodružstve konečné 2. miesto v SchoolQuize
Dňa 12.6.2024 sa uskutočnilo v priestoroch CVČ Humenné 5. kolo SchoolQuizu. Našu školu reprezentovali William Krajník, Barbora Beňová, Radovan Kováč, Barbora Baníková, Liliana Melcová a Ema Sabolová. Toto kolo prinieslo zaujímavé a možno netradičné témy – Ruža pre nevestu, Taylor Swift, Upírske denníky, Disney, rastliny, história, hrady, futbal, hudba z filmov, astronómia, anglické skratky a hudobné nástroje. Po dnešnom 5. mieste v konečnom poradí po 5. kole obsadila naša škola medzi humenskými základnými školami skvelé 2. miesto. Všetkým našim reprezentantom (aj v minulých kolách – Kristína Vachulová a Matej Kurečko) ďakujeme za perfektnú reprezentáciu školy.
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 12.6.2024
Humenská žiacka šachová liga – dodatočná kvalifikácia
 
Dňa 11.6.2024 prebehlo dodatočné školské kolo v šachu v kategórii žiaci 3. – 5. ročníka. O tri miestenky bojovali Matej Rada, Matúš Slepák, Ondrej Kasarda, Martin Landa, Sebastián Ducár, Maroš Gajovský, Kamil Hajdučko a Denis Max Roman. Nominačný postup do finále svojou kvalitnou hrou získali Ondrej Kasarda (1. miesto), Maroš Gajovský (2. miesto) a Sebastián Ducár (3. miesto). Finále Humenskej žiackej šachovej ligy sa odohrá 13.6.2024 v hracej miestnosti Šachy Reinter n.o. Humenné. Našim reprezentantom budeme držať palce.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 11.06.2024
Olympionici
 
Blahoželáme!
 
Foto: Mgr. J. Andrejčík, 5.6.2024
Humenská žiacka šachová liga 2024
 
Dňa 3.6.2024 sa v dopoludňajších hodinách uskutočnilo školské kolo Humenskej žiackej šachovej ligy. Súťažilo sa v 3 kategóriách – žiaci 1. – 2. ročníka, žiaci 6. – 9. ročníka a žiačky, ktorí sa snažili zabezpečiť si postup do finále. To sa bude konať 13.6.2024. Žiaci 3. – 5. ročníka budú súťažiť v náhradnom termíne. Svoje šachové schopnosti, myslenie, pozornosť a sústredenie si vyskúšali títo žiaci: Martin Antony, Viktor Felc, Branislav Gajdoš, Michal Kochan, Ivan Šudik, Leo Taptič, Maroš Barňák, Dominik Dolobáč, Adam Ďurian, Jaroslav Džurbala, Adam Harasim, Martin Hodor, Zoran Ivanov, Peter Mitrík, Kristián Mydlo, Radovan Kováč,  Dominik Polák, Christián Rossi, Timka Sklenčárová, Aneta Smolková, Olívia Sotáková a Martin Švec. Vo finále Humenskej žiackej šachovej ligy si právo reprezentácie za našu školu vybojovali Viktor Felc, Timka Sklenčárová, Radovan Kováč, Kristián Mydlo a Martin Hodor. Všetkým našim reprezentantom budeme držať palce.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 3.6.2024
Úspechy atlétov
 
V piatok 24.5.2024 sa na humenskom atletickom štadióne uskutočnili Majstrovstvá okresu v atletike žiakov. Zúčastnilo sa ich 10 družstiev základných škôl humenského okresu.
Našu školu reprezentovali: Adam Ďurian, Peter Mitrík, Martin Hodor (všetci 9.C), Sebastián Šereg, Boris Surničin, Roman Kalanin (všetci 9.A), Oliver Šnurik, Alexander Ferko (všetci 9.B), Dominik Kremnický (8.B) a Martin Gaži (7.B).
Družstvo našej školy sa umiestnilo na výbornom 2. mieste.   
Poradie v súťaži družstiev: 1. ZŠ Hrnčiarska, 2. ZŠ Pugačevova, 3. ZŠ Dargovských hrdinov, 4. Spojená  cirkevná škola, 5. ZŠ J. Švermu, 6. ZŠ Kudlovská, 7. ZŠ Laborecká, 8. ZŠ Kamenica n/Cir., 9. ZŠ Ohradzany, 10. ZŠ Koškovce.
V súťaži jednotlivcov sa majstrom okresu v hode vortexom stal Martin Gaži, 3. miesto získal Oliver Šnurik. Vo vrhu guľou sa umiestnil na 3. mieste Alexander Ferko. V skoku do výšky  2. miesto získal Adam Ďurian.
Všetkým atlétom blahoželáme.
 
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 24.5.2024
Úspechy atlétok
 
Dňa 23.5.2024 sa na atletickom štadióne v Humennom  uskutočnili Majstrovstvá okresu v atletike dievčat. Majstrovstiev sa zúčastnilo 9 družstiev základných škôl humenského okresu. Našu školu reprezentovalo družstvo v zložení: Leila Zoe Kabátová (8.B), Ema Sabolová (9.C), Sabina Bardzaková (9.A), Barbora Baníková, Nella Minaríková, Ella Čopanová (všetky 9.B). Naše atlétky sa v súťaži družstiev umiestnili na treťom mieste.
Poradie v súťaži družstiev:
1. ZŠ Hrnčiarska, 2. ZŠ Dargovských hrdinov, 3. ZŠ Pugačevova, 4. ZŠ J. Švermu, 5. ZŠ Spojená cirkevná škola, 6. ZŠ Laborecká, 7. ZŠ Kudlovská, 8. ZŠ Ohradzany, 9. ZŠ Koškovce. V súťaži jednotlivých disciplín sa majsterkou okresu stala Leila Zoe Kabátová vo vrhu guľou, 3. miesto získala Ema Sabolová. Štafeta 4 x 60 m získala striebornú priečku.
Blahoželáme.
 
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 23.5.2024
Dnes opäť víťazne!

Čo znamená šach-mat? Ktoré štáty majú najdlhšiu spoločnú hranicu? Ako skončili prípravné zápasy našich hokejistov, ktoré sa odohrali v Humennom? Aj takéto otázky odzneli počas 4. kola SchoolQuizu. Naša šestica v zložení William Krajník (6.A), Barbora Beňová (8.B), Radovan Kováč (8.B), Barbora Baníková (9.B), Liliana Melcová (9.C) a Ema Sabolová (9.C) sa opäť prezentovala vynikajúcimi vedomosťami z výtvarného umenia, chémie, geografie, šachu či K-popu. Žiaci tiež ukázali aj to, že majú prehľad o svetových logách, zvieracích rozprávkových postavách, netradičných športových potrebách, slovenskej či zahraničnej hudobnej scéne, udalostiach, ktoré sa odohrali v apríli 2024. Dnešným víťazstvom si naša škola v priebežnej tabuľke pred posledným kolom upevnila prvú pozíciu. Ďakujeme žiakom za perfektnú reprezentáciu školy
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 22.5.2024
Beh M. R. Štefánika

 
 
Dňa 17.5.2024 sa na Námestí slobody v Humennom uskutočnil XXIV. ročník Štefánikovho behu. Našu školu reprezentovalo 12 žiakov. Najúspešnejšími boli Kristína Vachulová (5.A) a Štefan Tomčák (6.A), ktorí vo svojich vekových kategóriách získali druhé miesta. Tesne za stupňom víťazov sa umiestnili Leila Kabátová (8.B) a Laura Poláková (6.B), ktoré obsadili 4. miesta.
 
Všetkým účastníkom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

 
 
Text: Mgr. Genadij Lysý, 18.5.2024
 
Foto: Mgr. Genadij Lysý, Mgr. Tomáš Savkanič
Zo struny na strunu 2024 - okresné kolo
 
Dňa 16.5.2024 sa v priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom uskutočnil ďalší ročník okresného kola regionálnej súťaže detských ľudových spevákov, detských folklórnych speváckych skupín a detských ľudových hudieb pod názvom „Zo struny na strunu“. Našu školu reprezentovali najúspešnejší speváci školského kola: Danielka Hudáková, Marko Tkáč, Vaneska Skybová a Emka Alexovičová.
Keďže výsledky, a tým aj žiaci postupujúci do krajského kola, budú známe až neskôr, ostáva nám len popriať našim súťažiacim veľa šťastia a poďakovať im za vzornú reprezentáciu školy.
 
 
Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 16.5.2024
Štúrov Zvolen
 
Dnes sa vo Vihorlatskom múzeu v Humennom konalo 37. regionálne kolo súťaže Štúrov Zvolen. Cieľom tejto rétorickej súťaže je formovať vzťah mladých ľudí k rodnému jazyku, rozvíjať komunikačné schopnosti a skvalitňovať ich rečový prejav. Našu školu v tejto súťaži reprezentovali traja žiaci: Hana Surničinová, Matej Kurečko a Viktória Vasielnková. V konkurencii sa úspešne dokázali presadiť Matej Kurečko, ktorý sa umiestnil na 2. mieste a Viktória Vasilenková, ktorá získala 3. miesto. Veríme, že svoje skúsenosti budú v rétorike rozvíjať aj naďalej.
Srdečne blahoželáme!
 
Text a foto: Mgr. Mária Čorná, 7.5.2024
Slávik Slovenska
Dňa 2. 5. 2024 naše speváčky Vaneska Skybová, Viktória Vasilenková a Sofia Gabriková reprezentovali Pugačevku na okresnom kole speváckej súťaže Slávik Slovenska. Dievčatá boli veľmi úspešné! Viktória získala 3. miesto v II. kategórii a Vaneska si vyspievala 1. miesto v I. kategórii. Vaneske budeme držať palce aj na krajskom kole súťaže. Všetkým trom dievčatám ďakujeme. Spievajte s láskou dievčatá aj naďalej.
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, 3.5.2024
Úspech v Biologickej olympiáde
 
Aj v tomto školskom roku  sa žiaci našej školy zapojili do Biologickej olympiády – Poznaj a chráň. Tohtoročnou témou súťaže boli živočíchy žijúce vo vode a na brehu. V náročnej príprave žiaci získali veľa informácií o zaujímavých obyvateľoch nášho vodného ekosystému a ochrane živočíchov. V okresnom kole nás úspešne reprezentovali  Barbora Beňová z 8.B, ktorá získala 1. miesto a Michal Lukáč zo 6.B, ktorý obsadil 8. miesto.
Obidvom srdečne blahoželám!
 
Text: Ing. J. Vajsová, 23.4.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík
Okresné kolo McDonald Cup
 
Dnes Pugačevka odohrala okresné kolo McDonald Cup. Turnaj, ktorý spája mladých a talentovaných žiakov. Priniesli sme si cenné skúsenosti, nezabudnuteľné zážitky a krásne ceny. Výhercom blahoželáme a o rok si znovu spoločne zahráme. Športu zdar!
 
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič, 30.4.2024
Záverečné kolo Humenskej školskej stolnotenisovej ligy
 
Dňa 25.4.2024 zavítalo naše pugačevské družstvo v zložení Damián Ajredini (4.B), Ondrej Hudák (4.B), František Kaduk (4.B), Matej Rovňák (4.B), Jakub Bednařík (5.A), Gregor Fedor (5.A), Štefan Lelič (5.A), Juraj Hrubovský (5.B), Denis Max Roman (5.B), Ján Šalata (5.B), Adam Harasim (6.A), Šimon Karas (6.A), Kristián Derďak (6.B), Sára Felcová (6.B), Sofia Mitalčáková (6.B), Barbora Beňová (8.B), Dominik Kremnícky (8.B), Noemi Ondovčáková (9.A), Dominik Dolobáč (9.B) a Damián Ujvári (9.B) do priestorov telocvične na ZŠ Kudlovská, aby ukázalo, čo zo stolnotenisového majstrovstva už ovláda. Našu školu reprezentovali v 3 kategóriách: najmladší chlapci (rok narodenia 2013 a mladší), chlapci (rok narodenia 2012 a starší) a dievčatá (rok narodenia 2012 a staršie). Do záverečných bojov sa podarilo po 2 víťazstvách v štvorčlenných skupinách postúpiť týmto žiakom: D. Ajredini, D. M. Roman, A. Harasim, S. Felcová a D. Dolobáč. Najďalej sa zo všetkých našich reprezentantov dostala Sára Felcová. Tá vo svojej kategórii postúpala do štvrťfinále a skončila na konečnom 5. – 8. mieste. Adam Harasim v kategórii chlapci odohral v šestnásťfinále skvelý zápas, keď dokázal otočiť stav 0:1 na sety proti o 2 roky staršiemu a skúsenejšiemu hráčovi. Tým si vybojoval postup do osemfinále a umiestnil sa najvyššie z našich chlapcov. Počas tohtoročnej školskej stolnotenisovej ligy našu školu zastupovalo 30 hráčov, ktorým týmto ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Veríme, že sa tomuto krásnemu športu budú aj naďalej venovať.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 27.4.2024
Fantastické striebro z kraja pre Barboru Beňovú
Dňa 19.4.2024 sa v priestoroch ZŠ Prostějovská v Prešove uskutočnilo krajské kolo Dejepisnej olympiády. Naše žiačky Barbora Beňová (8.B) a Dominika Smolejová (7.B) reprezentovali Základnú školu, Pugačevova 1381/7, Humenné.  V kategórii D (8. ročník) využila Barbora Beňová pri náročnom písomnom teste dokonale svoje vedomosti zo svetovej i slovenskej histórie a poznatky o hradoch či zámkoch na území Slovenska. S obrovskou radosťou môžeme konštatovať, že Barbora získala vďaka svojim schopnostiach a celoročnej poctivej príprave skvelé 2. miesto a dokázala poraziť ďalších 22 súťažiacich zo všetkých okresov Prešovského kraja. Úspešnou riešiteľkou vedomostného testu v kategórii E (7. ročník) bola aj žiačka Dominika Smolejová. Z dosiahnutých výsledkov sa veľmi tešíme a srdečne blahoželáme!!!
Text: Mgr. S. Brzychcyová, Mgr. M. Andrejčíková, 26.4.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík, Mgr. S. Brzychcyová
Zo struny na strunu 2024 – školské kolo
 
Dňa 24.4.2024 sa na ZŠ Pugačevovej uskutočnil už trinásty ročník školského kola speváckej súťaže ľudových piesní ,,Zo struny na strunu“, z ktorej sa budú môcť tí najlepší zúčastniť regionálnej súťaže ľudových spevákov a detských folklórnych speváckych skupín z okresov Snina, Medzilaborce a Humenné.
V zlatom pásme sa umiestnili títo žiaci: Danielka Hudáková, Marko Tkáč, Vaneska Skybová, Sabínka Kuľhová,  Ema Alexovičová a Júlia Parnicová,
Mladým speváčikom srdečne blahoželáme!
 
Text a foto : Mgr. Erika Lukáčová, 24.4.2024
Majstrovstvá kraja v basketbale
 
Dňa 23.4.2024 sa v Prešove uskutočnili Majstrovstvá kraja v basketbale starších žiakov. Okres Humenné reprezentovalo družstvo našej školy – Adam Ďurian, Peter Mitrík, Oliver Šnurik, Dominik Dolobáč, Tobe Clinton John a Sebastián Šereg. V konkurencií deviatich družstiev sa naša škola umiestnila na piatom mieste.
Blahoželáme!
 
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 23.4.2024
Spelling Bee
 
Naša škola, teda naši žiaci nechýbali v projekte Na jazykových krídlach 4. Usilovne trénovali hláskovanie anglických slov a oplatilo sa. Zo šiestich humenských škôl sme získali 2. a 3. miesto.
2. miesto -  D. Bodnárová (pripravovala Mgr. P. Dolobáčová)
3. miesto -  E. Haníková (pripravovala Mgr. I. Šepeľová).
Štvrtáčkam blahoželáme a tretiakom držíme prsty na ďalší školský rok.
 
Text a foto:  Mgr. I. Šepeľová, 23.4.2024
45. ROČNÍK PYTAGORIÁDY
 
Cieľom matematickej súťaže PYTAGORIÁDA je nielen rozšíriť a prehĺbiť vedomosti žiakov v predmete matematika, ale aj prispieť k účelnému a efektívnemu využívaniu voľného času, ktorý naši žiaci naplno využili. V dňoch 9. a 10.4.2024 sa úspešní riešitelia školského kola Pytagoriády v kategóriách P3-P8 zúčastnili okresného kola tejto matematickej súťaže, a aj tento rok v silnej konkurencii škôl úspešne reprezentovali našu školu. Úspešným riešiteľom sa stal každý žiak, ktorý z 15 úloh vyriešil aspoň 10 úloh správne, pričom mohol získať bonusové body za ušetrený čas, za každé 4 ušetrené minúty 1 bod. Pri rovnosti bodov bol rozhodujúcim počet bodov za úlohy.
Úspešnými riešiteľmi pre jednotlivé kategórie sa stali:
P3 - Samuel Kaššai (3.A) – úspešný riešiteľ, Marek Hrubovský (3.A) – úspešný riešiteľ, Michal Pipák (3.A) – úspešný riešiteľ, Damián Krajník (3.A) – úspešný riešiteľ
P4 - Kristína Puliková (4.B) – 4. miesto
P5 - Gregor Fedor (5.A) – 2. miesto, Jakub Bednařík (5.A) – 5. miesto
P6 - William Krajník (6.A) – 2. miesto, Dominik Polák (6.B) – 3. miesto
P8 - Radovan Kováč (8.B)– 4. miesto
 
Všetkým žiakom srdečne blahoželáme.
 
 
Text: Mgr. J. Šubertová, 19.4.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík
Okresné kolo Matematickej olympiády
 
Tento školský rok pokračujú žiaci našej školy v úspechoch v predmete matematika. Dňa 3.4.2024 sa uskutočnilo okresné kolo Matematickej olympiády Z6-Z8. Štefan Tomčák, žiak 6.A triedy, reprezentoval našu školu v kategórii Z6 a umiestnil sa na krásnom 4. mieste. William Krajník, taktiež žiak 6.A, bol úspešným riešiteľom v kategórii Z6 a obsadil pekné 8. miesto v konkurencii 22 žiakov. Obom žiakom srdečne blahoželáme a prajeme im, aby ich získané poznatky motivovali a naďalej ich využívali vo výchovno-vzdelávacom procese.
 
Text: Mgr. J. Šubertová, 19.4.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík
Majstri okresu v basketbale
 
Dňa 19.4.2024 sa družstvo žiakov našej školy zúčastnilo v Mestskej športovej hale Majstrovstiev okresu v basketbale 3x3.
Do turnaja sa zapojilo päť škôl okresu Humenné. Po štyroch víťazstvách naši chlapci v tomto turnaji zvíťazili a budú náš okres reprezentovať na Majstrovstvách kraja v Prešove.
Našu školu reprezentovali: Adam Ďurian, Peter Mitrík, Oliver Šnurik, Dominik Dolobáč, Sebastián Šereg a Tobe Clinton John.
Poradie v turnaji:
1. ZŠ Pugačevova
2. ZŠ Hrnčiarska
3. ZŠ Dargovských hrdinov
4. ZŠ Jána Švermu
5. ZŠ Kamenica n./Cirochou.
 
Blahoželáme.
 
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 19.4.2024
Aj po 3. kole v SchoolQuize sme medzi humenskými školami na 1. mieste
 
Dňa 17.4.2024 sa konalo v priestoroch CVČ Humenné 3. kolo SchoolQuizu. Naši žiaci v zložení Barbora Baníková (9.B), Barbora Beňová (8.B), Radovan Kováč (8.B), William Krajník (6.A), Liliana Melcová (9.C) a Ema Sabolová (9.C) získali 2. miesto. V priebežnej tabuľke si tak naša škola drží stále 1. miesto. Ďakujeme všetkým za vzornú reprezentáciu školy.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 17.4.2024
Úspech v krajskom kole geografickej olympiády
 
Teoretická a praktická náročnosť geografickej olympiády sa podpísala aj za úspešnosťou zúčastnených žiakov. Súťažilo 36 žiakov v kategórii F  (6. - 7. roč.) a úspešných je len 8 žiakov. A náš Pugačevkár, Willko Krajník, žiak 6. A triedy, súťažiaci medzi siedmakmi, získal nielen krásne, no ale aj mimoriadne úspešné 6. miesto.
Veľmi sa tešíme! William, gratulujeme!
 
Text a foto: Mgr. Jakubčová, 17.4.2024
Postup na okresné kolo - Mc Donald Cup
 
Ako každý rok i teraz sme sa dočkali McDonald Cupu, turnaju venovanému žiakom prvého stupňa. Naši Pugačevkári podali vynikajúci výkon. Odohrali tri zápasy, dva víťazné. Vybojovali nám postup na okresné kolo. Reprezentantmi boli chlapci a dievča tretieho a štvrtého ročníka: Eliška Petrovčinová, Theo Ohorčák, Damián Krajník, Michal Pipák, Ján Gojdič, Miroslav Vasiľko, Maxim Macko, Dušan Hic, Tomáš Skyba, Damián Ajerdini, František Kaduk, Sebastián Zemba.
 
Text a foto: Mgr. T. Savkanič, 16.4.2024
Vesmír očami detí
 
Vesmír je nekonečný... ako naše sny. S touto myšlienkou sme prihlásili výtvarnú prácu Sáry Stebnickej do súťaže Vesmír očami detí. Spomedzi vyše 600 prihlásených výtvarných diel sme získali úžasné ocenenie a postup do  celoslovenského kola. Sáre blahoželáme a prajeme veľa tvorivých snov.
 
Text a foto: Mgr. Liana Gógová, 12.4.2024
Úspech aj vo vedomostnej súťaži Čo vieš o hviezdach?
 
V okresnom kole si svoje vedomosti v tejto oblasti preverili William Krajník (6.B) a Adrián Sivý (5.B). A naši Pugačevkári získali umiestnenia. William sa umiestnil na 1. mieste a Aďko obsadil krásne 3. miesto. Obidvaja žiaci postupujú na krajské kolo. Skvelé výsledky! Blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.
 
Text: Mgr. K. Jakubčová, 4.4.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík
3. kolo Humenskej školskej stolnotenisovej ligy

Dňa 4.4.2024 sa v priestoroch telocvične ZŠ Kudlovská konalo za prítomnosti 171 žiakov 3. kolo Humenskej školskej stolnotenisovej ligy. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Viktor Felc (2.A), Damián Ajredini (4.B), Ondrej Hudák (4.B), František Kaduk (4.B), Matej Rovňák (4.B), Jakub Bednařík (5.A), Gregor Fedor (5.A), Štefan Lelič (5.A), Natália Kopčáková (5.B), Júlia Polláková (5.B), Daniel Poľačko (5.B), Denis Max Roman (5.B),  Ján Šalata (5.B), Adam Harasim (6.A), Šimon Karas (6.A), Štefan Tomčák (6.A), Kristián Derďak (6.B), Sára Felcová (6.B), Barbora Beňová (8.B), Leila Zoe Kabátová (8.B), Dominik Kremnícky (8.B), Eva Fedorová (9.A), Dominik Dolobáč (9.B) a Damián Ujvári (9.B). V kategórii najmladší chlapci (rok narodenia 2013 a mladší) sa po zápasoch v základných skupinách prebojovali do záverečných bojov 4 žiaci (Ajredini, Fedor, Felc, Roman). Z nich najlepšie si počínal Viktor Felc, ktorý skončil na konečnom 5.-8. mieste. V kategórii chlapci (rok narodenia 2012 a starší) z 8 našich reprezentantov postúpili zo základných skupín 5 chlapci (Derďak, Dolobáč, Karas, Kremnícky, Tomčák). Ani dievčatá sa nedali zahanbiť. Zo základných skupín zo 6 dievčat (rok narodenia 2012 a staršie) postúpili 4 dievčatá (Fedorová, Felcová, Kabátová, Kopčáková). Najúspešnejšia z nich - Leila Zoe Kabátová - skončila na konečnom 5.-8. mieste. Blahoželáme a ďakujeme všetkým za výbornú reprezentáciu našej školy. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 5.4.2024
„Hviezdy“ zo 7.B víťazne
 
Dňa 26.3.2024 Kabinet telesnej výchovy zorganizoval školský turnaj dievčat 7. ročníka vo vybíjanej.
Turnaja sa zúčastnili tri družstvá:
7.A „Dripperky“ – E. Henčeková, S. Romanová, N. Orechovská, N. Rovňáková, A. Milová, A. Ščerbová, R. Demeterová, V. Demeterová, G. Maciková.
7.B „Hviezdy“ – A. Husárová, A. Šedzmaková, K. Sabovová, T. Smolejová, D. Smolejová, E. Kucerová, K. Liptáková, S. Hudáková
7.C „Dračice“ – V. Pavlisková, A. Rabajdová, K. Vyšinová, A. Mytyščáková, V. Brudňáková, M. Mudríková, S. Puliková.
Po vzájomných zápasoch v turnaji zvíťazili „Hviezdy“ zo 7.B, striebornú priečku obsadili „Dračice“ zo 7.C, bronz získali „Dripperky“ zo 7.A.
Všetkým blahoželáme a dovidenia na ďalších športových akciách.
 
Text a foto: Mgr. G. Lysý, 26.3.2024
Hviezdoslavov Kubín
 
V tomto školskom roku sa uskutočnil 70. ročník recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Zapojili sa aj naši Pugačevkári a získali krásne a vzácne umiestnenia. Žiak Adrián Haník (8.B) získal 1. miesto v III. kategórii prednese v poézii a postupuje na krajské kolo. Kristínka Vachulová (5.A) získala 3. miesto v II. kategórii v prednese prózy. Patrikovi Sopkovi (6.C) porota udelila čestné uznanie v II. kategórii v prednese poézie. Sme vďační, že žiaci stále prejavujú záujem aj o prednes a k príprave pristupujú zodpovedne. Všetkým srdečne blahoželáme a Adriánovi prajeme veľa šťastia v krajskom kole.
 
Text a foto: Mgr. V. Bobaľová, Mgr. L. Gógová, 26.3.2024
Biblická olympiáda
 
Vo štvrtok 21. marca 2024 sa na CSŠ sv. Cyrila a Metoda uskutočnilo dekanátne kolo Biblickej olympiády pre dekanáty Humenné, Snina, Vranov nad Topľou a Michalovce. Taktiež sa na pôde Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho v Humennom uskutočnilo protopresbyterské kolo Biblickej súťaže (1. – 4. ZŠ) a Biblickej olympiády (5. – 9. ZŠ a SŠ).
Našu školu reprezentovali súťažné družstvá, ktoré boli nielen úspešné, ale získali aj umiestnenia:
Boris Stebnický (4.B), Ján Gojdič (3.A), Samuel Kaššai (3.A) (1. - 4. ročník ZŠ) získali pekné 2. miesto.
Nella Orechovská, Sandra Nicol Romanová a Denis Max Roman (5.B) (5. - 9.ročník ZŠ) získali úspešné 3. miesto.
Ďakujeme za čas, obetu a trpezlivosť pri príprave na olympiádu. Všetkým zúčastneným blahoželáme!
 
Text: Mgr. K. Jakubčová, M. Voloch, 25.3.2024
Foto: Mgr. M. Voloch, Mgr. J. Andrejčík
Úspech na Ekonomickej olympiáde pre ZŠ
 
V Ekonomickej olympiáde pre základné školy sme sa celkovo stali druhou neúspešnejšou školou v Prešovskom kraji. Zo žiakov reprezentujúcich našu školu sa najvyššie umiestnila Liliana Melcová, ktorá obsadila 4. miesto.
Všetkým reprezentujúcim blahoželáme k úspechu!
 
Text a foto: Mgr. J. Andrejčík, 22.3.2024
V SchoolQuize po 2. kole na priebežnom delenom 1. mieste
 
Dňa 21.3.2024 sa konalo v priestoroch CVČ Humenné 2. kolo SchoolQuizu. Náš reprezentačný tím v zložení Barbora Baníková (9.B), Barbora Beňová (8.B), Radovan Kováč (8.B), William Krajník (6.A), Matej Kurečko (6.B) a Liliana Melcová (9.C) preukázal vynikajúce vedomosti vo viacerých oblastiach a vybojoval pomyselnú bronzovú medailu. Po súčte prvých dvoch kôl sme spoločne s tímom zo ZŠ Dargovských hrdinov na delenom 1. mieste.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 21.3.2024
Geografická olympiáda

Úspešnosť v geografickej olympiáde nám vždy prináša radosť. Vzhľadom na náročnosť úloh je potrebná dôkladná príprava žiakov, ktorí musia získať potrebné množstvo bodov k tomu, aby sa stali úspešnými riešiteľmi. Nám sa to podarilo!
V kategórii F (6.-7.ročník) 2. miesto zaslúžene získal žiak William Krajník (6.A) a postupuje  na krajské kolo. Veľmi vysoký počet bodov získali aj naši úspešní žiaci Teodor Orinín a Štefan Tomčák (6.A). V kategórii G (5. ročník) svoje vedomosti preukázali vysokými bodmi Daniel Poľačko (5.B), Gregor Fedor (5.A) a Jakub Bednařík (5.A).  V kategórii E (8.-9.ročník) sú úspešnými žiačkami Laura Mašlonková a Barbora Baníková. Nadobudnuté vedomosti určite využijú na strednej škole.
Všetkým geografom blahoželám! Zároveň ďakujem za čas a obetu pri príprave.
 
Text: Mgr. Katarína Jakubčová, 18.3.2024
Strieborný úspech na Chemickej olympiáde
 
V marci sa to hemží olympiádami. Tri žiačky 9.C triedy sa na začiatku školské roka rozhodli pre riešenie chemickej olympiády. Po domácom a školskom kole bojovali na kole okresnom  a dosiahli výborné výsledky. Liliana Melcová obsadila úžasné 2. miesto, z ktorého postúpila ďalej a bude humenský okres reprezentovať na krajskom kole. Tímea Čarná a Sofia Tarcalová boli úspešné v riešení naozaj náročných teoretických a praktických úloh. Všetkým dievčatám ďakujem za zodpovedný prístup k príprave a aj odvahu sa na olympiáde vôbec zúčastniť. Nájsť si čas na prácu navyše nie je vždy jednoduché. Verím, že získané vedomosti a zručnosti všetky žiačky využijú v štúdiu na strednej a možno aj vysokej škole. Liliane držíme palce, aby úspešne zvládla aj ďalšie kolo.
 
Text a foto: Mgr. A. Polanská, 15.3.2024
Hviezdoslavov Kubín - školské kolo
Naši šikovní žiaci si opäť zmerali svoje recitátorské sily v školskom kole prehliadky umeleckého prednesu poézie a prózy a to vo všetkých kategóriách. Žiaci predviedli úžasné výkony s kvalitným výberom textov, za ktoré im patrí zaslúžená pochvala.
I. kategória
Poézia: 1. Nina Čornaničová - postup na okresné kolo, 2. Sofia Ferjaková, 3. Ján Dolný
Próza: 1. Katarína Slepáková - postup na okresné kolo, 2. Marko Tkáč, 3. Ema Žabková
II. kategória
Poézia: 1. Patrik Sopko - postup na okresné kolo, 2. Liana Voľanská, 3. Bernadeta Vachulová
Próza: 1. Kristína Vachulová - postup na okresné kolo, 2. Alex Góga, 3. Timka Sklenčárová
III. kategória
Poézia: 1. Adrián Haník - postup na okresné kolo, 2. Júlia Parnicová
Výhercom blahoželáme! Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Gógová, Mgr. Fedorová, Mgr. Bobaľová, 7.3.2024
Odznak všestrannosti
 
196 žiakov 7.- 9. ročníkov našej školy sa v mesiacoch september – november 2023 zúčastnili súťaže Olympijský odznak všestrannosti. Každý účastník absolvoval testovanie v šiestich disciplínach:
 
1. skok z miesta (sila dolných končatín)
2. hod ťažkou loptou (absolútna sila horných končatín)
3. vydrž na hrazde nadhmatom (relatívna sila horných končatín)
4. člnkový beh 10 x 5 metrov (rýchlosť v obratnosti)
5. sed – ľah za 30 sek. (sila brušného svalstva)
6. člnkový beh 20 metrov (vytrvalosť)

Zo 196 žiakov 160 získali certifikát Olympijského odznaku všestrannosti. Najúspešnejší navyše získali odznaky: bronzové (27), strieborné (10), zlaté (3). Každý certifikát, odznak a jednotlivý výkon bol vyhodnotený počítačom v percentách. Dosiahnuté percento znamená, koľko percent všetkých meraných žiakov na Slovensku žiak svojím výkonom prevýšil.
Bronzový odznak - Baníkova B. (83%), Bardzaková S. (90%), Ferko A. (76%), Hodor M. (80%), Januchová S. (79%), Parnicová J. (86%), Kalanin R. (76%), Mináriková N. (86%), Stebnická S. (78%), Demeter J. (71%), Ferkanin K. (82%), Godžák S. (74%), Kremnický D. (84%), Matuch M. (84%), Mydlo K. (83%), Oros S. (85%), Sabol L. (74%), Shumeiko V. (83%), Šmídova S. (83%), Demeterová R. (85%), Ivanov Z. (83%), Liptáková K. (82%), Macíková G. (83%), Max T. (81%). Pľuta D. (80%), Polák Š. (85%), Romanová S. (83%).
Strieborný odznak – Čopanová E. (94%), Ďurian A. (88%), Fedorová E. (92%), Šnurik O. (93%), Surničin B. (94%), Kinský J. (91%), Krídla S. (89%), Pajtašová E. (92%), Mihaľov T. (93%), Mudríková M. (95%).
Zlatý odznak – Peter Mitrík 9.C (97%), Tobe Clinton John 8.B (98%), Daniel Bardzak 7.B (98%).
Navyše 3 žiaci dosiahli v troch konkrétnych výkonoch 100%. To znamená ich výkon bol najlepší na Slovensku v svojej vekovej kategórií.
Eva Fedorová (9.A), v skoku z miesta – 230 cm.
Kristína Liptáková (7.B), v hode ťažkou loptou – 8,6  m.
Daniel Bardzak (7.B), sed-ľah za 30 sek., – 40 krát.

Všetkým blahoželáme a veríme, že v školskom roku 2024 - 2025 naši žiaci dosiahnu podobné alebo ešte lepšie výkony. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.

Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 5.3.2024
Cloze test 2024
Tak ako každý rok v tomto čase, aj tohto roku sa na našej škole uskutočnil ďalší ročník čitateľskej súťaže na čítanie s porozumením: „CLOZE TEST“. Zúčastnili sa jej žiaci štvrtého ročníka, ktorí si pri príležitosti blížiaceho sa Mesiaca knihy mohli overiť svoje schopnosti aj v tejto dôležitej oblasti. Najlepšie výsledky dosiahli títo žiaci:
1. miesto: Sofia Čarná, Kristínka Puliková
2. miesto: Rebeka Hužvárová
3. miesto: Hanka Lisa, Emka Alexovičová, Kristínka Humplíková
Všetkým úspešným súťažiacim srdečne blahoželáme!
Text a foto: Mgr .Erika Lukáčová, 23.2.2024
1. kolo vedomostnej súťaže prinieslo 1. miesto pre ZŠ Pugačevova
 
V utorok 20.02.2024 sa žiaci našej školy zúčastnili na prvom kole vedomostnej súťaže SchoolQuiz  v CVČ v Humennom. Kvíz obsahoval 50 otázok z rôznych oblastí, napr.: grécka mytológia, geografické názvy začínajúce na písmeno M, symboly, zahraničné meny, hudba, ale i iné. Naši žiaci Barbora Baníková (9.B), Barbora Beňová (8.B), Radovan Kováč (8.B), William Krajník (6.A), Liliana Melcová (9.C) a Kristína Vachulová (5.A) skončili s počtom 43 bodov na 1. mieste. Gratulujeme a držíme palce v ďalších štyroch kolách.
 
Text: Barbora Baníková (9.B), Mgr. Silvia Brzychcyová, 20.2.2024
Foto: Ema Sabolová (9.C)
Víťazi v zbere starých mobilov!
 
Aj v tomto školskom roku sa naša škola zapojila do súťaže SMS – Starý Mobil Sem, ktorá prebieha v rámci projektu RECYKLOHRY. Ide o zber starých, nepotrebných mobilov, ktorých všetky vhodné časti budú opätovne použité, recyklované. Žiak Timotej Guľak zo 7.B sa zaradil medzi 50 najlepších zberačov z celého Slovenska a získal tablet Samsung od spoločnosti Orange. Odovzdal 106 mobilov. Vecné ceny získali aj Karolína Vajsová zo 4.A triedy (44 mobilov) a Elizabeth Lina Henčeková zo 7.A triedy  (22 mobilov). Výhercom blahoželáme a ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do tohto ročníka súťaže SMS.
 
Text: Mgr. Monika Gajdošová, 15.2.2024
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Víťazné miesto v okresnom kole Šalianskeho Maťka
 
V pondelok 13.2.2024 sa naši recitátori zúčastnili okresného kola súťaže Šaliansky Maťko. Našu školu reprezentovali Vanessa Fajčíková 2.A, Samuel Kaššai 3.A, Ela Haníková 4.B a Ema Škovronská 6.A. Práve Elka Haníková sa postarala o veľký úspech, keďže získala krásne 1. miesto vo svojej kategórii. Na našich recitátorov sme hrdí a Elke držíme palce v krajskom kole!
 
Text: Mgr. Petra Dolobáčová, 14.2.2024
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Dejepisná olympiáda písaná veľkými písmenami
Základná škola na Pugačevovej ulici v Humennom píše históriu Dejepisnej olympiády opäť veľkými písmenami. Historické poznatky z jednotlivých ročníkov, regionálna história a tohtoročný monotematický celok hrady a zámky na Slovensku sa stali na niekoľko mesiacov náplňou usilovného bádania a štúdia mladých historikov z Pugačevky. Nasiaknutých veľkoleposťou dejín našich hradov a zámkov, vyzbrojených štítmi vedomostí sme piateho februára tohto roku spomedzi nás vyslali šiestich odvážnych, aby zviedli boj o slávu a česť. Dlhé a urputné boje prebiehali v troch kategóriách: D – 8. ročník, E – 7. ročník a F – 6. ročník. Z našich nebolo ani jedného, ktorý by sa vrátil na štíte. Vracajúc sa na domovský hrad sa im už v diaľke leskli brnenia – dvom do zlata, jednej do strieborna a dvom do bronzova.
Právo zasiahnuť do ďalších bojov v slobodnom kráľovskom meste Prešov získali dvaja z bojujúcich. Súčasné i budúce generácie si budú pamätať na týchto šiestich odvážnych:
Barbora Beňová 1. miesto, Radko Kováč 3. miesto, Dominika Smolejová 1. miesto, Adela Šedzmáková 3. miesto, Bibiána Melničáková 2. miesto, Dominik Polák 5. miesto – úspešný riešiteľ.
Ďakujeme za odvahu a blahoželáme!
 
Text: Mgr. Miroslava Andrejčíková, Mgr. Silvia Brzychcyová, 7.2.2024
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Školské kolo Šalianskeho Maťka
 
Súťaž v prednese slovenských povestí prebieha na Slovensku od roku 1991. Aj naši žiaci sa dnes zapojili do školského kola, začo im patrí poďakovanie a pochvala. Zvládli náročné texty a nebáli sa vystúpiť pred publikom.
V I. kategórii sa umiestnili: 1. miesto Vanessa Fajčíková, 2. miesto Samuel Kaššai, 3. miesto Marko Tkáč
V II. kategórii: 1. miesto Ela Haníková, 2. miesto Sofia Ferjaková, 3. miesto Ondrej  Hudák
V III. kategórii: 1. miesto Ema Škovronská.
Blahoželáme!  Vanesske, Elke a Emke držíme palce na okresnom kole!
Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text: Mgr. Martina Fedorová, 5.2.2024
Úspešní Pugačevkári na okresnom kole Matematickej olympiády
 
Dňa 24.1.2024 sa v priestoroch Mestského úradu v Humennom uskutočnilo okresné kolo 73. ročníka Matematickej olympiády, na ktorom našu školu reprezentovali úspešní riešitelia domáceho kola kategórií Z5 a Z9. Náš žiak 5.A triedy Gregor Fedor sa v kategórii Z5 umiestnil na krásnom 2. mieste a žiačka 9.C triedy Ema Sabolová obsadila v kategórii Z9 pekné 4. miesto. Obom srdečne blahoželáme.
 
Text: Mgr. J. Šubertová, 2.2.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík
Zlatá Júlia
 
Dňa 31.1.2024 sa uskutočnilo krajské kolo súťaže a Slovo bolo u Boha, na ktorom sa naša žiačka Júlia Parnicová z 9.C umiestnila na 1. mieste v kategórii próza a postúpila na celoslovenské kolo súťaže, ktoré sa uskutoční v Bratislave.
Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!
 
Text: Mgr. V. Megelová, 2.2.2024
Foto: Mgr. J. Andrejčík
H/AMFO ROBERTA SPIELMANNA 2024
 
Ani tento rok sme si nenechali ujsť príležitosť zapojiť sa do celoštátnej postupovej fotografickej tvorby H/AMFO ROBERTA SPIELMANNA 2024. Žiaci sa v priebehu celého roka pokúšali zachytiť moment, v ktorom by sa skĺbila kompozícia, farby alebo samotné čaro fotografie. Postup do krajského kola získali žiačky: Nella Orechovská, Ester Zozuličová, Michaela Sivá, Alexandra Babjaková a Barbora Beňová.
Srdečne blahoželáme!
 
Text a foto: Mgr. Liana Gógová, 31.1.2024
Pugačevka sa zapojila do Ekonomickej olympiády
 
Ekonomická olympiáda pre ZŠ je súťaž v znalostiach z ekonómie a financií, ktorá je určená žiakom 8. a 9. ročníka základných škôl a žiakom nižších ročníkov viacročných gymnázií na celom Slovensku (tercia – kvarta) a organizuje ju INESS – Inštitút ekonomických a spoločenských analýz. Na Slovensku sa konal len 2.ročník súťaže pre ZŠ. Naša škola sa zapojila do nej po prvýkrát. Naši deviataci sa zúčastnili školského online kola, ktoré prebiehalo v dňoch 15. – 26. januára 2024. Test pozostával z 25 otázok z oblasti finančnej gramotnosti a ekonómie a na jeho vypracovanie mali 40 minút. Náš tím bol v zložení – Eva Fedorová, Roman Kalanin, Noemi Ondovčáková (9.A), Simona Birnsteinová, Zuzana Gajovská, Martin Švec (9.B), Branislav Biľo, Adam Ďurian, Martin Hodor, Liliana Melcová, Peter Mitrík, Ema Sabolová (9.C). Všetkým úcastníkom blahoželáme k skvelým výkonom.
 
Text a foto: Mgr. J. Stanková, 30.1.2024
Striebro pre angličtinárov
 
Dňa 17.1.2024 sa v Centre voľného času Dúha uskutočnil 34. ročník okresného kola Olympiády v anglickom jazyku. V kategórii 1B (žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ; 3. a 4. ročníka osemročných gymnázií) našu školu reprezentovala žiačka 9.B triedy Simona Birnsteinová, ktorá v konkurencii najlepších angličtinárov dosiahla vynikajúci úspech a obsadila krásne 2. miesto. Simonke srdečne blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!
 
Text: Mgr. Vladimíra Ševecová, 24.1.2024
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Aneta opäť v okrese najlepšia!
 
Dňa 18.1.2024 sa v priestoroch CVČ v Humennom uskutočnilo okresné kolo Olympiády v nemeckom jazyku. Túto súťaž vyhlasuje každoročne Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a zúčastňujú sa na nej najlepší nemčinári v okrese. Našu školu reprezentovala aj tento rok žiačka 8.A triedy Aneta Smolková. V kategórii 1B (žiaci 8. a 9. ročníka ZŠ, 3. a 4. ročníka osemročných gymnázií) si vďaka svojim jazykovým zručnostiam a poctivej príprave Aneta zaslúžene vybojovala 1. miesto a tým aj postup do krajského kola. Srdečne blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy!
 
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, 19.1.2024
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Pugačevkári získali z Bruselu Európsky certifikát kvality
 
Centrálna podporná služba  eTwinning v Bruseli žiakom 3.A triedy udelila Európsky certifikát kvality za projekt „Pipi Dlhá pančucha.“ Je to najvyššie ocenenie kvality projektov realizovaných v rámci programu partnerstvo škôl eTwinning. Znamená to, že realizovaný projekt splnil európske  kritériá v oblastiach medzinárodnej kooperácie, použitia IKT, pedagogického prístupu a integrácie do kurikula s najvyšším hodnotením  a predstavuje príklady úspešnej európskej spolupráce.
Z ocenenia sa veľmi tešíme.
 
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 15. 1. 2024
Mestečko snov
 
Čas a energia vložená do umeleckej tvorby vždy prináša tvorivé výsledky. V okresnej súťaži Mestečko snov sme získali nádherné umiestnenia:
1. miesto v II. kategórii vo výtvarnej časti  - Viktória Vasilenková, 6.B
1. miesto v III. kategórii vo výtvarnej časti - Barbora Boberová, 8.A
3. miesto v II. kategórii vo výtvarnej časti - Nela Lodičová, 6.C
2. miesto v II. kategórii v literárnej časti - Nikola Ferkaninová, 6.C
Blahoželáme!

Text a foto: Mgr. Liana Gógová, 11.1.2024
2. kolo Humenskej školskej stolnotenisovej ligy v podaní Pugačevkárov
 
Dňa 9.1.2024 sa v priestoroch ZŠ Kudlovskej uskutočnilo 2. kolo Humenskej školskej stolnotenisovej ligy. Našu školu reprezentovali títo žiaci: Viktor Felc (2.A), Damián Ajredini (4.B), Ondrej Hudák (4.B), František Kaduk (4.B), Matej Rovňák (4.B), Jakub Bednařík (5.A), Gregor Fedor (5.A), Štefan Lelič (5.A), Natália Kopčáková (5.B), Daniel Poľačko (5.B), Júlia Polláková (5.B), Denis Max Roman (5.B), Ján Šalata (5.B), Kristián Derďak (6.B), David Dolobáč (6.B), Sára Felcová (6.B), Sofia Mitalčáková (6.B), Dominik Polák (6.B), Šimon Polák (7.A), Barbora Beňová (8.B), Leila Zoe Kabátová (8.B), Dominik Kremnícky (8.B), Noemi Ondovčáková (9.A), Eva Fedorová (9.A), Dominik Dolobáč (9.B) a Damián Ujvári (9.B). Naši reprezentanti ukázali v zápasoch v skupinách svoje zlepšenie a odohrali vyrovnané zápasy s kvalitnými súpermi. Viacerí sa tešili zo svojich prvých víťazstiev či prvých získaných setov. Postup zo skupiny do play off si vybojovali v kategórii najmladší chlapci a starší chlapci Damián Ajredini, Dominik Dolobáč, Viktor Felc a František Kaduk. Najďalej, do osemfinále, sa prebojovali Dominik Dolobáč a Viktor Felc. Najväčší doterajší úspech sme zaznamenali v kategórii starších dievčat, keď o postup do semifinále bojovali proti sebe dve naše žiačky – Sára Felcová a Noemi Ondovčáková. Vo veľmi zaujímavom zápase bola úspešnejšia Sára, ktorá sa celkovo umiestnila z 32 dievčat na konečnom 4. mieste. Noemi získala v tejto kategórii konečné 5. – 8. mieste. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a držíme palce v ďalšom kole. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, Mgr. Rastislav Brzychcy, 9.1.2024
Slávnostné predstavenie knihy Rozprávky z Vlčích hôr
 
Táto krásna rozprávková kniha, ktorú napísali deti deťom je výsledkom mladých a šikovných autorov. Sme hrdí, že k nim patrí aj Pugačevkárka Grétka Macíková, ktorej rozprávka sa dostala medzi 24 najkrajších rozprávok z celého Slovenska. Vo štvrtok 4. januára 2024 sa v Snine uskutočnilo slávnostné predstavenie tejto knihy, ktorého súčasťou bola ja Grétka.
Srdečne blahoželáme!
 
Text: Mgr. Mária Čorná 8.1.2024
Foto: Ing. Silvia Džopková 4.1.2024
Silvestrovský beh - Števo víťazom
 
Dňa 31.12.2023 sa v Humennom uskutočnil ďalší ročník Silvestrovského behu. Našu školu reprezentoval Štefan Tomčák (6.A), ktorý v svojej kategórii (žiaci 6.- 7. ročníka) zvíťazil.
Blahoželáme a Števovi i ďalším reprezentantom školy v súťažiach prajeme v roku 2024 veľa zdravia a úspechov.

Text: Mgr. G. Lysý, 31.12.2023
Vianočný florbalový turnaj
 
Kabinet telesnej výchovy zorganizoval dňa 20.12.2023 Vianočný florbalový turnaj. Na turnaji sa zúčastnili tri družstvá:
8.A Piráti - S. Krídla, M. Stravka, M. Barňák, L. Sabol, A. Rada
8.B Žabáci - M. Floch, D. Kremnický, S. Oros, T. John, B. Vargaeštok
výber 7. ročníka Levy - D. Bardzák, T. Mihaľov, Š. Stebila, T. Max, Š. Priganc.
Po tesných výsledkoch, keď každé družstvo jeden zápas vyhralo a jeden prehralo, všetky družstvá získali rovnaký počet bodov. O konečnom poradí rozhodlo „skóre“ - počet strelených a inkasovaných gólov.
Víťazom sa stalo a putovný pohár získalo družstvo 8.A Piráti. Druhé miesto obsadilo družstvo 8.B Žabáci, na treťom mieste sa umiestnil výber 7. ročníka Levy.
Blahoželáme!
 
Text a foto: Mgr. G. Lysý, 20.12.2023
45. ročník súťaže Pytagoriáda

Tento školský rok prebieha už 45. ročník matematickej súťaže Pytagoriáda. V dňoch 12. a 13.12.2023 sa žiaci 3. - 8. ročníka našej školy zapojili do školského kola, ktoré prebiehalo prezenčne, papierovou formou. Úspešným riešiteľom je každý žiak, ktorý z 15 úloh vyrieši aspoň 10 úloh správne. Bonusové body získava žiak za ušetrený čas, za každé 4 ušetrené minúty 1 bod. Pri rovnakom počte bodov rozhoduje o poradí úspešnosti počet dosiahnutých bodov a až potom kratší čas vynaložený na riešenie úloh. Žiaci k riešeniu úloh pristupovali zodpovedne, pričom vedeli, že v tejto súťaži je okrem správne vyriešených úloh dôležitá aj rýchlosť riešenia.

Úspešnými riešiteľmi pre jednotlivé kategórie sú:

Kategória P3
1. Kaššai Samuel, 2. Krajník Damián, 2. Pipák Michal, 3. Dolný Ján, 3. Hrubovský Marek, 4. Slepák Matúš
Ďalšími úspešnými riešiteľmi v kategórii P3 sú: Vasiľko Miroslav, Sokáčová Emma, Skybová Vanesa, Albičuková Stela a Nemčík Martin.

Kategória P4
1. Ducár Sebastián, 2. Šubertová Šarlota, 3. Dušák Damian, 4. Gajovský Maroš, 4. Puliková Kristína,
Ďalšími úspešnými riešiteľmi v kategórii P4 sú:  Stebnický Boris, Kováčová Dajana, Alexovičová Ema, Balintová Nina, Humplíková Kristína, Sven Sivák

Kategória P5
1. Bednařík Jakub, 1. Fedor Gregor, 2. Kuneš Jaroslav, 2. Poľačko Daniel, 3. Vachulová Bernadeta

Kategória P6
1. Krajník William, 2. Lukáč Michal, 2. Polák Dominik, 2. Tomčák Štefan

Kategória P7
1. Romanová Sandra Nicol, 2. Akurátna Adela, 2. Orechovská Nela, 2. Sivá Michaela

Kategória P8
1. Kováč Radovan, 2. Beňová Barbora, 3. Hrubovská Tereza, 4. Liptáková Barbora
 
Text a foto: Mgr. J. Šubertová, 18.12.2023
Poznáme víťazov školského kola Dejepisnej olympiády
 
V tomto predvianočnom období sa žiaci šiesteho, siedmeho a ôsmeho ročníka zúčastnili na školskom kole Dejepisnej olympiády. Riešili testy, ktoré boli zamerané na učivo príslušného ročníka, regionálne dejiny a monotematickú časť – vybrané hrady a zámky Slovenska.
S radosťou konštatujeme, že našu školu budú na okresnom kole reprezentovať Dominik Polák a Bibiána Melničáková (6.B), Adela Šedzmáková a Dominika Smolejová (7.B), Barbora Beňová a Radovan Kováč (8.B).
Blahoželáme k postupu a veríme v ďalšie perfektné umiestnenia.
 
Text a foto: Mgr. M. Andrejčíková, Mgr. S. Brzychcyová, 12.12.2023
Najkrajší betlehem

Do súťaže o najkrajší betlehem  sa tento rok zapojili kolektívnymi prácami triedy 2.A a 6.A. Samostatne pracovali žiaci - Damian Dušák a Viktoriia Kutsko z triedy 4.B.  Priniesli sme si domov sladké odmeny a  puzzle. Predovšetkým však ostáva v nás  skvelý pocit z vykonanej práce. Blahoželáme!
 
Foto a text: Mgr. Liana Gógová, 12.12.2023
Pugačevka prvá

Dňa 8.12.2023 zorganizovala Stredná odborná škola polytechnická v Humennom v spolupráci CVČ Dúha Vianočný turnaj pre žiakov základných škôl. Na turnaji sa zúčastnilo šesť družstiev.
Našu školu reprezentovali Adam Ďurian, Peter Mitrík, Sebastián Šereg, Oliver Šnurik, Dominik Dolobáč, Jaroslav Džurbala, Martin Hodor, Tobe Clinton John a Max Stravka. Po veľmi dobrom výkone naše družstvo v tomto turnaji zvíťazilo.
Poradie: 1. ZŠ Pugačevova, 2. ZŠ Hrnčiarska, 3. Cirkevná spojená škola, 4. ZŠ Kamenica, 5. ZŠ Jána Švermu, 6. ZŠ Dargovských hrdinov.
Blahoželáme.
 
Text a foto: Mgr. G. Lysý, 8.12.2023
Naši tretí
 
Dňa 4.12.2023 sa 10 družstiev základných škôl humenského okresu zúčastnilo IX. ročníka futbalového turnaja z príležitosti Dňa otvorených dverí Obchodnej akadémie v Humennom.
Našu školu reprezentovali: O. Šnurik, A. Ďurian, M. Stravka, P. Mitrík, M. Hodor, T. C. John a  J. Džurbala.
Družstvo našej školy získalo tretie miesto. Adam Ďurian získal titul najlepšieho hráča turnaja a najlepším brankárom bol Oliver Šnúrik.
Blahoželáme.

Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 4.12.2023
Výtvarné a literárne umenie vždy kráčalo ruka v ruke
 
Pre vydavateľstvo Slovart  kreslili a maľovali Timea Ohorčáková, Hana Hrubovská a Anastasija Sokur. Témou bol tentokrát  vysnívaný psík. Vydavateľstvo nás ocenilo skvelými knihami, ktoré zaiste nezapadnú prachom na poličke. Dievčatá si sľúbili, že si ich navzájom po prečítaní požičajú.
Skvelá práca!
 
text a foto: Mgr. Liana Gógová, 4.12.2023
Festival Spevy môjho rodu 2023
 
Dňa 4.12.2023 sa v priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Humennom uskutočnila detská časť festivalu ľudových spevákov pod názvom „Spevy môjho rodu 2023 “. Zúčastnili sa ho najlepší speváci z okresov Humenné, Snina a Medzilaborce.
Našu školu  reprezentovali najúspešnejší speváci tohtoročnej okresnej  speváckej súťaže: Ján Gojdič (3.A), Viktória Vasilenková (6.B) a Sára Mitalčáková (5.A), ktorí postúpili na krajské kolo z okresného kola.
Vynikajúce spevácke výkony v následnom večernom galakoncerte bolo aj s verejnou rozhlasovou a televíznou nahrávkou, sprevádzané orchestrom folklórneho súboru Chemlon Humenné. Všetkým srdečne blahoželáme!
 
Text: Mgr. E. Lukáčová, 4.12.2023
Foto: A. Sivá, DiS.
Tím z Pugačevky bojoval v 1. kole Humenskej školskej stolnotenisovej ligy
 
Dňa 1.12.2023 sa 22 žiakov našej školy v zložení Viktor Felc (2.A), Damián Ajredini (4.B), Ondrej Hudák (4.B), František Kaduk (4.B), Matej Rovňák (4.B), Jakub Bednařík (5.A), Štefan Lelič (5.A), Daniel Poľačko (5.B), Júlia Polláková (5.B), Denis Max Roman (5.B), Ján Šalata (5.B), Kristián Derďak (6.B), Sára Felcová (6.B), Sofia Mitalčáková (6.B), Dominik Polák (6.B), Barbora Beňová (8.B), Leila Zoe Kabátová (8.B), Dominik Kremnícky (8.B), Noemi Ondovčáková (9.A), Eva Fedorová (9.A), Dominik Dolobáč (9.B) a Damián Ujvári (9.B) zúčastnilo v konkurencii 154 žiakov z humenských základných škôl 1. kola Humenskej školskej stolnotenisovej ligy. Naši žiaci sa na turnaji prezentovali dobrými športovými výkonmi. Na svoje konto si v základnej časti pripísali viaceré víťazstvá, ktoré niekoľkých z nich posunuli do vyraďovacích bojov. Medzi 26 postupujúcich v kategórii najmladší chlapci (rok narodenia 2013 a mladší) sa prebojovali Viktor Felc, Damián Ajredini, Daniel Poľačko a Denis Max Roman. Do osemfinále postúpil Damián Ajredini a štvrťfinále turnaja si zahral Viktor Felc. V kategórii chlapcov (rok narodenia 2012 a starší) Dominik Dolobáč v konkurencii 50 žiakov skončil na 9. – 16. mieste. V kategórii dievčat (rok narodenia 2012 a staršie) postúpila do ďalších bojov Sára Felcová, ktorá skončila na 5. – 8. mieste. Všetkým zúčastneným za vzornú reprezentáciu školy ďakujeme a už teraz sa tešíme na 2. kolo, ktoré sa uskutoční 18.12.2023. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 2.12.2023
Zimný viacboj všestrannosti
 
Eliška Petrovčinová z 3.B vybojovala pekné 3. miesto. Blahoželáme.
 
Text a foto: Mgr. B. Babinová, 29.11.2023
Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku
 
Dňa 28. novembra 2023 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Školského kola sa zúčastňujú žiaci 5. až 9. ročníka, ktorí súťažia v dvoch kategóriách:
- kategória 1A (žiaci 5., 6. a 7. ročníka)
- kategória 1B (žiaci 8. a 9. ročníka)
Olympiáda v anglickom jazyku sa skladá z písomnej časti (používanie jazyka – test slovnej zásoby a gramatiky, čítanie s porozumením a počúvanie s porozumením) a ústnej časti (roleplay a picture story). Cieľom písomnej časti je preveriť jazykovú kompetenciu na príslušnej úrovni a cieľom ústnej časti je preveriť schopnosť vyjadriť svoje myšlienky, názory a reagovať na podnety partnera komunikácie.
Angličtinou naplnené dopoludnie malo jasný cieľ, nájsť najšikovnejších žiakov pre obe kategórie, pretože len súťažiaci, ktorí sa umiestnia na 1. mieste môžu reprezentovať školu na okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku.
Výsledné umiestnenie žiakov:
 
KATEGÓRIA 1A

1. miesto, Ester Zozuličová, 7.A
2. miesto, Wiliam Krajník, 6.A
3. miesto, Daniel Birnstein, 7.A
 
KATEGÓRIA 1B

1. miesto, Simona Birnsteinová, 9.B
2. miesto, Laura Mašlonková, 9.A
3. miesto, Nella Lukáčová, 9.B
 
Ďakujeme za účasť a blahoželáme všetkým žiakom a Ester a Simone držíme palce na okresnom kole, ktoré sa uskutoční v januári 2024. GOOD LUCK!
 
Text a foto: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, Mgr. Jana Koudelková Feiglová, 28.11.2023
Úspešní slovenčinári
 
Po školskom kole predmetovej Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry nás jeho úspešná riešiteľka a víťazka Laura Mašlonková reprezentovala na kole okresnom.
V konkurencii žiakov humenských základných škôl obsadila pekné tretie miesto a len dva body ju delili od celkového víťazstva.  Priebeh súťaže mal rovnaký formát ako kolo školské. Súťaž bola rozdelená do troch častí, ktoré pozostávali z vedomostného testu, transformácie  vecného textu na inzerát a rečníckej časti, v rámci ktorej žiaci tvorili a prednášali referát na tému výhod a využitia slovenských liečebných kúpeľov. Laure sa najviac darilo v druhej časti, kde získala najviac bodov.
Laurine vedomosti a nadobudnuté zručnosti z materinského jazyka, jej chuť vyhrávať i štipka šťastia jej nakoniec priniesli peknú bronzovú medailu.
Laure blahoželáme a tešíme sa z pódiového umiestnenia našej Pugačevky.
 
text: Mgr. A. Austová, 27.11.2023
foto: Mgr. J . Andrejčík
Pugačevkári úspešní na Školských majstrovstvách okresov Humenné a Medzilaborce v zrýchlenom šachu
 
Dňa 16.11.2023 sa zúčastnilo 11 žiakov našej školy na okresných majstrovstvách ZŠ v šachu. V hracej miestnosti klubu Šachy REINTER, n. o. nás v kategórii žiakov a žiačok reprezentovali títo Pugačevkári: Maroš Barňák (8.A), Sebastián Ducár (4.B), Maroš Gajovský (4.B), Martin Hodor (9.C), Radovan Kováč (8.B), Kristián Mydlo (8.A), Marián Ocilka (8.A), Timka Sklenčárová (6.A), Aneta Smolková (8.A), Anastasia Sokur (8.A) a Ema Škovronská (6.A). Obe kategórie odohrali 7 súťažných kôl tempom 2x12 min. + 3 s/ťah. Naším najúspešnejším reprezentantom bol Radovan Kováč, ktorý vo svojej kategórii obsadil 2. miesto a zabezpečil si tak postup na Školské majstrovstvá Prešovského kraja. Do prvej šestky sa dostali aj Marián Ocilka (4. miesto) a Kristián Mydlo (6. miesto), ktorí ešte môžu využiť divokú kartu na krajské majstrovstvá. Celkovo v tejto kategórii súťažilo 42 žiakov. Spomedzi dievčat získala najviac bodov Anastasia Sokur a obsadila medzi žiačkami 4. miesto. Všetkým šachistom ďakujeme za skvelú reprezentáciu našej školy a Radkovi držíme palce na majstrovstvách Prešovského kraja.
Výsledky:
 
Text a foto: Mgr. Silvia Brzychcyová, 16.11.2023
Fotografická súťaž AMFO 2023
 
Výsledky nášho úsilia vidíme obvykle až po čase. A tak sme sa aj my dočkali fantastického umiestnenia vo fotografickej  súťaži AMFO 2023 , ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. Do celoštátneho kola 51.ročníka postúpilo 232 autorov s 565 fotografiami. Víťazov vyhlásili v Slovenskej národnej knižnici v Martine. Žiak Alex Koudelka súťažil s diptychom, v ktorom zvečnil prírodné štruktúry dreva a ľadu. Tieto nádherné zábery ho posunuli do  najvyššieho  celoslovenského kola, v ktorom sa stal jedným z vystavujúcich mladých autorov. Srdečne mu blahoželáme a prajeme mnoho úspechov na gymnáziu!

Text: Mgr. Liana Gógová, 5.11.2023
Foto: Alex Koudelka
Pugačevkárka – úspešná autorka rozprávky
 
Čoskoro uplynie rok odkedy Centrum voľného času v Snine vyhlásilo súťaž o najkrajšiu rozprávku z Vlčích hôr. Do súťaže sa mohli zapojiť žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti všetkých stredných škôl na celom Slovensku.  
Inšpiráciou pre napísanie rozprávky mala byť nedotknutá príroda Polonín, v ktorej, tak ako v každej rozprávke, zvíťazí dobro nad zlom. Odborná porota v zložení: Miro Jaroš, Celeste Buckingham, Monika Zázrivcová, Kristína Suchánková a Ondrej Kandráč, vyberala z viac ako 250 rozprávok. Každá z nich mala určite svoje čaro, no porota vybrala 24 najkrajších.
Medzi najúspešnejších súťažiacich sa zaradila aj Grétka Macíková žiačka 7.A triedy Základnej školy na Pugačevovej ulici v Humennom s rozprávkou Poloninský škriatok Grúnik. Vo svojom rozprávkovom príbehu mladá autorka poukazuje na dôležitosť viacerých ľudských hodnôt, no v Grétkinej rozprávke dominuje láska k prírode. Napokon posúďte sami: „Príroda je dar. Poznávaj ju a chráň! Prírody sa dotýkaj iba srdcom! Nezabudni, že bez vody niet života. Vždy  pamätaj, že príroda bez človeka prežije. Ale človek bez prírody nie... “
V uplynulých dňoch boli tieto rozprávky vydané aj knižne pod názvom - Rozprávky z Vlčích hôr. Každá z rozprávok je doplnená o ilustráciu, ktorá umocňuje čaro a posolstvo každej z nich.
Grétke ešte raz srdečne blahoželáme a pevne veríme, že sa v budúcnosti stane vzorom pre ďalšie mladé talenty.
 
Text: Mgr. Mária Čorná, 4.11.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Čitateľský maratón „Číta celá trieda“
 
K obľúbeným čitateľským podujatiam, ktoré už tradične prebiehajú na našej škole v rámci Medzinárodného dňa školských knižníc, patrí aj aktivita  zameraná na techniku a rýchlosť čítania pod názvom čitateľský maratón „Číta celá trieda“.
Svoje čitateľské zručnosti si medzi sebou merajú všetci piataci. Tí si v rámci triednych kôl vybrali spomedzi seba šiestich najrýchlejších zástupcov, ktorí zabojovali o najlepšieho čitateľa i čitateľský kolektív v školskom kole. Super rýchle a sem-tam i trošku popletené jazýčky jednotlivcov „odsypávali“ slovíčka  knihy Rozruch na Kavuličovej ulici. Na kolektívne čítanie
nám naša školská knižnica ponúkla Andersenovu rozprávku Dievčatko so zápalkami.
Obrovská snaha i súťažný duch všetkých čitateľov priniesli nasledovné umiestnenia:
1. miesto Kristína Vachulová, V.A
2. miesto Paulína Lipová, V.A
3. miesto Filip Sabol, V.B
V kolektívnom  čítaní bol najlepší  čitateľský tím žiakov v zložení: Emma Palaštová, V. B, Kristína Vachulová, V.A a Natália Tokárová, V.A.
Víťazom blahoželáme!
 
Text a foto:  Mgr. Anna Austová, 28.10.2023
Olympiáda zo slovenského jazyka
 
V tretí októbrový týždeň si svoje sily mohli zmerať všetci milovníci nášho materinského jazyka. Príležitosť im poskytla predmetová olympiáda zo slovenského jazyka, ktorá oslávila už  svoje 16. narodeniny. Na podujatí sa zúčastnilo 16 žiakov, ktorí boli zaradení do kategórie C, teda žiaci ôsmych a deviatych ročníkov.    
V tomto roku nás opäť čakali malé novinky. Všetky kolá súťaže už pripravoval organizátor NIVaM, t. j. Národný inštitút vzdelávania a mládeže. Pre súťažiacich si pripravil balíček úloh, ktoré rozdelil do troch častí . Všetky však boli tematicky prepojené spoločnou motívom migrácie vtákov.
V prvej časti olympiády na žiakov čakal online test, ktorý preveril ich schopnosti čítania s porozumením, ale aj zručnosti zo všetkých rovín jazyka získané na hodinách SJL.
Druhá - písomná časť, tzv. transformácia textu bola zasa skúškou tvorivosti i znalosti slohových žánrov. Žiaci sa museli na chvíľu stať novinármi a  zo známeho vecného textu o migrácii vtákov tvorili správu.
V tretej – ústnej časti , ktorá býva pre žiakov tou najobávanejšou, zasa olympionici predviedli svoje rečnícke schopnosti. Ich úlohou bolo pripraviť si a predniesť príhovor pre spolužiakov, v ktorom im mali vysvetliť, prečo je potrebné zachovávať v prírode ticho a pokoj v čase migrácie vtákov.
Vedomostný test lepšie zvládli deviataci. Ich ročný náskok vo vedomostiach bol viditeľný. Veľmi nás však potešili i prekvapili výkony ôsmakov, ktorí boli veľmi dôstojnými súpermi v druhom, ale i treťom - rétorickom kole.  Napokon si prvé priečky vybojovali tieto olympioničky:
1. miesto  Laura Mašlonková, IX.A
2. miesto  Ella Čopanová, IX.B
3. miesto Sára Stebnická, IX.A
Víťazkám blahoželáme a veríme, že Laura bude dôstojne reprezentovať našu Pugačevku v okresnom kole.
 
Text: Mgr. A. Austová, 23.10.2023
Foto: Mgr. V. Bobaľová
Vojna očami mladých
 
Koniec tvorivého školského roka sme ukončili vyhodnotením súťaže "Vojna očami mladých". Farbou a štetcom sme vyjadrili súcit a podporu všetkým tým, ktorých zasiahlo násilie a nespravodlivosť.
Ocenení žiaci: Gregor Fedor, Alex Góga a Hana Škovranková.
Gratulujeme!
Text a foto: Mgr. L. Gógová, 6.7.2023
Školský šachový turnaj

Dňa 23.6.2023 naša škola v spolupráci so šachovým klubom Reinter zorganizovala školský šachový turnaj. Hralo sa „švajčiarskym systémom“ a zúčastnilo sa ho 24 žiakov školy. Zvíťazil Martin Hodor (8.C). Na ďalších miestach sa umiestnili títo žiaci:  2. Radoslav Kováč (7.B), 3. Viktor Gajdoš (9.B), 4. Christián Rossi (8.B), 5. Marián Ocilka (7.A), 6. Jaroslav Džurbala (8.A)... Najúspešnejšou medzi dievčatami bola Anastasiia Sokur (7.A) a medzi žiakmi 1.-4. ročníka Sebastián Ducár. Všetkým účastníkom blahoželáme. Viac fotografií nájdete na našom facebooku.

Text a foto: Mgr. G. Lysý, 24.6.2023
Turnaj vo vybíjanej
 
V utorok 6.6.2023 sa na našej škole uskutočnil školský turnaj dievčat 6. ročníka vo vybíjanej. Turnaja sa zúčastnili tri družstvá, z každej triedy 6. ročníka jedno.
SWAGERKY (6.A) – Rovňáková N., Macíková G., Henčeková E., Radová M., Milová A., Romanová S. a Orechovská N.
OREO (6.B) – Husárová B., Šedzmáková A., Hudáková S., Smolejová D., Smolejová T., Kucerová E. a Liptáková K.
MASTERS (6.C) – Brudňáková V., Mudríková M., Puliková S., Matyščáková A., Babjaková A., Rošková V. a Čurmová L.
Po dramatických stretnutiach s tesnými výsledkami si víťazstvo odniesli dievčatá zo 6.B – družstvo OREO. Na druhom mieste skončili dievčatá zo 6.C – MASTERS a tretie miesto obsadilo družstvo 6. A – SWAGERKY.
Všetkým účastníčkam blahoželáme a v blížiacich sa prázdninách prajeme veľa športu.
 
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 6.6.2023
Zo struny na strunu 2023 - okresné kolo

Dňa 2.6.2023 sa v priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom uskutočnil ďalší ročník okresného kola regionálnej súťaže detských ľudových spevákov, detských folklórnych speváckych skupín a detských ľudových hudieb pod názvom „Zo struny na strunu“. Našu školu reprezentovali najúspešnejší speváci školského kola: Ján Gojdič, Sára Mitaľčáková, Ema Alexovičová,Timea Ohorčáková, Viktória Vasilenková a Júlia Parnicová.
Keďže výsledky, a tým aj žiaci postupujúci do krajského kola, budú známe až neskôr, ostáva nám len popriať našim súťažiacim veľa šťastia a poďakovať im za vzornú reprezentáciu školy.

Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 2.6.2023
Oceňovanie úspešných žiakov v CVČ v Humennom

Dňa 30.05.2023 sa naši žiaci zúčastnili slávnostného odovzdávania diplomov a cien za úspechy v olympiádach na okresnej úrovni, ktoré sa konali v tomto roku. Všetkým oceneným blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.

Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, 30.5.3023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Hliadka mladých zdravotníkov

Viete poskytnúť prvú pomoc? Ak ide o záchranu ľudského života, je dôležité rozhodnúť sa rýchlo a správne, pretože prvých päť minút rozhoduje...
Dňa 19.5. 2023 sa naše družstvo „záchranárov“ v zložení Natália Glovová, Nina Gavaľová, Martin Hodor, Peter Mitrík (8.C.) a Viktória Majerníková (8.A) zúčastnili súťaže "Hliadka mladých zdravotníkov" v priestoroch Červeného kríža v Humennom. Na prípravu sme nemali veľa času, no verili sme si. Absolvovali  sme 4 stanovištia, ktoré preverili nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické poskytnutie prvej pomoci pri oživovaní, krvácaní a šoku. Dobrovoľníci a všetci členovia Červeného kríža boli veľmi milí, ochotne odpovedali na naše otázky, ponúkli nám aj malé občerstvenie.  Nakoniec sme skončili na 3.mieste a vyhrali super cenu.  Veľmi sme sa potešili a boli sme na seba pyšní. Ďakujeme pani učiteľke Vajsovej, že nás podporovala a dala nám možnosť zúčastniť sa tejto súťaže.

Text: Nina Gavaľová, 24.5.2023
Foto: Adam Sirovič
Biologická olympiáda – Poznaj a chráň

Dňa 16.5. 2023 sa uskutočnilo krajské kolo Biologickej olympiády kategórie E „Poznaj a chráň“. V odbornosti zoológia úspešne reprezentovala našu školu žiačka Barbora Beňová zo 7.B, víťazka okresného kola. V silnej konkurencii sa umiestnila na piatom mieste. Srdečne blahoželám a prajem veľa úspechov aj do budúcnosti.

Text: Ing. Jana Vajsová, 24.5.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Fotografická súťaž AMFO 2023

Krajské kolo fotografickej súťaže AMFO 2023 prinieslo úžasné výsledky a my opäť získavame postup do celoslovenského kola. Alex Koudelka je ocenený a postupuje s fotografiami Štruktúry 1-2 a žiaci Alex Góga (fotografia Mrázik) a Natália Rovňáková (fotografia V spleti konárov) sa tešia z toho, že môžu vystavovať svoje prvotiny. Blahoželáme!

Foto a text: Mgr. Liana Gógová, 23.5.2023
Atletika chlapci
 
V piatok 19.5.2023 sa na atletickom štadióne pre ZŠ Hrnčiarska uskutočnili Majstrovstvá okresu v atletike starších žiakov. Majstrovstiev okresu sa zúčastnilo 9 škôl. Našu školu reprezentovali Samuel Lipták, Filip Kuľha, Adam Kislan (všetci 9.A), Oliver Šnurik, Alexander Ferko (obidvaja 8.A) a Adam Ďurian (8.C).
V jednotlivých súťažiach družstvo našej školy získalo 3. miesto v štafete 4 X 60 metrov a v behu na 800 metrov 3. miesto obsadil Filip Kuľha. Blahoželáme a všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
 
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 20.5.2023
Shakespeare’s  Club

Aj v tomto školskom roku prebieha medzi humenskými školami anglická súťaž Na jazykových krídlach. V súťažnom kole Shakespeare’s Club  (recitácia anglickej básne), obsadil žiak našej školy – Jakub Bednařík  zo 4.A  pekné 3. miesto.

Text a foto: Mgr. Monika Gajdošová, 19.5.2023
Atletika dievčatá
 
Najlepšie atlétky našej školy sa 18.5.2023 zúčastnili Majstrovstiev okresu v atletike. Súťaž sa uskutočnila na novom atletickom štadióne pri ZŠ Hrnčiarska. Našu školu reprezentovali Sabina Bardzáková (8.A), Ella Čopanová, Barbora Baníková, Nella Mináriková (všetky 8.B) a Ema Sabolová (8.C). V súťaži družstiev naše dievčatá získali bronzové umiestnenie.
Poradie škôl:
1. ZŠ Hrnčiarska, 2. ZŠ Dargovských hrdinov, 3. ZŠ Pugačevova, 4. ZŠ Spojená cirkevná škola, 5. ZŠ J. Švermu, 6. ZŠ Kudlovská, 7. ZŠ Kamenica nad Cirochou...
V  súťaži jednotlivcov dievčatá dosiahli ďalšie úspechy:
Sabina Bardzáková - 2. miesto - beh na 800 metrov,  3. miesto -  skok do výšky
Ema Sabolová - 3. miesto – vrh guľou
Blahoželáme.

Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 18.5.2023
Slávik Slovenska 2023
 
Dňa 16. 5. 2023 sme sa zúčastnili okresného kola speváckej súťaže Slávik Slovenska. Táto súťaž má dlhoročnú tradíciu a jej garantom je slovenský operný spevák Peter Dvorský. Našu školu reprezentovali tri žiačky. V 1. kategórii spievala Vaneska Skybová, v 2. kategórii Viktória Vasilenková a v tretej Júlia Parnicová. Všetky dievčatá získali nádherné umiestnenia.
Vanesa Skybová - 2. miesto
Viktória Vasilenková - 2. miesto
Júlia Parnicová - 3. miesto
 
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, 16.5.2023
Štefánikov beh

Utorok 16. 5. 2023 sa žiaci našej školy zúčastnili XXIII. ročníka Štefánikovho behu.  Družstvo našej školy tvorilo 16 najlepších bežcov a bežkýň v štyroch vekových kategóriách.
Najúspešnejšími boli:  
Štefan Tomčák (5.A) - 1. miesto
Hana Surničinová (5.B) - 2. miesto
Tomáš  Skyba (3.A) - 2. miesto
Filip Kuľha (9.A) - 3. miesto
Sabina  Bardzáková (8.A) - 3. miesto
Ella Čopanová (8.B) - 4. miesto
Kristína Pajtášová (5.B) - 5. miesto
Eliška Petrovčínová (2.B) - 5. miesto
Blahoželáme a všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.

Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 16.5.2023
Botanikiáda
 
Potešilo nás, keď sme sa znova mohli zapojiť do peknej súťaže pre piatakov, ktorú už niekoľko rokov organizuje Botanická záhrada v Košiciach. Súťaž prebieha v dvoch kolách. Prvé kolo (školské) sa konalo v mesiaci apríl formou online testu. Zúčastnili sa na ňom žiaci z 5.a, 5.b, 5.c, ktorí sa popasovali s otázkami o známych aj neznámych rastlinách. Niekomu sa darilo viac, niekomu menej, ale dievčatá Zuzana Tkáčová a Bibiána Melničáková z V.B zvládli túto úlohu najlepšie, a preto postúpili do regionálneho kola, ktoré sa konalo  priamo v botanickej záhrade dňa 10. mája. Súťažiaci riešili úlohy na stanovištiach, kde sa zároveň dozvedeli aj mnohé zaujímavosti o rastlinách a podmienkach pre ich život. Navyše každý preukázal svoju zručnosť vysadením okrasnej rastliny. Vďaka netradičnej forme súťaže a zaujímavému prostrediu deň ubehol veľmi rýchlo. Kým žiaci súťažili, učitelia si vypočuli niekoľko prednášok o nových vedeckých poznatkoch v biologickej ochrane rastlín a veľmi aktuálnej téme – ako bojovať so suchom. V areáli botanickej záhrady sa nám veľmi páčilo a radi sa tam znova vrátime.
 
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 15.5.2023
Koniec dobrý, všetko dobré...
 
Staré a múdre príslovie: „Koniec dobrý, všetko dobré“ vyjadruje postoj, že úspešné zavŕšenie niečoho dáva do úzadia problémy alebo prekážky, ktoré sa vyskytli predtým. To ale neplatí pre rovnakú zostavu žiakov 4. ročníka Základnej školy na Pugačevovej ulici v Humennom  Sebastiána Škuciho, Daniela Poľačka a  Štefana Leliča, pretože tí úspešne zavŕšili svoju viac ako pred mesiacom započatú cestu jednotlivými biblickými kolami. To posledné – metropolitné – celoslovenské absolvovali 2.-3. mája v mládežníckom centre Juskovej Voli. Aj keď čerešničkou na torte by bolo umiestnenie na 1. mieste, krivo pozerať sa určite nemožno ani na obsadené druhé miesto. Zvlášť preto, že okrem 2. miesta chlapci nazberali potrebné skúsenosti v tejto súťaži do ďalších rokov. Nemenej pekné zážitky okrem súťaže budú mať zo spoločenstva, stretnutia s mnohými deťmi, s biskupmi Mons. Petrom Rusnákom a arcibiskupom Cyrilom Vasiľom. Obaja povzbudili deti v ich snahe po čítaní Božieho slova, oceňovali víťazov i tých menej úspešných, celebrovali  ako úvodnú, tak záverečnú liturgiu.
 
Čo ešte dodať na záver? Napadá mi známa hláška z rovnomennej českej  komédie so skvelými  hercami. Jej názov bol: “Co je doma, to se počíta pánov顓.  Tak i nám sa to snáď trochu počíta.
 
Text: Mgr. Marek Voloch, 6.5.2023
 
Foto: o. Michal Jančišin, Mgr. Martina Jančišinová, Mgr. Ján Andrejčík
Turnaj v šípkach
 
Zúčastnili sme sa na turnaji v šípkach O pohár riaditeľa CVČ. Družstvá tvorilo osem základných škôl z Humenného. Športové dopoludnie nám otvoril primátor mesta Humenné Miloš Meričko. Zaželal všetkým súťažiacim veľa úspechov. Reprezentanti našej školy Hana Ciprová a Dominik Dolobáč zažili zaujímavé dopoludnie pri tejto nevšednej športovej činnosti. Organizátorom ďakujeme za príležitosť zasúťažiť si.
 
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič, 3.5.2023
A príbeh pokračuje ďalej ...

Po zahrievacom diecéznom kole 28.3. uskutočnenom v priestoroch Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho,  po peknom úspechu a radosti z obsadenia prvého miesta, prišlo na rad ešte väčšie prekvapenie, v podobe rovnakého umiestnenia. Tentokrát v krajskom-arcidiecéznom meraní síl, ktoré už prebiehalo v tradičných priestoroch kňazského seminára blahoslaveného biskupa Petra Pavla Gojdiča v Prešove naši žiaci obsadili 1. miesto. Hoci po príchode do kňazského seminára sa  rovnaká zostava žiakov 4. roč. Sebastiána Škuciho, Daniela Poľačka, a Štefana Leliča musela popasovať s malým časovým sklzom nakoniec si poradila na jednotku a v konkurencii 15 družstiev tak dôstojne reprezentovala v tejto kategórii nie len svoju školu, ale aj vlastný humenský dekanát. V tejto súvislosti mi prišli na um aj známe Ježišove biblické slová o tom, že mnohí prví budú poslední a poslední prvými. Dúfam, že najbližšie sa tieto slová nenaplnia v náš neprospech, pretože chlapcov čaká ešte posledné meranie síl v tejto kategórii, v metropolitnom-celoslovenskom kole. To by sa malo uskutočniť v dvoch dňoch 2.-3. mája, v gréckokatolíckom pastoračnom centre Juskovej Vôli. Súčasťou súťaže by mala byť aj krátka prezentácia svojej školy, farnosti, zároveň predstavenie symbolu, ktorý by mal družstvo charakterizovať. Pri jeho výbere reakcia chlapcov bola takmer okamžitá, keďže ich športové fanúšikovské srdce bije aktuálne pre hokejové družstvo Levov Humenného, pretože sa mu podarilo prvý krát v histórii prebojovať do najvyššej ligy na Slovensku. A keďže zároveň jeden zo symbolov biblických evanjelistov, a to konkrétne Mareka, je práve lev, voľba bola jasná. Tak ako pred stáročiami hlas revúci Jána Krstiteľa, ako leva, zaznel na púšti pri ohlasovaní príchodu mesiáša, práve evanjelista Marek o tom podáva správu, tak aj pugačevské levíčatá dali na tomto poli o sebe razantne vedieť. Patrí im za to pochvala a vďaka. A veríme, že nie naposledy...

Text a foto: Mgr. Marek Voloch, 28.4.2023
Biologická olympiáda - okresné kolo
 
Cieľom biologickej olympiády kategória E „Poznaj a chráň“ je naučiť sa viac o živočíchoch, odhaľovať zaujímavosti z ich života, poznať chránené a ohrozené druhy. V tomto roku sme sa zamerali na živočíchy našich lesov. Príprava bola náročná, preto sme sa do učenia pustili od začiatku školského roka. Získané vedomosti nám priniesli úspech. Víťazkou okresného kola sa stala žiačka 7.B Barbora Beňová, ktorá si týmto zabezpečila postup na krajské kolo.  Úspešnou riešiteľkou je aj Bianka Sklenčárová z 9.A, ktorá sa umiestnila na 5. mieste. Dievčatám srdečne blahoželám a teším sa na ich ďalšie úspechy.
 
Text: Ing. Jana Vajsová, 25.4.2023
 
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Druhí v McDonald‘s Cup
 
Dnes sme opäť odohrali skvelý turnaj - okresné kolo McDonald‘s Cup. Našimi súpermi boli družstvá ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Kamenica a ZŠ Kudlovská. Pugačevku reprezentovali žiaci v zohratom výbere: Alex Góga, Adam Firkaľ, Samuel Jarmoljuk, Gregor Fedor, Jakub Bednaŕik, František Kaduk, Denis Max Roman, Ján Šalata, Sebastián Zemba, Kristína Vachulová, Hana Škovranková a úžasný brankár Juraj Pipák, ktorý vychytal takmer všetko. Naše úsilie nám prinieslo krásne II. miesto.
 
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič 26.4.2023
Postup v McDonald's Cup
 
Dnešok bol úspešný! Víťazstvo v základnej skupine vybojovali žiaci tretieho a štvrtého ročníka. Družstvá Pugačevky a Švermovky sa stretli vo futbalovom zápase. Sily boli vyrovnané na oboch stranách. Ale naši sa nedali. Víťazstvo 6:3 nám umožnilo postup do štvrťfinále, ktoré sa uskutoční na pôde ZŠ Pugačevova v stredu 26.4.2023. Tešíme sa na ďalšie stretnutia, pôjdeme pripravení a s radosťou !
 
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič, 20.4.2023
Úspešná Zarka v okresnej súťaži Na jazykových krídlach
 
Aj tento  rok sa žiaci našej školy zapojili do okresnej súťaže v anglickom jazyku. Súťaž pozostáva zo štyroch kôl. V prvom kole pod názvom „Malí čitatelia tvoria“  žiaci 1. a 2. ročníka preukázali svoju šikovnosť v tvorbe obrázkových anglických slovníkov – leporela. Žiačka 2. A triedy Zarka Sciranková za svoje leporelo Toys získala 3. miesto. Blahoželáme.
 
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 18.4.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Skvelý úspech na krajskom kole Dejepisnej olympiády s medailovou príchuťou
 
Aristoteles Onassis raz povedal: „Tajomstvom úspechu je vedieť niečo, čo iní nevedia“. A o to sa snažili naši dvaja siedmaci – Barbora Beňová (7.B) a Radovan Kováč (7.B), ktorí reprezentovali Základnú školu Pugačevova, ba i svoje mesto Humenné na krajskom kole Dejepisnej olympiády v Prešove v kategórii E. Svoj voľný čas venovali štúdiu literatúry zameranej na vedu a techniku, cirkevné stavby Prešova, Samovu ríšu, Veľkú Moravu, dejiny Uhorska do roku 1526 či obdobie novoveku.
 
V konkurencii 22 najlepších „dejepisárov“ Prešovského kraja sa vďaka svojim vedomostiam, logickému mysleniu, čitateľským zručnostiam a usilovnosti umiestnili na popredných priečkach. Barborka získala vynikajúce 3. miesto a Radko rovnako obdivuhodné 5. miesto. Obom našim žiakom blahoželáme k dosiahnutému úspechu!
 
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, 12.4.2023
 
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Zimný viacboj všestrannosti žiakov 1.-4. ročníka
 
Dňa 4.4.2023 si naši žiaci prvého stupňa mali možnosť zmerať sily s ostatnými žiakmi humenského okresu vo viacboji všestrannosti . Našu školu reprezentovali: Ella Sliviaková 1.A,Vratko Babjak 1.C, Eliška Petrovčinová 2.B, Sebastián Ferko 2.B, Rebeka Hužvárová 3.B, Adam Firkaľ 4.A a Kristína Vachulová 4.A . Žiaci súťažili v týchto disciplínach : člkový beh 4x10 m, hod loptou, skok z miesta a žiaci 2.-4. ročníka aj v šplhu na tyči. Najviac sa darilo žiačke Elle Sliviakovej z 1.A triedy, ktorá získala vynikajúce 2. miesto. Všetkým športovcom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.
 
ŠKOLSKÁ  JEDÁLEŇ
sj.zspugacevhe@gmail.com
057/ 775 31 68
ZŠ PUGAČEVOVA
Pugačevova 1381/7
06601 Humenné
SLOVENSKO
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah