VÝCH.- KARIÉR. PORADCA - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

VÝCHOVNÉ A KARIÉROVÉ PORADENSTVO

Výchovný a kariérový poradca:

Mgr. Ján Andrejčík

Konzultačné hodiny:
VP: Pondelok 12:30 - 13:15 hod.
VP: Piatok 8:40 - 11:25 hod.
KP: Pondelok 8:40 - 10:30 hod.
KP: Streda 8:40 - 10:30 hod.
iný termín po vzáj. dohode

Kontakty:
andrejcik@centrum.sk
057/ 775 31 83 (sekr. školy)
Výchovný poradca:

• Monitoruje žiakov s problémami vo výchove, vzdelávaní a vývine osobnosti.
  • Informuje a pomáha žiakom, rodičom,  (zákonným zástupcom) pri voľbe štúdia, povolania a pracovného zaradenia.
  • V spolupráci so špec. pedagógom poskytuje triednym učiteľom pomoc pri práci so žiakmi intelektovo-nadanými a talentovanými, sociálne znevýhodnenými, žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a žiakmi nastupujúcimi do prvého ročníka strednej školy.
  • Spolupracuje s odborníkmi pri poskytovaní sociálneho poradenstva.
  • Zabezpečuje a podieľa sa na realizácii preventívnych aktivít pre žiakov.
  • Poskytuje konzultačnú a informačnú pomoc žiakom.
  • Koordinuje výchovný proces školy.
  • Spolupracuje s vedením školy, s rodičmi, učiteľmi, triednymi učiteľmi a koordinátorom prevencie.
  • Využíva informačno-komunikačné technológie pri práci s profesijnými informáciami.

Kariérový poradca:

• Poskytuje informácie o požiadavkách študijných odboroch, rôznych povolaní a pomáha žiakom, aby si optimálne vybrali.
  • Sleduje študijno-profesijné záujmy žiakov.
  • Spolupracuje s inými odborníkmi pri voľbe štúdia alebo povolania žiakov so ŠVVP potrebami.
  • Sprostredkúva informácie o možnostiach uplatnenia sa na trhu práce v regióne, na Slovensku, v EÚ.
  • Učí žiakov využívať IKT, osobitne internet pri vyhľadávaní informácií o školách, povolaniach a zamestnaniach (QR kódy škôl, KSK a pod.).
  • Podporuje vzdelanostné ašpirácie žiakov.
  • Pripravuje žiakov na vstup na trh práce.
  • Zabezpečuje a organizuje besedy, exkurzie, rôzne súťaže, stretnutia, tematické výstavy, návštevy rôznych aktuálnych akcií.
  • Pomáha žiakom stanoviť si realistické vzdelávacie a profesijné ciele.

Dôležité informácie

• Prihlášky na SŠ vypĺňa základná škola, resp. výchovný poradca na základnej škole.
  • Žiak a jeho zákonný zástupca podpisom potvrdzujú správnosť údajov na prihláške.
  • Každý žiak si podáva 2 prihlášky na SŠ. Ak má žiak záujem o talentové skúšky, má nárok aj na vypísanie tretej a štvrtej prihlášky prihlášky.
  • Všetky aktuálne informácie nezabúdajte sledovať na stránkach Školského výpočtového strediska v Michalovciach (www.svsmi.sk).
  • Pred konečným výberom strednej školy si čo najpodrobnejšie zistite informácie o odboroch a možnostiach štúdia na webovej stránke danej školy.
  • Pri výbere strednej školy vám pomôže aj stránka Centra vedecko-technických informácií SR, ktorá obsahuje v sekcii REGISTRE ďalšie linky s odkazmi na školy na Slovensku.
  • Kompletnú štatistiku naplnenosti ktorejkoľvek školy na Slovensku si môžete pozrieť na stránkach ŠVS Michalovce, konkrétne na tomto odkaze.
  • Na stránkach Ústavu informácií a prognóz školstva máte možnosť zistiť a porovnať informácie o nezamestnanosti absolventov stredných škôl na Slovensku. Odkaz na uvedenú internetovú aplikáciu s návodom pre správne zadávanie údajov o škole nájdete na tomto odkaze.
  • Vyhľadať voľné pracovné miesta.

PRIJÍMACIE KONANIE

Informácie budu aktualizované v priebehu šk. roka 2021/2022.

Vyplňovanie prihlášok

• Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľke ZŠ (resp. kariér. poradcovi), ktorú žiak navštevuje.
  • Zákonný zástupca žiaka môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo  na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou.
  • Do druhého kola je možné podať prihlášku iba v prípade, ak žiak nebol prijatý v 1. kole prijímacích skúšok.
  • Prihlášku vypĺňa výchovný poradca a triedny učiteľ na základe údajov získaných od rodičov (zapísaných v katalógových listoch žiakov) a Návratky, ktorú dostávajú žiaci pred tlačením prihlášok.
  • Úlohou rodiča a žiaka je všetky údaje na prihláške skontrolovať, potvrdiť lekárom a obratom doniesť späť.
  • Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom zákonný zástupca žiaka a aj žiak.
  • K prihláške je možné priložiť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza (odovzdanú na ZŠ, prípadne priamo na SŠ) - podľa kritérií prijatia na SŠ. Za preštudovanie kritérií prijatia zodpovedá zákonný zástupca a žiak.