ÚSPECHY - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

PROFESIONALITABEZPEČIEPRÍLEŽITOSTIVZDELANIEAUTENTICKOSŤEMPATIAPOZITÍVNA ATMOSFÉRARADOSŤVZŤAHY

Prejsť na obsah
ÚSPECHY

Oceňovanie úspešných žiakov v CVČ v Humennom
Dňa 30.05.2023 sa naši žiaci zúčastnili slávnostného odovzdávania diplomov a cien za úspechy v olympiádach na okresnej úrovni, ktoré sa konali v tomto roku. Všetkým oceneným blahoželáme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu školy.
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, 30.5.3023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Hliadka mladých zdravotníkov
Viete poskytnúť prvú pomoc? Ak ide o záchranu ľudského života, je dôležité rozhodnúť sa rýchlo a správne, pretože prvých päť minút rozhoduje...
Dňa 19.5. 2023 sa naše družstvo „záchranárov“ v zložení Natália Glovová, Nina Gavaľová, Martin Hodor, Peter Mitrík (8.C.) a Viktória Majerníková (8.A) zúčastnili súťaže "Hliadka mladých zdravotníkov" v priestoroch Červeného kríža v Humennom. Na prípravu sme nemali veľa času, no verili sme si. Absolvovali  sme 4 stanovištia, ktoré preverili nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické poskytnutie prvej pomoci pri oživovaní, krvácaní a šoku. Dobrovoľníci a všetci členovia Červeného kríža boli veľmi milí, ochotne odpovedali na naše otázky, ponúkli nám aj malé občerstvenie.  Nakoniec sme skončili na 3.mieste a vyhrali super cenu.  Veľmi sme sa potešili a boli sme na seba pyšní. Ďakujeme pani učiteľke Vajsovej, že nás podporovala a dala nám možnosť zúčastniť sa tejto súťaže.
Text: Nina Gavaľová, 24.5.2023
Foto: Adam Sirovič
Biologická olympiáda – Poznaj a chráň
Dňa 16.5. 2023 sa uskutočnilo krajské kolo Biologickej olympiády kategórie E „Poznaj a chráň“. V odbornosti zoológia úspešne reprezentovala našu školu žiačka Barbora Beňová zo 7.B, víťazka okresného kola. V silnej konkurencii sa umiestnila na piatom mieste. Srdečne blahoželám a prajem veľa úspechov aj do budúcnosti.
Text: Ing. Jana Vajsová, 24.5.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Fotografická súťaž AMFO 2023
Krajské kolo fotografickej súťaže AMFO 2023 prinieslo úžasné výsledky a my opäť získavame postup do celoslovenského kola. Alex Koudelka je ocenený a postupuje s fotografiami Štruktúry 1-2 a žiaci Alex Góga (fotografia Mrázik) a Natália Rovňáková (fotografia V spleti konárov) sa tešia z toho, že môžu vystavovať svoje prvotiny. Blahoželáme!
Foto a text: Mgr. Liana Gógová, 23.5.2023
Atletika chlapci
V piatok 19.5.2023 sa na atletickom štadióne pre ZŠ Hrnčiarska uskutočnili Majstrovstvá okresu v atletike starších žiakov. Majstrovstiev okresu sa zúčastnilo 9 škôl. Našu školu reprezentovali Samuel Lipták, Filip Kuľha, Adam Kislan (všetci 9.A), Oliver Šnurik, Alexander Ferko (obidvaja 8.A) a Adam Ďurian (8.C).
V jednotlivých súťažiach družstvo našej školy získalo 3. miesto v štafete 4 X 60 metrov a v behu na 800 metrov 3. miesto obsadil Filip Kuľha. Blahoželáme a všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 20.5.2023
Shakespeare’s  Club
Aj v tomto školskom roku prebieha medzi humenskými školami anglická súťaž Na jazykových krídlach. V súťažnom kole Shakespeare’s Club (recitácia anglickej básne), obsadil žiak našej školy – Jakub Bednařík  zo 4.A  pekné 3. miesto.
Text a foto: Mgr. Monika Gajdošová, 19.5.2023
Atletika dievčatá
Najlepšie atlétky našej školy sa 18.5.2023 zúčastnili Majstrovstiev okresu v atletike. Súťaž sa uskutočnila na novom atletickom štadióne pri ZŠ Hrnčiarska. Našu školu reprezentovali Sabina Bardzáková (8.A), Ella Čopanová, Barbora Baníková, Nella Mináriková (všetky 8.B) a Ema Sabolová (8.C). V súťaži družstiev naše dievčatá získali bronzové umiestnenie.
Poradie škôl:
1. ZŠ Hrnčiarska, 2. ZŠ Dargovských hrdinov, 3. ZŠ Pugačevova, 4. ZŠ Spojená cirkevná škola, 5. ZŠ J. Švermu, 6. ZŠ Kudlovská, 7. ZŠ Kamenica nad Cirochou...
V  súťaži jednotlivcov dievčatá dosiahli ďalšie úspechy:
Sabina Bardzáková - 2. miesto - beh na 800 metrov,  3. miesto -  skok do výšky
Ema Sabolová - 3. miesto – vrh guľou
Blahoželáme.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 18.5.2023
Slávik Slovenska 2023
Dňa 16. 5. 2023 sme sa zúčastnili okresného kola speváckej súťaže Slávik Slovenska. Táto súťaž má dlhoročnú tradíciu a jej garantom je slovenský operný spevák Peter Dvorský. Našu školu reprezentovali tri žiačky. V 1. kategórii spievala Vaneska Skybová, v 2. kategórii Viktória Vasilenková a v tretej Júlia Parnicová. Všetky dievčatá získali nádherné umiestnenia.
Vanesa Skybová - 2. miesto
Viktória Vasilenková - 2. miesto
Júlia Parnicová - 3. miesto
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, 16.5.2023
Štefánikov beh
Utorok 16. 5. 2023 sa žiaci našej školy zúčastnili XXIII. ročníka Štefánikovho behu.  Družstvo našej školy tvorilo 16 najlepších bežcov a bežkýň v štyroch vekových kategóriách.
Najúspešnejšími boli:  
Štefan Tomčák (5.A) - 1. miesto
Hana Surničinová (5.B) - 2. miesto
Tomáš  Skyba (3.A) - 2. miesto
Filip Kuľha (9.A) - 3. miesto
Sabina  Bardzáková (8.A) - 3. miesto
Ella Čopanová (8.B) - 4. miesto
Kristína Pajtášová (5.B) - 5. miesto
Eliška Petrovčínová (2.B) - 5. miesto
Blahoželáme a všetkým ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy. Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 16.5.2023
Botanikiáda
Potešilo nás, keď sme sa znova mohli zapojiť do peknej súťaže pre piatakov, ktorú už niekoľko rokov organizuje Botanická záhrada v Košiciach. Súťaž prebieha v dvoch kolách. Prvé kolo (školské) sa konalo v mesiaci apríl formou online testu. Zúčastnili sa na ňom žiaci z 5.a, 5.b, 5.c, ktorí sa popasovali s otázkami o známych aj neznámych rastlinách. Niekomu sa darilo viac, niekomu menej, ale dievčatá Zuzana Tkáčová a Bibiána Melničáková z V.B zvládli túto úlohu najlepšie, a preto postúpili do regionálneho kola, ktoré sa konalo  priamo v botanickej záhrade dňa 10. mája. Súťažiaci riešili úlohy na stanovištiach, kde sa zároveň dozvedeli aj mnohé zaujímavosti o rastlinách a podmienkach pre ich život. Navyše každý preukázal svoju zručnosť vysadením okrasnej rastliny. Vďaka netradičnej forme súťaže a zaujímavému prostrediu deň ubehol veľmi rýchlo. Kým žiaci súťažili, učitelia si vypočuli niekoľko prednášok o nových vedeckých poznatkoch v biologickej ochrane rastlín a veľmi aktuálnej téme – ako bojovať so suchom. V areáli botanickej záhrady sa nám veľmi páčilo a radi sa tam znova vrátime.
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 15.5.2023
Koniec dobrý, všetko dobré...
Staré a múdre príslovie: „Koniec dobrý, všetko dobré“ vyjadruje postoj, že úspešné zavŕšenie niečoho dáva do úzadia problémy alebo prekážky, ktoré sa vyskytli predtým. To ale neplatí pre rovnakú zostavu žiakov 4. ročníka Základnej školy na Pugačevovej ulici v Humennom  Sebastiána Škuciho, Daniela Poľačka a  Štefana Leliča, pretože tí úspešne zavŕšili svoju viac ako pred mesiacom započatú cestu jednotlivými biblickými kolami. To posledné – metropolitné – celoslovenské absolvovali 2.-3. mája v mládežníckom centre Juskovej Voli. Aj keď čerešničkou na torte by bolo umiestnenie na 1. mieste, krivo pozerať sa určite nemožno ani na obsadené druhé miesto. Zvlášť preto, že okrem 2. miesta chlapci nazberali potrebné skúsenosti v tejto súťaži do ďalších rokov. Nemenej pekné zážitky okrem súťaže budú mať zo spoločenstva, stretnutia s mnohými deťmi, s biskupmi Mons. Petrom Rusnákom a arcibiskupom Cyrilom Vasiľom. Obaja povzbudili deti v ich snahe po čítaní Božieho slova, oceňovali víťazov i tých menej úspešných, celebrovali  ako úvodnú, tak záverečnú liturgiu.
Čo ešte dodať na záver? Napadá mi známa hláška z rovnomennej českej  komédie so skvelými  hercami. Jej názov bol: “Co je doma, to se počíta pánov顓.  Tak i nám sa to snáď trochu počíta.
Text: Mgr. Marek Voloch, 6.5.2023
Foto: o. Michal Jančišin, Mgr. Martina Jančišinová, Mgr. Ján Andrejčík
Turnaj v šípkach
Zúčastnili sme sa na turnaji v šípkach O pohár riaditeľa CVČ. Družstvá tvorilo osem základných škôl z Humenného. Športové dopoludnie nám otvoril primátor mesta Humenné Miloš Meričko. Zaželal všetkým súťažiacim veľa úspechov. Reprezentanti našej školy Hana Ciprová a Dominik Dolobáč zažili zaujímavé dopoludnie pri tejto nevšednej športovej činnosti. Organizátorom ďakujeme za príležitosť zasúťažiť si.
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič, 3.5.2023
A príbeh pokračuje ďalej ...
Po zahrievacom diecéznom kole 28.3. uskutočnenom v priestoroch Gymnázia sv. Jána Zlatoústeho,  po peknom úspechu a radosti z obsadenia prvého miesta, prišlo na rad ešte väčšie prekvapenie, v podobe rovnakého umiestnenia. Tentokrát v krajskom-arcidiecéznom meraní síl, ktoré už prebiehalo v tradičných priestoroch kňazského seminára blahoslaveného biskupa Petra Pavla Gojdiča v Prešove naši žiaci obsadili 1. miesto. Hoci po príchode do kňazského seminára sa  rovnaká zostava žiakov 4. roč. Sebastiána Škuciho, Daniela Poľačka, a Štefana Leliča musela popasovať s malým časovým sklzom nakoniec si poradila na jednotku a v konkurencii 15 družstiev tak dôstojne reprezentovala v tejto kategórii nie len svoju školu, ale aj vlastný humenský dekanát. V tejto súvislosti mi prišli na um aj známe Ježišove biblické slová o tom, že mnohí prví budú poslední a poslední prvými. Dúfam, že najbližšie sa tieto slová nenaplnia v náš neprospech, pretože chlapcov čaká ešte posledné meranie síl v tejto kategórii, v metropolitnom-celoslovenskom kole. To by sa malo uskutočniť v dvoch dňoch 2.-3. mája, v gréckokatolíckom pastoračnom centre Juskovej Vôli. Súčasťou súťaže by mala byť aj krátka prezentácia svojej školy, farnosti, zároveň predstavenie symbolu, ktorý by mal družstvo charakterizovať. Pri jeho výbere reakcia chlapcov bola takmer okamžitá, keďže ich športové fanúšikovské srdce bije aktuálne pre hokejové družstvo Levov Humenného, pretože sa mu podarilo prvý krát v histórii prebojovať do najvyššej ligy na Slovensku. A keďže zároveň jeden zo symbolov biblických evanjelistov, a to konkrétne Mareka, je práve lev, voľba bola jasná. Tak ako pred stáročiami hlas revúci Jána Krstiteľa, ako leva, zaznel na púšti pri ohlasovaní príchodu mesiáša, práve evanjelista Marek o tom podáva správu, tak aj pugačevské levíčatá dali na tomto poli o sebe razantne vedieť. Patrí im za to pochvala a vďaka. A veríme, že nie naposledy...
Text a foto: Mgr. Marek Voloch, 28.4.2023
Biologická olympiáda - okresné kolo
Cieľom biologickej olympiády kategória E „Poznaj a chráň“ je naučiť sa viac o živočíchoch, odhaľovať zaujímavosti z ich života, poznať chránené a ohrozené druhy. V tomto roku sme sa zamerali na živočíchy našich lesov. Príprava bola náročná, preto sme sa do učenia pustili od začiatku školského roka. Získané vedomosti nám priniesli úspech. Víťazkou okresného kola sa stala žiačka 7.B Barbora Beňová, ktorá si týmto zabezpečila postup na krajské kolo.  Úspešnou riešiteľkou je aj Bianka Sklenčárová z 9.A, ktorá sa umiestnila na 5. mieste. Dievčatám srdečne blahoželám a teším sa na ich ďalšie úspechy.
Text: Ing. Jana Vajsová, 25.4.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Druhí v McDonald‘s Cup
Dnes sme opäť odohrali skvelý turnaj - okresné kolo McDonald‘s Cup. Našimi súpermi boli družstvá ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Kamenica a ZŠ Kudlovská. Pugačevku reprezentovali žiaci v zohratom výbere: Alex Góga, Adam Firkaľ, Samuel Jarmoljuk, Gregor Fedor, Jakub Bednaŕik, František Kaduk, Denis Max Roman, Ján Šalata, Sebastián Zemba, Kristína Vachulová, Hana Škovranková a úžasný brankár Juraj Pipák, ktorý vychytal takmer všetko. Naše úsilie nám prinieslo krásne II. miesto.
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič 26.4.2023
Postup v McDonald's Cup
Dnešok bol úspešný! Víťazstvo v základnej skupine vybojovali žiaci tretieho a štvrtého ročníka. Družstvá Pugačevky a Švermovky sa stretli vo futbalovom zápase. Sily boli vyrovnané na oboch stranách. Ale naši sa nedali. Víťazstvo 6:3 nám umožnilo postup do štvrťfinále, ktoré sa uskutoční na pôde ZŠ Pugačevova v stredu 26.4.2023. Tešíme sa na ďalšie stretnutia, pôjdeme pripravení a s radosťou !
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič, 20.4.2023
Úspešná Zarka v okresnej súťaži Na jazykových krídlach
Aj tento  rok sa žiaci našej školy zapojili do okresnej súťaže v anglickom jazyku. Súťaž pozostáva zo štyroch kôl. V prvom kole pod názvom „Malí čitatelia tvoria“  žiaci 1. a 2. ročníka preukázali svoju šikovnosť v tvorbe obrázkových anglických slovníkov – leporela. Žiačka 2. A triedy Zarka Sciranková za svoje leporelo Toys získala 3. miesto. Blahoželáme.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 18.4.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Skvelý úspech na krajskom kole Dejepisnej olympiády s medailovou príchuťou
Aristoteles Onassis raz povedal: „Tajomstvom úspechu je vedieť niečo, čo iní nevedia“. A o to sa snažili naši dvaja siedmaci – Barbora Beňová (7.B) a Radovan Kováč (7.B), ktorí reprezentovali Základnú školu Pugačevova, ba i svoje mesto Humenné na krajskom kole Dejepisnej olympiády v Prešove v kategórii E. Svoj voľný čas venovali štúdiu literatúry zameranej na vedu a techniku, cirkevné stavby Prešova, Samovu ríšu, Veľkú Moravu, dejiny Uhorska do roku 1526 či obdobie novoveku.
V konkurencii 22 najlepších „dejepisárov“ Prešovského kraja sa vďaka svojim vedomostiam, logickému mysleniu, čitateľským zručnostiam a usilovnosti umiestnili na popredných priečkach. Barborka získala vynikajúce 3. miesto a Radko rovnako obdivuhodné 5. miesto. Obom našim žiakom blahoželáme k dosiahnutému úspechu!
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, 12.4.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
 
Zimný viacboj všestrannosti žiakov 1.-4. ročníka
Dňa 4.4.2023 si naši žiaci prvého stupňa mali možnosť zmerať sily s ostatnými žiakmi humenského okresu vo viacboji všestrannosti . Našu školu reprezentovali: Ella Sliviaková 1.A,Vratko Babjak 1.C, Eliška Petrovčinová 2.B, Sebastián Ferko 2.B, Rebeka Hužvárová 3.B, Adam Firkaľ 4.A a Kristína Vachulová 4.A . Žiaci súťažili v týchto disciplínach : člkový beh 4x10 m, hod loptou, skok z miesta a žiaci 2.-4. ročníka aj v šplhu na tyči. Najviac sa darilo žiačke Elle Sliviakovej z 1.A triedy, ktorá získala vynikajúce 2. miesto. Všetkým športovcom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.
Geografická olympiáda
Žiaci našej Pugačevky opäť úspešní!
V kategória G - 5. ročník súťažilo 33 žiakov, avšak pre náročnosť úloh boli zo všetkých škôl úspešní len desiati žiaci.
A naši Pugačevkári medzi nimi: William Krajník, Teodor Orinín a Števko Tomčák. Úspešné 2. miesto získal William Krajník. Chlapci, ste skvelí!
V kategórii E pre 8. a 9. ročník má Pugačevka taktiež vynikajúce výsledky. Súťažilo 21 žiakov zo všetkých škôl, avšak úspešní sú len deviati žiaci. Medzi nimi aj naše ôsmačky Barborka Baníková (8.B) a Laura Mašlonková (8.A).
Všetkým geografom blahoželám! Zároveň ďakujem za čas a obetu pri príprave. Ďakujem aj ďalším geografom, ktorí prejavujú záujem o predmet geografia.
Text a foto: Mgr. Katarína Jakubčová, 5.4.2023
Zlatý úspech na Chemickej olympiáde
Soňa Čisľáková, naša deviatačka sa po náročnej príprave a úspešnom absolvovaní domáceho a školského kola chemickej olympiády zúčastnila aj na kole okresnom. V teoretickej a praktickej časti súťažilo 15 žiakov z dvoch okresov. Naša Soňa bola najlepšia! Obsadila 1. miesto, ku ktorému jej z celého srdca blahoželám! Nech sa tento úspech stane motiváciou pre ďalších deviatakov –  aj také prekážky môžu zvládnuť na jednotku. Držte Soni palce na krajskom kole.
Text a fotky: Mgr. Andrea Polanská, 31.3.2023
Úspech na okresnom kole  Hviezdoslavovho Kubína
Priaznivci krásy umeleckého slova i jeho prezentácie sa 29.3.2023 stretli už na 69. ročníku Hviezdoslavovho Kubína. Ten sa tradične konal vo Vihorlatskom múzeu v Humennom.
Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti umeleckého prednesu. Súťaž výrazne prispieva k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov. Nepochybne k nim patria aj naši pugačevkári, ktorí nesklamali  a za svoj umelecký prednes  získali krásne a vzácne ocenenia.
V I. kategórii v próze obsadila  2. miesto Kristínka Vachulová  a v poézii rovnako 2. miesto Bernadetka Vachulová zo 4.A. Podobný scenár sme naplnili aj v III. kategórii. Tu sme získali 3. miesto v poézii zásluhou Julky Parnicovej z 8.C a 3. miesto v próze si zasa vybojovala Zoe Ivanová z 8.A.  
Úspešným recitátorkám blahoželáme!
Text: Mgr. M. Fedorová a Mgr. A. Austová, 30.3.2023
Foto: Mgr. J. Andrejčík
Cloze test 2023
Dňa 29.3.2023 prebehol na našej škole ďalší ročník čitateľskej súťaže na čítanie s porozumením: „CLOZE TEST“. Zúčastnili sa jej žiaci štvrtého ročníka, ktorí si pri príležitosti mesiaca knihy mohli overiť svoje schopnosti aj  v tejto dôležitej oblasti. Najlepšie výsledky dosiahli títo žiaci:  1. miesto: Natália Ferčáková, 2. miesto: Daniel Poľačko, 3. miesto: Jakub Bednařík a Gregor Fedor.
Všetkým úspešným súťažiacim srdečne blahoželáme!
Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 30.3.2023
Biblická olympiáda
Naši Pugačevkári dnes súťažili v Biblickej olympiáde v dvoch kategóriách na okresnom kole. Nádherné 1. miesto získali žiaci prvého stupňa, v kategórii pre 1. stupeň,  Štefan Lelič (4.A) a Daniel Poľačko (4.B). Aj žiaci druhého stupňa, v kategórii 5.-9. ročník, získali vynikajúce 3. miesto. V tejto kategórii školu reprezentovali Nellka Orechovská, Tobias Max (6.A) a Šimon Karas (5.A). ĎAKUJEME, milí žiaci, za čas, ktorí ste strávili nad inšpiratívnou a najčítanejšou knihou - Biblia.
Text a foto:  Mgr. Katarína Jakubčová, Mgr. Marek Voloch, 28.3.2023
Chlapci tretí
Na tohtoročnom okresnom florbalovom turnaji starších žiakov sa zúčastnilo 12 škôl. Žiaci našej školy po víťazstve v skupine nad ZŠ Kudlovská a ZŠ Košarovce postúpili do finálového turnaja, ktorý sa uskutočnil 27.3.2023 v humenskej športovej hale.
Zvíťazila ZŠ Koškovce, na druhom mieste skončila ZŠ Hrnčiarska. Žiaci našej školy obsadili tretie miesto.
Našu školu reprezentovali: B. Kaduk, A. Koudelka, D. Chripák, S. Onufer, A. Kulik, F. Kuľha, D. Kuľha, A. Kislan, S. Lipták, O. Šnúrik, A. Ďurian, P. Mitrík, Max Stravka a T. John.
Blahoželáme.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 27.3.2023
Slávici z lavice 2023
Dňa 23. marca 2023 sa na Základnej škole Pugačevovej v Humennom uskutočnil 9. ročník hudobnej prehliadky spevákov populárnych piesní pod názvom „Slávici z lavice“. Prehliadky sa zúčastnilo 25 hudobne nadaných žiakov zo šiestich humenských základných škôl.
Naše spoločné dopoludnie sa začalo úvodným príhovorom pána riaditeľa Mgr. Petra Vachulu, po ktorom sme si všetci spoločne zaspievali pomyselnú hymnu prehliadky - pieseň „Úsmev“. Po navodení tej správnej atmosféry nám mladí talentovaní speváci predviedli svoje spevácke vystúpenia a ich výkony boli naozaj veľmi vydarené. Neodmysliteľnou súčasťou prehliadky bola aj odborná porota, ktorá pracovala v tomto zložení: PaedDr. Pavlina Kurucová, Viera Suchá DiS. Art., Mgr. Zuzana Dirbáková, PaedDr. Lukáš Jeňo DiS. art. a pán Štefan Tóth.
Hodnotením poroty sa do zlatého pásma zaradilo 6 žiačok, do strieborného pásma 9 žiačok a do bronzového pásma 2 žiačky. Špeciálnu Cenu poroty získala Diana Jeňová z Cirkevnej spojenej školy a skupina C band zo Základnej školy Jána Švermu.
Všetci účastníci si za svoj spevácky výkon vyslúžili diplom a zároveň každý získal aj vecný darček. Hudobná prehliadka bola realizovaná s finančnou podporou mesta Humenné.
Ďakujeme všetkým, ktorí neváhali prísť ukázať svoj talent a tešíme sa na stretnutie nabudúce.
Viac fotografií si pozrite na našom faceboku.
Text: Mgr. Vladimíra Ševecová. 24.3.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Úspešný aj 44. ročník súťaže - Pytagoriáda
V dňoch 20. a 21.3.2023 sa úspešní riešitelia 3. – 8. ročníka školského kola Pytagoriády zúčastnili okresného kola tejto matematickej súťaže, kde aj tentokrát úspešne reprezentovali našu školu. V tomto školskom roku opäť prebiehala súťaž prezenčnou formou.
Žiaci riešili zadané úlohy aj teraz veľmi zodpovedne. Podmienky boli rovnaké ako pri školskom kole. Vedeli, že v danej súťaži nie je dôležité len riešenie matematických úloh, ale aj rýchlosť riešenia.  Na riešenie 15 úloh mali žiaci maximálny čas 60 minút. Úspešným riešiteľom je každý žiak, ktorý z 15 úloh vyrieši aspoň 10 úloh správne. Bonusové body získava žiak za ušetrený čas, a to za každé 4 ušetrené minúty 1 bod. Pri rovnosti bodov rozhodujúci je počet bodov za úlohy.
V silnej konkurencii žiakov škôl humenského okresu sa aj naši žiaci umiestnili na popredných miestach. Všetkým umiestneným aj ostatným úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.
Úspešnými riešiteľmi pre jednotlivé kategórie sú:
 • P3 (35 súťažiacich)
Šarlota Šubertová (3.B) – 2. miesto, Kristína Puliková (3.B) – 3. miesto, Sebastián Ducár (3.B) – 5. miesto, Damián Dušák (3.B) – úspešný riešiteľ
 • P4 (38 súťažiacich)
Jakub Bednařik (4.A) – 1. miesto, Daniel Poľačko (4.B) – 2. miesto, Gregor Fedor (4.A) – 5. miesto
 • P5 (35 súťažiacich)
Štefan Tomčák (5.A) – 3. miesto, Dominik Polák (5.B) – 5. miesto, Wiliam Krajník (5.A) -  úspešný riešiteľ
 • P6 (32 súťažiacich)
Adela Akurátna (6.A) – 5. miesto
 • P7 (26 súťažiacich)
Radovan Kováč (7.B) – 4. miesto, Marián Ocilka (7.A) – 5. miesto
 • P8 (36 súťažiacich)
Jakub Novák (8.A) – 5. miesto
Mgr. Monika Trembuľáková, 24.3.2023
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - ŠKOLSKÉ KOLO
Po jarných prázdninách  sa v našej  knižnici stretli najlepší recitátori v školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín. Prehliadka prednesov sa konala vo všetkých vekových kategóriách a to v poézii aj v próze. Porota to mala opäť nesmierne ťažké. Umelecké prednesy súťažiacich boli fantastické!
I. kategória poézia
1.miesto - Bernadeta Vachulová
2.miesto - Ela Hániková, Štefan Lelič
3.miesto - Samuel Kašai
I. kategória próza
1.miesto s postupom (účastníčka krajského kola v šk.roku 2021/2022) - Kristína Vachulová
1.miesto - Alex Góga
2.miesto  - Allya Godžáková, Hana Škovránková
3.miesto - Eliška Petrovčinová, Sebastián Škuci
II.kategória poézia
1.miesto - Elizabeth Henčeková
2.miesto - Adam Bachura
II.kategória próza
1.miesto - Liana Lea Voľanská
2.miesto - Timea Ohorčáková
III.kategória poézia
1.miesto - Júlia Parnicová
III.kategória próza
1.miesto - Zoe Ivanová
Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Gógová Liana, Mgr. Fedorová Martina, Mgr. Dolobáčová Petra
Zo struny na strunu 2023 – školské kolo
Dňa 16.3.2023 sa na ZŠ Pugačevovej uskutočnil už dvanásty ročník školského kola speváckej súťaže ľudových piesní „Zo struny na strunu“, z ktorej sa budú môcť tí najlepší zúčastniť regionálnej súťaže ľudových spevákov a detských folklórnych speváckych skupín z okresov Snina, Medzilaborce a Humenné.
Najúspešnejšími spevákmi sa stali títo žiaci: Ján Gojdič, Vanesa Skybová, Sára Mitalčáková, Ema Alexovičová, Viktória Vasilenková, Júlia Parnicová, a Vanessa Fajčíková.
Mladým speváčikom srdečne blahoželáme!
Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 17.3.2023
Spelling Bee – súťaž v hláskovaní
Dňa 22. 02. 2023 sa na našej škole uskutočnila  anglická súťaž „SPELLING  BEE“ v hojnej účasti. Žiaci súťažili  v 4. kategóriách  - 3. ročník, 4. ročník,  5. ročník a 6. ročník.
Súťaž  „Spelling Bee“ je národnou súťažou v USA od roku 1925. Každoročne sa približne 11 miliónov študentov zapojí do súťaže, aby získali titul  „Majster  v hláskovaní.“  Táto súťaž sa stala inšpiráciou aj pre iné, nielen anglicky hovoriace krajiny.
Čo je vlastne „Spelling Bee?“  Spelovanie je hláskovanie jednotlivých  slov  po písmenách. Súťaž sa zameriava na správne vyslovenú hlásku a rýchlosť.
Vedieť „spellovať"  je nevyhnutnou súčasťou v anglicky hovoriacich krajinách.  30 žiakov  „spellovalo“ slová  na  čas v jednotlivých kategóriách.
Táto súťaž  je medzi žiakmi veľmi populárna  a to, že toľko žiakov našlo odvahu zúčastniť sa tejto súťaže nás veľmi teší, lebo je to znak toho, že na našej škole je záujem aj o alternatívne metódy vzdelávania.
Umiestnenie žiakov:
3.ročník: 1.miesto Diana Bodnárová, 2.miesto Ela Haníková, 3.miesto Rebeka Hužvárová
4.ročník: 1.miesto Júlia Poláková, 2.miesto Dominika Baníková, 3.miesto Alya  Godžáková
5.ročník: 1.miesto Sofia Delinová, 2.miesto Bibiána Melničáková, 3.miesto William Krajník
6.ročník: 1.miesto Ester  Zozuličová, 2.miesto Elizabeth Lina Henčeková, 3.miesto Adela Lucia Šedzmaková
Viac fotografié si pozrite na našom facebooku.
Zodpovedné za súťaž: Mgr. M. Gajdošová , Mgr. J. Koudelková, 22.2.2023
Odznak všestrannosti
222 žiakov 6.-9. ročníka našej školy sa v mesiacoch október - december 2022 zúčastnilo súťaže Olympijský odznak všestrannosti.
Súťažilo sa v šiestich disciplínach:
 • rýchlostný člnkový beh 5 x 10
 • intervalový vytrvalostný člnkový beh
 • hod ťažkou loptou
 • sed – ľah  za 30 sekúnd
 • skok z miesta
 • výdrž v zhybe.
152 žiakov získalo certifikát odznaku zdatnosti – diplom s uvedenými 6 výkonmi a percentuálnou úspešnosťou medzi svojimi rovesníkmi na Slovensku. Najúspešnejších bolo 25 žiakov, ktorí navyše získali bronzový, strieborný a dvaja aj zlatý odznak všestrannosti. Najvyššie percentuálne ohodnotenie z chlapcov získal Tobe Clinton John (99%) a z dievčat Leila Zoe Kabátová (98%). To znamená, že ich výkonnosť je lepšia ako 99%, resp. 98% populácie na Slovensku v ich vekovej kategórii.
Najúspešnejší žiaci školy:
Zlatý odznak:
Tobe Clinton John 7.B, Filip Kuľha 9.A
Strieborný odznak:
Leila Zoe Kabátová 7.B, Max Stravka 7.A, Samuel Lipták 9.A, Sabina Bardzáková 8.A, Ella Čopanová 8.B, Oliver Šnúrik 8.B, Boris Surničin 8.A, Kiara Sabovová 6.B, Sebastián Krídla 7.A, Kristián Mydlo 7.A
Bronzový odznak:
Ema Pajtášová 7.B, Adam Kulik 9.B, Tomáš Jaroš 9.A, Vladyslav Shumeiko 9.A, Fabián Škuci 9.B, Tadeáš Mihaľov 6.A, Gréta Macíková 6.A, Roman Kalanin 8.A, Nela Mináriková 8.B, Alexander Ferko 8.B, Peter Mitrík 8.C, Sára Stebnická 8.A, Sebastián Šereg 8.A
Všetkým 152 žiakom školy blahoželáme k získaniu certifikátu Olympijského odznaku všestrannosti a veríme, že v budúcom školskom roku  sa zúčastnia ďalšieho ročníka súťaže a prekonajú svoje tohtoročné maximá.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 22.2.2023
Valentínsky list
MsKS v Humennom dnes vyhodnotilo súťaž Valentínsky list, do ktorej sa zapojili základné školy mesta Humenné.
Úlohou žiakov bolo ručne napísať vyznania svojim najmilším, či najbližším. Listy boli milé, úprimné, úsmevné a plné detskej lásky.
Z našej školy boli ocenení žiaci: Paulína Lipová, Bernadeta Vachulová, Filip Albičuk, Adam Firkaľ, Hana Škovránková a Erin Ivanová.
Text a foto: Mgr. Martina Fedorová, 14.2.2023
Je to jasné. Opäť sme na pódiu!
15. ročník Dejepisnej olympiády sa v tomto školskom roku konal 8. februára. Našu školu reprezentovali štyria žiaci v dvoch kategóriách. A opäť máme skvelé pódiové výsledky.
V kategórii F sa žiačka Adela Šedzmáková (6. B) umiestnila na 2. mieste a Dominika Smolejová (6.B) na 5. mieste.
V kategórii E statočne bojovali Radko Kováč (7.B), ktorý sa umiestnil na 1. mieste a Barborka Beňová (7.B), ktorá získala 2. miesto.
Všetci naši žiaci boli úspešní. Po nekonečných hodinách štúdia dejín naplnili nielen naše, ale aj vlastné očakávania. Sme na nich veľmi hrdí, pretože sú zapálení pre históriu a dokázali sa prebiť nespočetným množstvom historických udalostí, letopočtov, údajov, osobností, vynálezov a objaviteľov. Veľká poklona!
Radkovi a Barborke držíme palce na krajskom kole, ktoré sa uskutoční v apríli.
Text: Mgr. M. Andrejčíková, Mgr. S. Brzychcyová, 9.2.2023
Foto: Mgr. J. Andrejčík
Úspech v projekte deti a architektúra
Zakladatelia projektu Deti a architektúra si pre nás tento rok pripravili  tému "Výnimočné školy". Našou úlohou bolo teda navrhnúť školu snov. Spomedzi 500 výtvarných prác získala Zuzana Gajovská výnimočné ocenenie - Cenu autorky projektu D. Lalíkovej. Je to veľký úspech!  
PS: nevieme sa dočkať 21. apríla na výlet do Bratislavy spojený so slávnostnou vernisážou a tematickou vychádzkou.
Blahoželáme!
Text a foto: Mgr. L. Gógová, 7.2.2023
Úspech v AMFO ROBERTA SPIELMANNA 2023
Zastaviť čas dokážeme len fotografiou. Zachytiť moment tak, aby mala fotografia všetky potrebné technické a umelecké kvality nie je vôbec jednoduché. Nám sa to však podarilo! V celoštátnej postupovej súťaži fotografickej tvorby sme aj tento rok získali fantastické ocenenia:
ocenení: Natália Rovňáková, Alex Góga
čestné uznanie: Timka Sklenčárová, Alex Koudelka, Daniel Chripák
Gratulujeme!
Foto a text: Mgr. L. Gógová, 6.2.2023
Úspešní piataci v Matematickej olympiáde
Naši Pugačevkári sa stali úspešnými riešiteľmi  72. ročníka okresného kola Matematickej olympiády. Tu sú mená šikovných matematikárov:
Delinová Sofia (5.A), Polák Dominik (5.B),  Lukáč Michal (5.B),  Orinín Teodor (5.A), Tomčák Štefan (5.A).
Srdečne blahoželáme!
Text: Mgr. M. Trembuľáková
Fotot: Mgr. J. Andrejčík, 31.1.2023
Úspešný ročník Šalianskeho Maťka
Dňa 31.1.2023 sa uskutočnilo okresné kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko. Našu Pugačevku úspešne reprezentovali:
1. kategória - Ela Haníková
2. kategória - Ema Škovronská
3. kategória - Natália Rovňáková
Žiačky Ela Haníková a Ema Škovronská sa umiestnili na krásnom 2.mieste vo svojej kategórii.
Srdečne blahoželáme!
Text a foto: Mgr. Čorná, Mgr. Gógová, Mgr. Dolobáčová, 31.1.2023
Aneta Smolková postúpila z 1. miesta do krajského kola Olympiády v nemeckom jazyku
Dňa 18.01.2023 reprezentovala našu školu v kategórii 1A na okresnom kole 33. ročníka Olympiády v nemeckom jazyku žiačka Aneta Smolková (7.A). Táto súťaž mala písomnú a ústnu časť. Cieľom písomnej časti bolo preveriť jazykové kompetencie (počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením a praktické ovládanie nemeckého jazyka). Ústna časť pozostávala z opisu obrázka. Úlohou súťažiacich bolo tiež zaujať stanovisko k rôznym zaujímavým témam. Aneta absolvovala písomnú i ústnu časť vynikajúco a z 1. miesta postúpila do krajského kola, ktoré sa uskutoční 15.02.2023 v Prešove. K dosiahnutým výsledkom Anete blahoželáme a prajeme jej veľa úspechov na krajskom kole!
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, 20.1.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Olympiáda v anglickom jazyku – okresné kolo
Dňa 19.1.2023 sa v Centre voľného času Dúha uskutočnil 33. ročník okresného kola Olympiády v anglickom jazyku. V kategórii 1B (žiaci 8. a 9. ročníka) našu školu reprezentovala žiačka Simona Birnsteinová z 8.B triedy, ktorá po výhre v školskom kole dosiahla vynikajúci úspech aj na okresnom kole a obsadila krásne 3. miesto. Simonke srdečne blahoželáme!
Text: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, 20.1.2023
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Šaliansky Maťko
Začiatkom nového roka sa v našej škole uskutočnilo školské kolo v prednese povestí – Šaliansky Maťko. V kategórii 2. a 3. ročník sa zúčastnilo jedenásť recitátorov. Všetci zúčastnení podali skvelé výkony, no víťazmi sa stali:
1. miesto: Ela Haníková
2. miesto: Šarlota Šubertová
3. miesto: Liliana Demjanová
Víťazka Ela bude našu školu reprezentovať na okresnom kole súťaže. Držíme jej palce.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 18.1.2023
Foto: Mgr. Andrea Macejová
Novoročný turnaj
Dňa 17.1.2023 sa v telocvični našej školy uskutočnil florbalový turnaj žiakov 6. a 7. ročníka.
Zúčastnili sa ho štyri družstvá týchto ročníkov:
1. družstvo 6.A – Bulls (Mihaľov T., Sivčo P., Max T., Birnstein D., Pavlik D.)
2. družstvo 6.B – Gobling (Bardzák D., Pľuta  D., Guľak T., Vargaeštok B.)
3. družstvo 7.A – Pumy (Stravka M., Sabol L., Mydlo K., Barňák M., Gašpar J., Krídla S.)
4. družstvo 7.B – Strikers (John T., Haník A., Sivý S., Kinský J., Floch M., Vargaeštok K.).
Súťažilo sa systémom „každý s každým“ s týmito výsledkami v jednotlivých zápasoch:
7. A – 7.B      3 : 1
6. A – 6.B      2 : 4
7. A – 6.B      3 : 1
6. A – 7.B      2 : 2
6. B – 7.B      4 : 1
7. A – 6.A      1 : 3.
Poradie v turnaji:
1. 6.B  Gobling
2. 7.A  Pumy
3. 6.A  Bulls
4. 7.B  Strikers
Všetkým blahoželáme.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 18.1.2023
Mesto snov
V okresnej výtvarnej súťaži "Mesto snov" sme získali tri skvelé umiestnenia a čestné uznanie. Téma "radosť" nás potešila a tak sme mnoho myšlienok  pretavili farebnými nápadmi.
1.miesto (2.stupeň) Barborka Kunešová
3.miesto (2.stupeň) Laura Mašlonková
3.miesto (1.stupeň) Alex Góga
Čestné uznanie (1.stupen) Dorota Širá
Srdečne blahoželáme!
text a foto: Mgr. Gógová Liana, Mgr. Šepeľová Iveta, 9.1.2023
Filip víťazne
Dňa 31.12.2022 sa uskutočnil 40. ročník Silvestrovského behu. Súťažilo sa v šiestich kategóriách na novom humenskom atletickom štadióne.
V kategórii starších žiakov našu školu reprezentoval Filip Kuľha (9.A), ktorý túto kategóriu vyhral.
Blahoželáme a prajeme Filipovi a ďalším reprezentantom školy v roku 2023 veľa športových úspechov.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 1.1.2023
Najkrajší medovník
Aj žiaci našej školy sa zapojili do súťaže MsKS o najkrajší medovník. Ocenení boli Zuzana Gajovská, Barbora Baníková (8.B) a Oliver Mríz (3.B). Srdečne blahoželáme!
Mgr. Miroslava Andrejčíková, 19.12.2022
Taktika a stratégia na šachovnici
7. decemra sa v historickom slobodnom kráľovskom meste Bardejov konali Školské Majstrovstvá Prešovského kraja ZŠ a SŠ v zrýchlenom šachu 2022/23. Do hry kráľov vyslala svojho zástupcu aj naša škola. Po postupe z tretieho miesta v okrese sa ním stal siedmak Radovan Kováč, ktorý bol so svojou taktikou a stratégiou dôstojným súperom kandidátov na víťazstvo. Vo veľkej konkurencii súťažiacich získal napokon bodové skóre 3,5/7, čím úspešne reprezentoval Základnú školu na Pugačevovej ulici v Humennom i samotné mesto Humenné. Aj keď to tentokrát na dosiahnutie najvyšších mét nestačilo, Radko si okrem pekných zážitkov odniesol aj cenné skúsenosti do ďalších šachových partií.
Ďakujeme a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.
Text a foto: Mgr. Ján Andrejčík, 7.12.2022
Postup do krajského kola v šachovom turnaji
Dnes sa naši žiaci zúčastnili na šachovom turnaji v priestoroch firmy REINTER. Šachové partie sa odohrali v siedmich kolách. Tretie miesto v okrese Humenné nám vybojoval žiak siedmeho ročníka Radko Kováč, ktorý postupuje na krajské kolo do Bardejova. Víťazovi blahoželáme a účastníkom ďakujeme.
Text a foto: Mgr. Tomáš Savkanič, 2.12.2022
Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku
Dňa 29. novembra 2022 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Školského kola sa zúčastňujú žiaci 5. až 9. ročníka, ktorí súťažia v dvoch kategóriách – kategória 1A (žiaci 5. – 7. ročníka) a kategória 1B (žiaci 8. a 9. ročníka). Olympiáda v anglickom jazyku sa delí na písomnú časť (používanie jazyka – test slovnej zásoby a gramatiky, čítanie s porozumením a počúvanie s porozumením) a ústnu časť (roleplay a picture story). Cieľom písomnej časti je preveriť jazykovú kompetenciu na príslušnej úrovni a cieľom ústnej časti je preveriť schopnosť vyjadriť svoje myšlienky, názory a reagovať na podnety partnera komunikácie.
Angličtinou naplnené dopoludnie malo jasný cieľ, nájsť najšikovnejších žiakov pre obe kategórie, pretože len súťažiaci, ktorí sa umiestnia na 1. mieste môžu reprezentovať školu na okresnom kole Olympiády v anglickom jazyku. Stalo sa a na záver sme spoznali dvoch víťazov: v kategórii 1A sa ním stal Maroš Barňák zo 7.A triedy a v kategórii 1B žiačka Simona Birnsteinová z 8.B triedy.
KATEGÓRIA 1A
1. miesto, Maroš Barňák, 7.A
2. miesto, Wiliam Krajník, 5.A
3. miesto, Aneta Smolková, 7.A
KATEGÓRIA 1B
1. miesto, Simona Birnsteinová, 8.B
2. miesto, Laura Mašlonková, 8.A
3. miesto, Marko Brudňák, 9.A
Ďakujeme všetkým žiakom za účasť, všetkým blahoželáme a Simonke a Marošovi držíme palce na okresnom kole, ktoré sa uskutoční v januári 2023. GOOD LUCK!
Text a foto: Mgr. Vladimíra Ševecová Kerlíková, Mgr. Jana Koudelková Feiglová, 29.11.2022
 
Naša Viktória úspešne na Makovickej strune
Pedagógov vždy veľmi poteší, ak ich žiaci úspešne reprezentujú školu, alebo celý región. V danom prípade Humenský okres. Tak sa to stalo aj v prípade našej žiačky Viktórie Vasilenkovej, ktorá sa úspešne zúčastnila 48. prehliadky rusínskych a ukrajinských ľudových piesní Makovická struna. Program v dňoch 11. a 12. novembra v Bardejove a 13. novembra v Prešove bol nesmierne bohatý.
Celé jedinečné kultúrne podujatie prebehlo v ovzduší mimoriadne veľkého záujmu obecenstva, milujúceho rusínske a ukrajinské ľudové piesne. Divadlo Jonáša Záborského v Prešove doslova praskalo vo švíkoch. Obecenstvo malo veľké umelecké zážitky, potleskom nebolo konca. Svoje interpretačné umenie v sprievode Orchestra ľudových nástrojov Júliusa Selčana predviedli speváci rôzneho veku od najmladších po najstarších. Naša žiačka Viktóra mala iste veľkú radosť, že sa mohla ocitnúť na pódiu spolu s nimi. Získala ocenenie pre najmladšieho interpreta.
Mgr. Petra Dolobáčová, 19.11.2022
Foto: Ing. Lenka Vasilenková
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry – okresné kolo
Po víťazstve v školskom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry sa Soňa Čisľáková, žiačka 9.A triedy, predstavila aj na okresnom kole, ktoré sa konalo 10.11.2022. My sme veľmi hrdí a spokojní s tým, že Soni sa podarilo získať krásne 2. miesto. Víťazke srdečne blahoželáme!
Text: Mgr. Veronika Bobaľová, 11.11.2022
Foto: Mgr. Ján Andrejčík
Okresní šampióni WOCABEE súťaže sú šiestaci z Pugačevky
6.B si vybojovala 1. miesto v okresnom kole medzinárodnej jazykovej súťaže WOCABEE, ktorá sa koná pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Žiaci svojou usilovnosťou a ochotou pracovať  s anglickými slovíčkami  si zabezpečili postup do krajského kola. O postup sa najviac pričinili Adelka Šedzmaková a Timotej Guľak, ktorí nahrali rekordné množstvo bodov.
Blahoželáme. „Good luck“ v krajskom kole 6.B.
Text a foto: Mgr. J. Koudelková Feiglová, 7.11.2022
Olympiáda zo slovenského jazyka
V mesiaci októbri sme na našej škole otvorili bránu predmetových olympiád. Ako prví si v nej zmerali sily technici a hneď po nich aj priaznivci nášho materinského jazyka.
Veľmi nás potešilo, že konečne po dvoch rokoch nebol priebeh ani rozsah podujatia obmedzený epidemiologickými  nariadeniami.
Na 15. ročníku súťaže v kategórii C sa zúčastnilo 16 žiakov z 8. a 9. ročníkov. Svoje znalosti zo slovenského jazyka si zmerali v troch kolách. Prvé sa realizovalo online v rámci Slovenska a žiaci sa v ňom popasovali s vybranými úlohami zo všetkých rovín jazyka formou vedomostného testu. Po jeho skončení prebehli ešte ďalšie dve kolá, a to už na pôde našej školskej knižnice. V druhej časti žiaci transformovali text správy do podoby uvítacieho príhovoru  a v tretej predviedli svoje rétorické zručnosti. Treba oceniť obrovskú snahu i súťaživosť súčasných ôsmakov a deviatakov, a to najmä v druhom aj  treťom kole. Celkovo boli sily súťažiacich veľmi vyrovnané. Vedomostný test lepšie zvládli deviataci. Bolo vidieť, že predsa len majú vo vedomostiach ročný náskok. Veľmi však prekvapili ôsmaci, ktorí dominovali v tretej, rečníckej časti. Napokon si prvé priečky vybojovali tieto olympioničky:
1. miesto Soňa Čisľáková, IX.A
2. miesto Katarína Lopatová, IX.B
3. miesto Laura Mašlonková, VIII.A
Víťazkám blahoželáme a veríme, že Soňa bude dôstojne reprezentovať našu Pugačevku na okresnom kole.
Text. Mgr. A. Austová, 16.10.2022
Foto: Mgr. V. Bobaľová  
Otváracie preteky
V piatok 30.9.2022 sa otváral nový atletický štadión na Hrnčiarskej ulici. Slávnostného otvorenia sa zúčastnili aj významní slovenskí športovci:  reprezentanti Matej Tóth (olympijský víťaz v chôdzi) a Ján Volko (európsky šampión v behu na 100 metrov).
Účastníkmi slávnostného otvorenia boli aj niektoré triedy našej školy. Nás zvlášť teší, že medzi pozvanými hosťami – športovcami bol aj reprezentant Slovenska, bývalý žiak našej školy, ktorý s atletikou začal práve na ZŠ Pugačevova - Patrik Megela.
Pri tejto príležitosti sa uskutočnila atletická súťaž pre žiakov 7. a 8. ročníka. Súťažilo sa v behu na 60 metrov, v skoku do diaľky, hod vortexom a v štafete.
Našu školu reprezentovali: Ella Čopanová, Leila Kabátová, Nela Mináriková, Oliver Šnurik a Tobe Clinton John.
Našou najúspešnejšou atlétkou otváracích pretekov sa stala Leila Kabátová.
Všetkým atlétom školy ďakujeme za vzornú reprezentáciu a návštevníkom v hľadisku za hlasitú podporu.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 1.10.2022
Pugačevkári víťazne
Dňa 23. 9. 2022 Florbalový klub v Humennom a CVČ Dúha zorganizovali Mestský florbalový turnaj pre žiakov 5. a 6. ročníka.
Turnaj sa uskutočnil v športovej hale a zúčastnilo sa ho šesť základných škôl mesta Humenné.
Našu školu reprezentovali: Daniel Bardzák, Tadeáš Mihaľov, Tobias Max, Patrik Sivčo, Tomáš Gajdoš, Oliver Demeter, Timotej Guľák, Štefan Tomčák, Šimon Stebila a Šimon Karas. Maratón všetkých turnajových zápasov absolvovali ako víťazi a tým získali prvé miesto.
Na ďalších miestach sa umiestnili: 2. ZŠ Kudlovská, 3. ZŠ Dargovských hrdinov, 4. ZŠ Hrnčiarska, 5. ZŠ SNP, 6. ZŠ Spojená cirkevná škola.
Blahoželáme!
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 23.9.2022
Prevzali si cenu
Dňa 8.9.2022 sme v Univerzitnej knižnici v Bratislave prevzali cenu víťaza za Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Zo 185 školských knižníc sme získali krásne 5. miesto. Ďakujeme bývalej pani riaditeľke PaedDr. Pavline Kurucovej za podporu, učiteľkám Mgr. Jakubčovej a Mgr. Babinovej za ochotu a nápady pri realizácii podujatia, no predovšetkým našim žiakom – šikovným knihovčielkam.
(na foto s Mgr. Rozáliou Cenigovou, metodičkou Slovenskej pedagogickej knižnice v Bratislave)
Autorka: školská knihovníčka Mgr. V. Bobaľová, 10.9.2022
Pugačevkári víťazne
V stredu 7.9.2022 sa naši žiaci 6. a 7. ročníka v rámci osláv Dní mesta Humenné zúčastnili hokejbalového turnaja na novootvorenom ihrisku ZŠ  Laborecká. Turnaja sa zúčastnilo sedem základných škôl mesta. Po víťazných zápasoch v svojej skupine sa naša  škola prebojovala do finále, kde sa stretla s domácim družstvom. Po dramatickom zápase, ktoré skončilo nerozhodne, nasledovali trestné strieľania, v ktorých bolo naše družstvo úspešnejšie.
Poradie družstiev v turnaji: 1. ZŠ Pugačevova, 2. ZŠ Laborecká, 3. ZŠ Hrnčiarska, 4. ZŠ SNP, 5. ZŠ Švermova, 6. ZŠ Kudlovská, 7. ZŠ Darg. Hrdinov. Našu školu reprezentovali: Max Stravka, Martin Gaži, Kristián Mydlo, Jakub Kinský, Tobe Clinton John, Dominik Kremnický, Daniel Bardzák, Tobias Max.
Blahoželáme.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 7.9.2022
Prváci získali ocenenie za realizáciu eTwinningového projektu
Uprostred prázdninových dní nás zastihla naozaj vynikajúca správa: náš projekt ZACHRAŇME NAŠÍ PLANETU/ZACHRÁŇME NAŠU PLANÉTU získal eTwinning Quality Label (Národný certifikát kvality). Toto ocenenie je udeľované Národnou podpornou službou eTwinning Slovensko  za výnimočnú prácu, množstvo aktivít a využívanie moderných technológií na komunikáciu s partnerskou školou.
Z ocenenia sa veľmi tešíme.
Text: Mgr. Irena Topoľančinová, 29.7.2022
„Najlepší slovenčinár“
Školský rok 2021/ 2022 pomaly odpočítava svoje minúty. Máme za sebou posledné skúšania, výstupné testy či záverečné overovanie získaných vedomostí a zručností.
Stalo sa už tradíciou našej školy, že v posledné dni pred klasifikáciou si ešte spomedzi pugačevkárov vyberáme tých najlepších, ktorí majú v obľube našu pani Slovenčinu, radi čítajú,
tvoria, milujú umelecké slovo a neboja sa ani pravopisu.
Tradícia vyhľadať najlepších slovenčinárov našej školy mala , žiaľ,  dva roky vynútenú pauzu, no a keďže nám už žiadne covidové patrenia nehádzali polená pod nohy, rozhodli sme sa v dobre započatom diele pokračovať.
Naši pugačevkári,  žiaci 5. – 7. ročníkov, si  zmerali sily v náročných  úlohách  zameraných na čítanie s porozumením, pravopis  i úlohy z hláskoslovia, lexiky, morfológie aj skladby. Nechýbali ani otázky z literárnej zložky a štylistiky. Výsledky ukázali, že  vedomosti mnohých našich pugačevkárov  sú celkom dobré a aj pomerne vyrovnané. Samozrejme, u mnohých sa našli aj isté rezervy a v budúcnosti by bolo dobré tráviť v spoločnosti našej „ jazykovej dámy“ viac času.
Jazykové i čitateľské zručnosti  priniesli pódiové umiestnenie  týmto jednotlivcom:
5. ročník:
1. miesto – Natália Rovňáková, V.A, 2. miesto – Sandra Nicol Romanová, V.A, 3. miesto -  Daniela Harvilíková, V.C    
6. ročník:
1. miesto – Tereza Hrubovská, VI.A, 2. miesto – Radovan Kováč, VI.B, 3. miesto -  Maroš Barňák, VI.A
7. ročník:
1. miesto – Natália Glovová, VII.C, 2. miesto – Sára Stebnická, VII.A, 3. miesto - Ella Čopanová, VII.B
Víťazom srdečne blahoželáme!
Text a foto: Mgr. Anna Austová, 29.6.2022
Hviezdy ENGLISH STAR na našej škole
ENGLISH STAR je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Našu školu veľmi úspešne reprezentovali nasledujúci žiaci, ktorí dosiahli výborné výsledky: Jakub Bednařik 100%, Natália Kopčáková 100%, Daniel Poľačko 100%, Laura Fitzeková 100 %, William Krajník 98%, Patrik Sopko 97%, Štefan Tomčák 97%, Viktor Gajdoš 88%, Petronela Čorná 85%, Gregor Fedor 77%. Srdečne blahoželáme a sme radi, že vás angličtina baví.
Text a foto: Mgr. M. Fedorová, Mgr. M. Gajdošová, 22.6.2022
Mladý záhradkár
V piatok 17.6. sa žiačky Natália Rovňáková, Michaela Sivá (5.A) a Nela Mináriková, Zuzana Gajovská (7.B) zúčastnili súťaže Mladý záhradkár, organizovanej okresným výborom Slovenského zväzu záhradkárov v Humennom. V súťaži sa žiačky popasovali s poznávaním listov drevín, zeleniny, semien a liečivých rastlín. Taktiež museli zvládnuť vedomostný test o liečivých rastlinách. Preukázali pekné vedomosti, za čo si zaslúžia pochvalu. Zároveň získali nové skúsenosti o zaujímavých druhoch rastlín. Zo súťaže sme odchádzali s odhodlaním zopakovať si ju aj nabudúce.
Text a foto: Ing. Jana Vajsová, 21.6.2022
Naši šikovní výtvarníci
Po tvorivom období nás opäť potešili ďalšie fantastické výtvarné ocenenia. Maroš Milčík postúpil do krajského kola vo fotografickej sútaži AMFO.  Barborka Beňová bola ocenená vydavateľstvom Slovart za kresbu nádherného koňa. Ondrejko Hudák získal umiestnenie v súťaži "Vojna očami mladých".
Všetkým srdečne blahoželáme!
Text a foto: Mgr. Liana Gógová, 21.6.2022
Štefánikov beh
Dňa 6. 6. 2022 sa žiaci našej školy zúčastnili na XXIII. ročníku Štefánikovho behu mládeže, ktorý sa uskutočnil tradične na Námestí slobody v Humennom. Našu školu reprezentovalo 21 žiakov, súťažiacich v štyroch vekových kategóriách.
Najúspešnejšími boli:
Štefan Tomčák (4.A) – 1. miesto, Tomáš Skyba (2.A) – 2. miesto, Filip Kuľha (8.A) – 3. miesto, Ella Čopanová (7.B) – 3. miesto a Leila Kabátová (6.B) – 3. miesto.
Všetkým súťažiacim blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Text a foto: Mgr. Genadij Lysý, 6.6.2022
Biologická olympiáda – krajské kolo
Krajské kolo Biologickej olympiády kategórie E „Poznaj a chráň“ sa konalo prezenčnou formou v Prešove. Našu školu reprezentovala žiačka 6.B triedy Barbora Beňová. V náročnej súťaži zvládla písomný test, ústnu časť, praktickú časť aj poznávanie živočíchov. V silnej konkurencii 22 súťažiacich z Prešovského kraja sa umiestnila na krásnom piatom mieste.
Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj v nasledujúcich súťažiach.
Text: Ing. Jana Vajsová, 30.5.2022
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah