ŠKOLSKÁ KNIŽNICA - ZŠ PUGAČEVOVA

PROFESIONALITABEZPEČIEPRÍLEŽITOSTIVZDELANIEAUTENTICKOSŤEMPATIAPOZITÍVNA ATMOSFÉRARADOSŤVZŤAHY

Prejsť na obsah
ŠKOLSKÁ KNIŽNICA


Milí spolužiaci, naši čitatelia,  

naša školská knižnica vám otvára svoje priestory i v školskom roku 2019/20. Opäť dostávate skvelú príležitosťou na to, aby ste navštívili naše „kráľovstvo“ kníh a vypožičali si knihu, ktorá vás osloví a zaujme. Chceme vás ubezpečiť, že máme dostatok zaujímavých knižných titulov, počnúc obrázkovými rozprávkovými knihami a končiac literatúrou pre najnáročnejších čitateľov. Hoci oproti minulosti sa v poslednom školskom roku štatistika výpožičiek zvýšila, oveľa viac by nás potešilo, keby vypožičiavanie kníh nebolo pre vás len povinnosťou, ale keby sa stalo samozrejmou súčasťou vášho každodenného i študentského života.

Preto navštívte našu školskú knižnicu,
ktorá bude po celý školský rok
2019/2020 otvorená takto:

Pondelok 13.00 - 13.40 hod.
Štvrtok 9.25 - 9.45 hod.
Piatok 13.00 - 13.40 hod.

Vopred vám ďakujeme za vašu návštevu!
Moja najobľúbenejšia kniha
Každé dieťa vlastní knihu, ku ktorej má blízky citový vzťah a viažu sa k nej pekné spomienky. Svedčí o tom aj popoludňajšia aktivita s názvom „Moja najobľúbenejšia kniha“. Žiaci 4. oddelenia ŠKD a 3.C prezentovali svoje knihy pred spolužiakmi. Pútavo rozprávali o príbehoch, v ktorých hlavnými hrdinami boli zvieratká, deti, ale aj postavy z televíznych seriálov, či počítačových hier. So spolužiakmi sa podelili o názory na tieto knižky. Keďže ich prezentácie boli veľmi zaujímavé, veríme, že motivovali ostatných k tomu, aby si tieto knihy tiež prečítali.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 12.2.2020
Foto: Petronela Čorná
Moja najobľúbenejšia kniha
Cestujeme v rozprávke
Svoje poznatky o rozprávkach preverili žiaci 3.C a 4. oddelenia ŠKD v súťaži „CESTUJEME V ROZPRÁVKE“. V stredu popoludní riešili rôzne úlohy, aby ukázali, čo vedia. Medzi sebou súťažili ZLATOVLÁSKY, MARUŠKY, RYTIERI a družstvo OBROV. Jednou z úloh bolo hádanie najznámejších rozprávok od Pavla Dobšinského na základe indícií. Vyrovnaný súboj napokon vyhrali ZLATOVLÁSKY. Za víťazstvo v súťaži získali diplom.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 20.12.2019
Foto: Petronela Čorná
Cestujeme v rozprávke
Rozprávkové popoludnie
Dievčatá z 3.C a žiaci 4. oddelenia ŠKD strávili v stredu popoludnie s malou hrdinkou zo známej rozprávky pre deti - Červenou Čiapočkou. Čítali o nej z knihy. Rozprávali o tom, aký záver má rozprávka a aké poznajú jeho obmeny. Vypracovali zadané úlohy v pracovnom liste na danú tému. Nemali problémy ani s rozprávkou, ktorú sledovali v anglickom jazyku. Hravo odpovedali na všetky otázky. Ponaučenie si odniesli aj z anglickej pesničky, kde spolu s našou hrdinkou spievali a tancovali. Červená Čiapočka ich naučila, že nie je správne rozprávať sa s cudzími ľuďmi a neposlúchať mamičku. Na plagát si zapísali štyri rady, ktoré vravela mamička svojej dcérke a spolu v skupinách ich nádherne ilustrovali. Naši žiaci sú veľmi usilovní, majú veľkú predstavivosť a fantáziu, ktorú dokážu využiť aj pri spoločných činnostiach. Už teraz sa teším na ich prácu pri ďalšom spoločnom stretnutí.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 28.11.2019
Foto: Petronela Čorná
Rozprávkové popoludnie
Celoslovenský projekt: Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice - Deň chleba

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko je za tým, kým sa čerstvý chlieb dostane do našich rúk? Práve myšlienka o chlebe sa stala tohtoročnou témou generačného vzdelávania. Myšlienka bola jednoduchá, krásna a vzácna: ,,Chlieb náš každodenný daj nám dnes.“  Žiaci si do školských lavíc pozvali svojich rodičov, starých rodičov a spoločne prežili výnimočný deň nesúci sa v znamení chleba. Hostí si žiaci uctili chlebom a soľou. Všetci zúčastnení boli svedkami samotnej prípravy cesta na chutný chlieb. Piekol sa tradičný chlieb z kvásku a bezlepkový chlieb. Žiakom spravilo veľkú radosť miesenie cesta, ktoré si určite radi doma vyskúšajú s mamkami či babkami. Motív chleba sme zároveň objavovali aj v tvorbe Tajovského. Žiaci počas mesiaca október čítali poviedky od tohto spisovateľa, tvorili krásne ilustrácie a písali rôzne názory na prečítané literárne diela.  Tak ako pšeničné klásky musia dozrieť, dozrela aj naša príprava na tento deň. Naši šikovní žiaci dokonca ostávali v poobedňajších hodinách, aby v tento Deň chleba vystúpili pred všetkými a zahrali prítomným divadielko s názvom Horký chlieb. Neskôr spolu s rodičmi a so starými rodičmi pracovali na aktivitách venovaných osobnosti Tajovského, keďže v tomto mesiaci sme si pripomenuli  145. výročie jeho narodenia. Písali milé a povzbudivé odkazy hlavným postavám z divadielka či tvorili noviny zamerané na osobnosť Tajovského. Počas celého dňa nám svojím spevom spríjemňoval chvíle folklórny súbor Púpavienka, ktorý nás potešil aj dokonalým vareškovým tancom. V závere podujatia krásnou piesňou umocnili zázračnú atmosféru celého dňa. Chodbou sa rozliehala vôňa upečeného chleba a v srdciach všetkých prítomných zavládol pokoj. Upečené chleby mohli prítomní aj ochutnať. Cieľom podujatia bolo vzbudiť u žiakov úctu k chlebu. Opäť sa nám podarilo upevniť medziľudské vzťahy a dokázať zase raz, že spolupráca žiak – učiteľ – rodič funguje. Veľké ďakujeme patrí rodičom, starým rodičom a vzácnym hosťom, ktorí prijali naše pozvanie. Ďakujeme aj sponzorom, ktorí nás podporili. Vážime si to!
,,Chlieb krájať to nie je len tak. Poznáš raz, čo to znamená.“ (M. Rúfus)

Ďalšie fotografie si pozriete na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, Katarína Jakubčová, 30.10.2019
Deň chleba
Záložka do knihy spája školy
Naša škola sa aj tento rok opäť zapojila do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy: List za listom - baví ma čítať“. Koná sa už jeho 10. ročník. Partnerskou školou nám bola Základní škola a mateřská škola Dolní Kounice z Českej republiky. Žiaci 4. - 8. ročníka počas celého mesiaca vyrábali záložky rôznych tvarov a motívov pre kamarátov - žiakov partnerskej školy. Vyobrazovali na nich rôznych knižných hrdinov alebo ich zdobili formou komiksov. Na konci tohto mesiaca boli záložky odoslané tým, pre ktorých boli určené. Do balíka sme pribalili rôzne darčekové predmety a propagačné materiály, aby sme lepšie priblížili mesto Humenné a našu školu. Veríme, že českých žiakov záložky potešia. Veď rovnako aj naši žiaci ich s radosťou očakávajú.
Text a foto: Mgr. Andrea Macejová, 28.10.2019
Záložka do knihy spája školy
Pasovačka v knižnici
Vo štvrtok 26.9.2019 sa prváci z 1. oddelenia ŠKD ocitli na zaujímavom mieste - v školskej knižnici. Pýtate sa prečo? Je tu veľa kníh a každá v sebe ukrýva príbehy, ktoré vás prenesú do tajuplného sveta fantázie. Naši prváci by sa tiež radi preniesli do rôznych krajín a zažili veľa dobrodružstiev, a preto v tento deň boli pasovaní za čitateľov našej školskej knižnice.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 27.9.2019
Foto: Iveta Kakošová
Pasovačka v knižnici
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah