ŠKOLSKÁ KNIŽNICA - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

PROFESIONALITABEZPEČIEPRÍLEŽITOSTIVZDELANIEAUTENTICKOSŤEMPATIAPOZITÍVNA ATMOSFÉRARADOSŤVZŤAHY

Prejsť na obsah
ŠKOLSKÁ KNIŽNICA


Milí spolužiaci, naši čitatelia,  

naša školská knižnica vám otvára svoje priestory i v školskom roku 2019/20. Opäť dostávate skvelú príležitosťou na to, aby ste navštívili naše „kráľovstvo“ kníh a vypožičali si knihu, ktorá vás osloví a zaujme. Chceme vás ubezpečiť, že máme dostatok zaujímavých knižných titulov, počnúc obrázkovými rozprávkovými knihami a končiac literatúrou pre najnáročnejších čitateľov. Hoci oproti minulosti sa v poslednom školskom roku štatistika výpožičiek zvýšila, oveľa viac by nás potešilo, keby vypožičiavanie kníh nebolo pre vás len povinnosťou, ale keby sa stalo samozrejmou súčasťou vášho každodenného i študentského života.

Preto navštívte našu školskú knižnicu,
ktorá bude po celý školský rok
2019/2020 otvorená takto:

Pondelok 13.00 - 13.40 hod.
Štvrtok 9.25 - 9.45 hod.
Piatok 13.00 - 13.40 hod.

Vopred vám ďakujeme za vašu návštevu!
Vrúcne a úprimné poďakovanie
Spisovateľ, vzácny človek a priateľ Pugačevky pán Milan Zelinka dnes daroval našej školskej knižnici Knihuľkovo tieto farebné a voňavé knihy. Patrí mu veľké ĎAKUJEME. Je to človek, ktorý si váži našu prácu so žiakmi a má vždy otvorené svoje srdce pre okolie.
ZŠ Pugačevova, 22.4.2022
Rozprávkové dopoludnia s Andersenom
A potulky akými rozprávkami nás čakali? Tretiaci si prečítali rozprávku Statočný cínový vojačik, ktorá sa dotkla nejednej duše. Ťažkým orieškom pre nich neboli ani zašifrované názvy rozprávok. Vyrobené srdiečko, ktoré ostalo po vojačikovi sa určite podpísalo do ich malých sŕdc. Štvrtáci pracovali s textom rozprávky Cisárove nové šaty a vytvárali módne návrhy šiat. Žiaci šiesteho ročníka zisťovali o živote Andersena rôzne informácie. Čítali rozprávky, písali na nich recenzie rodičom, ktoré hneď posielali prostredníctvom správ domov a pracujú naďalej na makete tohto rozprávkara, ktorá bude v mesiaci apríl zdobiť našu mini čitáreň.
Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Bobaľová, Mgr. Breková, Mgr. Hrubovská, 6.4.2022
Medzi riadkami na Pugačevke
Čitateľské aktivity sme v mesiaci marec zakončili otvorením rozprávkovej mini čitárne a školskej knižnice Knihuľkovo. Naše pozvanie na toto školské podujatie prijali aj významní hostia: bývalá pani učiteľka a zakladateľka školskej knižnice Valika Hudáková, spisovateľ a náš vzácny priateľ pán Milan Zelinka a majiteľka kníhkupectva Na Korze a naša podporovateľka Saška Harvanová. Bol to pre nás nezabudnuteľný zážitok a našim hosťom ešte raz úprimne ďakujeme za ich čas a prítomnosť.
Text: Mgr. Veronika Bobaľová, 29.3.2022
Video: Mgr. Ján Andrejčík
Medzi riadkami
Knihuľka na ceste po Slovensku
Za dverami školskej knižnice sa usilovne pracovalo. Deň materinského jazyka môžeme v tomto školskom roku pokojne premenovať na Týždeň materinského jazyka. Výsledkom práce šikovných Pugačevkárov je kniha O materinskom jazyku, ktorá sa tvorí aj vďaka medzipredmetovým vzťahom SJL – GEG – VYV – HUV.
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, 3.3.2022
5. miesto zo 185 školských knižníc na Slovensku
Takéto krásne umiestnenie získala naša školská knižnica Knihuľkovo v rámci celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice.  V tomto školskom roku sme ho zorganizovali 26. októbra 2021 pod názvom Čarovný svet knihovčielok.  Z našich Pugačevkárov sa stali šikovné knihovčielky, ktoré čítali, prechádzali čarovným svetom s knihou v ruke a tvorili. Podobné podujatie zorganizovalo na Slovensku spolu 185 školských knižníc. My sa z nášho 5. miesta ešte veľmi dlho budeme tešiť. Ďakujeme, knihovčielky!
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, 25.11.2021
Čarovný svet knihovčielok
Aj v tomto školskom roku sa naša Pugačevka zapojila do Najzaujímavejšieho podujatia školskej knižnice. Cieľom bolo vytvoriť pre žiakov zážitkové vyučovanie a podporiť radosť z čítania. Vzhľadom na epidemické opatrenia sa aktivít zúčastnili žiaci šiesteho ročníka. Ďalší čitatelia však čítali vo svojich triedach a školskú knižnicu navštívili v priebehu dňa. Aktivity, ktoré žiakov čakali: Čarovný kútik, Cestovanie časom, Knihovčielky na potulkách prírodou a Meduškovo. Naši Pugačevkári sa tak stali knihovčielkami, ktoré cestovali po pripravených stanovištiach, na ktorých usilovne pracovali. Okrem nových vedomostí získali aj informácie o živote a význame včiel pre ľudí. Výslednicou podujatia bolo vytvorenie videa pre všetkých rodičov a starých rodičov s dôležitým odkazom o ľudskosti. Objavili v sebe žiaci radosť z čítania v tomto týždni? Nahliadnite do galérie. My sa už tešíme na všetky knihovčielky v mesiaci november! Video z aktivity. Fotografie z aktivity.
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, Mgr. Katarína Jakubčová, 27.10.2021
Kniháčik
 
V závere školského roka vám ponúkame k nahliadnutiu posledné číslo knižničného časopisu Kniháčik. Dočítate sa v ňom, čo pribudlo v našej miničitárni, a kde sa na škole nachádza stena lásky. Uskutočnili sme aj čítanie pod oblohou a čítali sme aj maličkým. Príjemné čítanie! Pokračujeme v ďalšom školskom roku.
 
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, 29.6.2021
Kniháčik
Kniháčik
 
Marec – mesiac knihy je na svojom konci. Nahliadnite do nového vydania Kniháčika a pozrite si, čo všetko vytvorili naši Pugačevkári. V tomto vydaní si pripomenieme víťazné logo školskej knižnice a ukážeme vám našu novú miničitáreň. Úlohou žiakov piateho ročníka bolo do nej prilákať mladších spolužiakov vytvorením plagátov. Žiaci Pugačevky sa zapojili taktiež do výzvy Kníhkupectva na Korze – Literárne vety. Pripájame aj tipy na obľúbené knihy a bonus na záver. Príjemné čítanie!
 
Text: Mgr. Veronika Bobaľová, 31.3.2021
Kniháčik
Knihuľkovo a Kniháčik

Na našej Pugačevke sa v tomto školskom roku prerába knižnica a na chodbe pri knižnici žiaci budú môcť tráviť príjemné chvíle v miničitárni. V týchto dňoch šikovní Pugačevkári vymýšľali pre knižnicu nový názov a logo. Vyberať sme naozaj mali z čoho. Pokojne v priloženom odkaze nižšie pod textom nahliadnite. A výsledok? Naša školská knižnica má teda názov Knihuľkovo a jej súčasťou je časopis Kniháčik. Prvé číslo Kniháčika si už môžete pokojne prelistovať. Keďže nám záleží aj na vašom názore, do najužšieho kola žiaci vybrali 3 logá. Ak sa vám niektoré zapáči a viete si predstaviť, že by sa stalo logom nášho Knihuľkova, podporte ho svojím lajkom. Ďakujeme!
Link na Kniháčik
Text. Mgr. Veronika Bobaľová, 12.2.2021
Cestujeme v rozprávke
Moja najobľúbenejšia kniha
Každé dieťa vlastní knihu, ku ktorej má blízky citový vzťah a viažu sa k nej pekné spomienky. Svedčí o tom aj popoludňajšia aktivita s názvom „Moja najobľúbenejšia kniha“. Žiaci 4. oddelenia ŠKD a 3.C prezentovali svoje knihy pred spolužiakmi. Pútavo rozprávali o príbehoch, v ktorých hlavnými hrdinami boli zvieratká, deti, ale aj postavy z televíznych seriálov, či počítačových hier. So spolužiakmi sa podelili o názory na tieto knižky. Keďže ich prezentácie boli veľmi zaujímavé, veríme, že motivovali ostatných k tomu, aby si tieto knihy tiež prečítali.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 12.2.2020
Foto: Petronela Čorná
Moja najobľúbenejšia kniha
Cestujeme v rozprávke
Svoje poznatky o rozprávkach preverili žiaci 3.C a 4. oddelenia ŠKD v súťaži „CESTUJEME V ROZPRÁVKE“. V stredu popoludní riešili rôzne úlohy, aby ukázali, čo vedia. Medzi sebou súťažili ZLATOVLÁSKY, MARUŠKY, RYTIERI a družstvo OBROV. Jednou z úloh bolo hádanie najznámejších rozprávok od Pavla Dobšinského na základe indícií. Vyrovnaný súboj napokon vyhrali ZLATOVLÁSKY. Za víťazstvo v súťaži získali diplom.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 20.12.2019
Foto: Petronela Čorná
Cestujeme v rozprávke
Rozprávkové popoludnie
Dievčatá z 3.C a žiaci 4. oddelenia ŠKD strávili v stredu popoludnie s malou hrdinkou zo známej rozprávky pre deti - Červenou Čiapočkou. Čítali o nej z knihy. Rozprávali o tom, aký záver má rozprávka a aké poznajú jeho obmeny. Vypracovali zadané úlohy v pracovnom liste na danú tému. Nemali problémy ani s rozprávkou, ktorú sledovali v anglickom jazyku. Hravo odpovedali na všetky otázky. Ponaučenie si odniesli aj z anglickej pesničky, kde spolu s našou hrdinkou spievali a tancovali. Červená Čiapočka ich naučila, že nie je správne rozprávať sa s cudzími ľuďmi a neposlúchať mamičku. Na plagát si zapísali štyri rady, ktoré vravela mamička svojej dcérke a spolu v skupinách ich nádherne ilustrovali. Naši žiaci sú veľmi usilovní, majú veľkú predstavivosť a fantáziu, ktorú dokážu využiť aj pri spoločných činnostiach. Už teraz sa teším na ich prácu pri ďalšom spoločnom stretnutí.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 28.11.2019
Foto: Petronela Čorná
Rozprávkové popoludnie
Celoslovenský projekt: Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice - Deň chleba

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo všetko je za tým, kým sa čerstvý chlieb dostane do našich rúk? Práve myšlienka o chlebe sa stala tohtoročnou témou generačného vzdelávania. Myšlienka bola jednoduchá, krásna a vzácna: ,,Chlieb náš každodenný daj nám dnes.“  Žiaci si do školských lavíc pozvali svojich rodičov, starých rodičov a spoločne prežili výnimočný deň nesúci sa v znamení chleba. Hostí si žiaci uctili chlebom a soľou. Všetci zúčastnení boli svedkami samotnej prípravy cesta na chutný chlieb. Piekol sa tradičný chlieb z kvásku a bezlepkový chlieb. Žiakom spravilo veľkú radosť miesenie cesta, ktoré si určite radi doma vyskúšajú s mamkami či babkami. Motív chleba sme zároveň objavovali aj v tvorbe Tajovského. Žiaci počas mesiaca október čítali poviedky od tohto spisovateľa, tvorili krásne ilustrácie a písali rôzne názory na prečítané literárne diela.  Tak ako pšeničné klásky musia dozrieť, dozrela aj naša príprava na tento deň. Naši šikovní žiaci dokonca ostávali v poobedňajších hodinách, aby v tento Deň chleba vystúpili pred všetkými a zahrali prítomným divadielko s názvom Horký chlieb. Neskôr spolu s rodičmi a so starými rodičmi pracovali na aktivitách venovaných osobnosti Tajovského, keďže v tomto mesiaci sme si pripomenuli  145. výročie jeho narodenia. Písali milé a povzbudivé odkazy hlavným postavám z divadielka či tvorili noviny zamerané na osobnosť Tajovského. Počas celého dňa nám svojím spevom spríjemňoval chvíle folklórny súbor Púpavienka, ktorý nás potešil aj dokonalým vareškovým tancom. V závere podujatia krásnou piesňou umocnili zázračnú atmosféru celého dňa. Chodbou sa rozliehala vôňa upečeného chleba a v srdciach všetkých prítomných zavládol pokoj. Upečené chleby mohli prítomní aj ochutnať. Cieľom podujatia bolo vzbudiť u žiakov úctu k chlebu. Opäť sa nám podarilo upevniť medziľudské vzťahy a dokázať zase raz, že spolupráca žiak – učiteľ – rodič funguje. Veľké ďakujeme patrí rodičom, starým rodičom a vzácnym hosťom, ktorí prijali naše pozvanie. Ďakujeme aj sponzorom, ktorí nás podporili. Vážime si to!
,,Chlieb krájať to nie je len tak. Poznáš raz, čo to znamená.“ (M. Rúfus)

Ďalšie fotografie si pozriete na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, Katarína Jakubčová, 30.10.2019
Deň chleba
Záložka do knihy spája školy
Naša škola sa aj tento rok opäť zapojila do česko-slovenského projektu „Záložka do knihy spája školy: List za listom - baví ma čítať“. Koná sa už jeho 10. ročník. Partnerskou školou nám bola Základní škola a mateřská škola Dolní Kounice z Českej republiky. Žiaci 4. - 8. ročníka počas celého mesiaca vyrábali záložky rôznych tvarov a motívov pre kamarátov - žiakov partnerskej školy. Vyobrazovali na nich rôznych knižných hrdinov alebo ich zdobili formou komiksov. Na konci tohto mesiaca boli záložky odoslané tým, pre ktorých boli určené. Do balíka sme pribalili rôzne darčekové predmety a propagačné materiály, aby sme lepšie priblížili mesto Humenné a našu školu. Veríme, že českých žiakov záložky potešia. Veď rovnako aj naši žiaci ich s radosťou očakávajú.
Text a foto: Mgr. Andrea Macejová, 28.10.2019
Záložka do knihy spája školy
Pasovačka v knižnici
Vo štvrtok 26.9.2019 sa prváci z 1. oddelenia ŠKD ocitli na zaujímavom mieste - v školskej knižnici. Pýtate sa prečo? Je tu veľa kníh a každá v sebe ukrýva príbehy, ktoré vás prenesú do tajuplného sveta fantázie. Naši prváci by sa tiež radi preniesli do rôznych krajín a zažili veľa dobrodružstiev, a preto v tento deň boli pasovaní za čitateľov našej školskej knižnice.
Text: Mgr. Andrea Macejová, 27.9.2019
Foto: Iveta Kakošová
Pasovačka v knižnici
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah