AKTIVITY - ZŠ PUGAČEVOVA, HUMENNÉ

PROFESIONALITABEZPEČIEPRÍLEŽITOSTIVZDELANIEAUTENTICKOSŤEMPATIAPOZITÍVNA ATMOSFÉRARADOSŤVZŤAHY

Prejsť na obsah
AKTIVITY 2

AKTIVITY 1   AKTIVITY 2
Olympiáda z finančnej gramotnosti
8. september je medzinárodným dňom finančnej gramotnosti. Žiaci IV.B triedy si dnes na hodine matematiky mali možnosť overiť svoje  vedomosti z finančnej gramotnosti nie len v teoretickej, ale aj v praktickej rovine a to prostredníctvom hry na obchod.
Viac fotografií si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. B. Babinová, 8.9.2021

Finančná gramotnosť
Finančná gramotnosť je nevyhnutný predpoklad na zabezpečenie kvalitného života po materiálnej stránke. V súčasnosti je na ňu kladený čoraz väčší dôraz, ktorý sa odzrkadlil aj v zavedení Národného štandardu finančnej gramotnosti v slovenských školách, na ktorých sa už niekoľko rokov prejavuje klesajúca tendencia úrovne poznatkov, zručností a skúseností v oblasti  matematickej, ale aj finančnej gramotnosti.
Aj z tohto dôvodu sa naša škola zapojila do výzvy o financovanie rozvojového projektu – Podpora organizačného zabezpečenia vzdelávania pedagogických zamestnancov v oblasti finančnej gramotnosti a výchovy k podnikaniu na rok 2021, v ktorej bola úspešná.
V I. etape sa dňa 26.8.2021 zúčastnilo 32 pedagogických zamestnancov našej školy rôznych aprobácií školenia Finančná gramotnosť a výchova k podnikaniu s cieľom získať aktuálne odborné informácie v tejto oblasti, inšpirovať sa rôznymi podnetnými aktivitami vhodnými pre žiakov, oboznámiť sa s učebnicou Financie v praxi, ktorá bude nápomocná pri vyučovaní finančnej gramotnosti.  
Projekt bude pokračovať v aktivitách, do ktorých budú v priebehu školského roka zapojení žiaci jednotlivých ročníkov.
Text a foto: Mgr. Monika Trembuľáková, 30.8.2021
Otvorenie šk. roka 2021/2022
Dnešný deň bol pre našu Pugačevku skutočne výnimočný. Po náročnom školskom roku 2020/2021 sme sa mohli všetci osobne stretnúť, potešiť a obdariť úsmevom. Medzi nami sme privítali nadšené tváre malých prváčikov a ich rodičov. Svojou prítomnosťou nás potešil aj zástupca primátora mesta Ing. Ondrej Babjarčík. Naším Pugavčevkárom prajeme úspešný školský rok, veľa zdravia a chuti do práce.
Viac fotografií si pozrite na našom facebooku album 1, album 2.

Text a foto: Mgr. Marianna Stočková, 2.9.2021
DFS Púpavienka pre Úniu žien
Členovia nášho detského folklórneho súboru Púpavienka, ktorý pôsobí na ZŠ Pugačevovej,  1. augusta zablahoželali Únii žien Humenné k významnému 75. výročiu srdečným vystúpením. Viktória Vasilenková, Petronela Čorná a Laura Jakubčová zaspievali nádherne zemplínske a rusínske ľudové piesne. Adrián Haník predniesol poviedku od spisovateľa Milana Zelinku a Hanka Bálintová pobavila všetkých divákov v sále humorným slovom. Obecenstvo nešetrilo potleskom a našich malých umelcov potešila radosť z výborného vystúpenia.
Text a foto:  Mgr. Petra Dolobáčová, 2.8.2021
Vesmírom a prírodou
Predposledný deň letného tábora na Pugačevke sa niesol v duchu učenia i zábavy. Dopoludnia sme navštívili Vihorlatskú hvezdáreň, kde sme si našli nového kamaráta Paxiho. Paxi nás sprevádzal vesmírom a odhalil nám mnohé jeho tajomstvá a záhady. Aj napriek tomu, že sa nás viackrát pokúšal vystrašiť dážď, sme popoludnie strávili na turistickej vychádzke na Hubkovú. Cesta tam nám ubehla neskutočne rýchlo, pretože nás poháňala chuť nájsť všetky skryté indície, pomocou ktorých sme vylúštili heslo. Po návrate do školy na deti čakala sladká odmena a grilované špekáčiky, ktoré zjedli s veľkou chuťou. Aj dnešný deň stál za to!
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Miroslava Andrejčíková, 15.7.2021
Športové turnaje
Dva týždne zbehli ako voda a my sme dnes aktívne strávili posledné okamihy Pugačevského letného tábora. Naše dopoludnie bolo naplnené rôznorodými športovými aktivitami, pri ktorých sme získali teoretické a praktické znalosti a zručnosti z rôznych športov (bedminton, futbal, vybíjaná). Všetci športoví nadšenci boli odmenení medailami. Po výborných palacinkách, ktoré nám pripravili naše šikovné tety kuchárky, sme sa vydali po stopách poznania do humenského skanzenu. Posledný zmysluplne strávený deň bol pre nás zároveň rozlúčkou s našou super školou, do ktorej sa nám veru oplatilo chodiť aj počas prázdnin.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 

Deň skautingu a indiánov
Včerajší deň v našom letnom tábore, bol skutočne výnimočný, farebný a veselý. Celá škola hýrila farbami, pierkami a tónmi prírody. Celý deň sa niesol v duchu milovníkov prírody a to my SKAUTI a INDIÁNI skutočne sme! Zažili sme zábavný deň plný zážitkov. Od množstva nových informácií o prírode, cez nové piesne, indiánsky tanec slnka, až po stavanie skutočného stanu a zhotovenie dračieho uzla. Ako odmenu za šikovnosť v mnohých súťažiach, sme si dopriali balónové osvieženie a pochutili sme si na lahodnej Indiánine a Skautline (zmrzline:P). Ako pamiatku na tento deň, pre našu školu a pre nás, sme namaľovali na plátno skutočné skautské a indiánske logo, ktoré zdobí laná nášho Teepee stanu.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Zuzana Dušáková, 15.7.2021
Letný tábor - Pugačevská olympiáda
Dnes ráno prichádzali žiaci našej základnej školy do letného tábora s veľkým potešením a očakávaniami. Vedeli, že v tento deň sa bude konať Pugačevská olympiáda. A veru sa konala! Beh, skok z miesta, sed-ľah, hádzanie lopty a mnohé iné disciplíny overili ich športové schopnosti. Odmenou im bol skvelý pocit z výkonu, ako aj zlatá, strieborná, alebo bronzová medaila. Popoludnie sme strávili vo Vihorlatskej knižnici, kde sme sa oboznámili s knihami o zvieratách. Pomocou kníh sme spoznávali ich stopy a určovali sme ktorému zvieratku patria. Bolo to poučné a zábavné. Chutným zážitkom dnešného dňa bola zmrzlina a prechádzka mestom.
Text a foto: Mgr. Petra Dolobáčová, 12.7.2021
Kúzelný les
Prekrásny areál našej Pugačevky sa počas dnešného dňa v letnom tábore premenil na skutočný kúzelný les. Hneď zrána si žiaci z odpadového materiálu vyrobili ďalekohľady, aby sa mohli lepšie pozerať na tú nádheru, čo ich čakala. Predpoludním  si pozreli animovanú rozprávku v Mestskom kultúrnom stredisku Humenné a po chutnom a výdatnom obede to už začalo na školskom dvore skutočne voňať ako v lese.  Žiaci rozdelení do skupín putovali po jednotlivých stanovištiach. Čakalo ich spoznávanie a delenie stromov, základné princípy lesníctva a poľovníctva, a mnoho iných zaujímavostí.  Asi najväčšiu radosť priniesol štvornohý poľovnícky pomocník.  Ukážka poľovníckych signálov na lesnom rohu aj lesnici očarila úplne všetkých. V závere si každý účastník odniesol množstvo príjemných zážitkov nielen v pamäti, ale aj na hrudi v podobe dreveného prívesku.  Veľké poďakovanie patrí našim odborným hosťom Ing. Silvii Perinajovej z OPK, Ing. Lukášovi Vatahovi a Ing. Martinovi Brezánimu za sprevádzanie lesnými cestičkami na pôde Pugačevky.  LESU ZDAR!
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. Veronika Hrubovská, 13.7.2021
Foto: Adriana Sivá
Štvornohí miláčikovia
9. júl bol pre deti v našom letnom tábore určite výnimočný. Zavítali k nim totiž štvornohí miláčikovia z chovnej stanice. Cvičiteľ René a veterinárka Lenka porozprávali deťom zaujímavosti zo života plemena doberman a ukázali, ako prebieha výcvik takýchto psov. Deti sa mohli so psíkmi pohrať, pohladkať ich a urobiť si na pamiatku spoločné foto.
Druhá časť táborového dňa bola tvorivá. Deti mali plné ruky práce s výrobou náramkov, náhrdelníkov, prstienkov či náušníc pre seba i pre svojich blízkych. Zážitkom bolo aj stretnutie s ujom „kožiarom“ Rolandom, ktorý im porozprával, ako sa spracúvajú zvieracie kože a poradil, ako si správne kúpiť kožený opasok. Predstavil tiež možnosti využitia kože pri tvorbe úžitkových predmetov. Deti si mohli do kože vyraziť rôzne obrázky.
Horúci deň sme ukončili športovými a spoločenskými aktivitami.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 8.7.2021
Druhý deň letného tábora
Dnešný deň dvojtýždňového letného tábora pokračoval vo veľmi príjemnej atmosfére.
Deti zažili počas dňa športové aktivity v detskom zábavnom centre Eiffelko, naučili sa tancovať Belgický tanec, svoje hudobné znalosti si vyskúšali v hudobnom kvíze  a záverečnou bodkou bolo bábkové divadlo Dlhý, Široký a Bystrozraký v podaní bábkoherečky Aleny Mihokovej.
Bábkové divadlo predstavuje špecifický druh zábavy, ktorý rozvíja tvorivosť a fantáziu. Je adresované síce deťom, ale potešilo aj dospelých divákov.
V závere si deti vyskúšali marionety-bábky, ktoré p. Mihoková vyrába z odpadového materiálu.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku. Video.
Text: Mgr. Monika Gajdošová, Mgr. Martina Fedorová, 7.7.2021
Foto: Petronela Čorná
Letný tábor – Jasenovský hrad
Dňa 8.7.2021 sa žiaci prvého stupňa našej školy v rámci projektu „Letný tábor“ okrem iných aktivít zúčastnili turistickej vychádzky na Jasenovský hrad a mohli sa realizovať v mnohých zaujímavých, hlavne športových súťažiach, ktoré boli s touto aktivitou spojené. Po príjemnom pobyte na čerstvom vzduchu v prírode a chutnom obede strávili zvyšný čas spoločenskými hrami, maľovaním zážitkov a relaxácii pri sledovaní kresleného filmu v priestoroch našej školy. Keďže celý deň sme strávili v dobrej nálade, veríme, že si to zopakujeme aj v  nasledujúcom ročníku Letného tábora.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 8.7.2021
Výnimočné doučko
A sú za nami prvé dva dni výnimočného doučka. V utorok boli naše pocity naozaj zmiešané, pretože sme netušili, čo nás čaká a nechcelo sa nám vstávať. Napokon nás ale čakal deň plný zážitkov a prekvapení. Vôbec sme nevedeli, kam smerovali naše prvé kroky. Už hneď v úvode nám pani učiteľky dali za úlohu spočítať, koľko ľudí cestou stretneme, a koľko krokov do cieľa urobíme. V parku sme pracovali v skupinách a zbierali nové vedomosti. Naučili sme sa odmerať výšku a šírku stromu. Taktiež sme zistili, že jeden palec má 2,54 cm a stopa 30, 48 cm. Tvorili sme prekrásny herbár rastlín a naučili sa pracovať s buzolou. Vybrali sme sa aj na návštevu skanzenu, kde sme sa zoznámili s rôznymi remeslami a architektúrou. To, akí sme šikovní, prišla zdokumentovať aj Humenská televízia. Po práci nás čakal zaslúžený a chutný obed. Dezertom bola osviežujúca zmrzlina. V stredu ráno sme sa vybrali vlakom na Brekovský hrad. Cesta bola teda naozaj náročná, no zvládli sme to. Pocestovali sme v čase. Rozprávali sme sa o histórii hradu, o povestiach a legendách, ktoré sa k nemu viažu. Neskôr nás čakal pestrý a zábavný program. Naučili sme sa tancovať belgický tanec, a dokonca boli aj vodné balóny, ktoré boli v tomto horúcom počasí skvelý nápad. Určite nikto z nás neoľutoval, že sa na výnimočné doučko prihlásil a tešíme sa na ďalšie dva dni.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku - album 1, album 2.
Text: žiaci Barborka Boberová a Majko Ocilka, 7.7.2021
Pugačevkári v múzeu
Dňa 24.6.2021 navštívili Pugačevkári z 1.A a 1.B Vihorlatské múzeum. Veľkými očami pozerali na exponáty prírodovednej a historickej časti múzea. Zapojili sa do aktivít: farbenie obrázkov zvierat a vypĺňanie zábavných a poučných testov. Návšteva sa vydarila, pekné zážitky a poznanie ostali v pamäti.
Text a foto: Mgr. Renáta Procová, Mgr. Petra Dolobáčová, 28.6.2021
„Honba za pokladom“
Prvý deň letného tábora sa niesol v duchu pirátov. Žiaci si najskôr zhotovili pirátske čiapky, loď, vlajku a naučili sa pirátsku pieseň. Potom išli hľadať indície k nájdeniu pokladu. Najskôr sa však museli popasovať s rôznymi úlohami. Ako im to išlo, posúďte sami. Občerstviť sa mohli v pirátskom bufete a poobede pirátskym hotdogom a limonádou. Veríme, že domov odchádzali s množstvom zážitkov.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku - album 1, album 2.
Text: Mgr. Beáta Babinová, 6.7.2021
Foto: Čorná Petronela
Deviataci potešili
Mesiac jún sa v našej 9.B triede s našou triednou niesol v duchu obdarovávania sa. Začali sme už na MDD. Vytvorili sme triedny štvorlístok. Do nášho štvorlístka sme si vybrali aj lekárov. Pani lekárka MUDr. Mária Vasilová sa veľmi potešila a obdarovala nás sladkou odmenou. Členky Slovenského Červeného kríža sa potešili tiež a s úsmevom na tvári skonštatovali, že sme im urobili krajší deň. Ani naša pani riaditeľka netušila, že aj ona je v našom štvorlístku, lebo aj vedenie škôl prežívalo nezvyčajnú situáciu. Štvrtý lístok patril rodičom a starým rodičom, ktorým tiež patrí veľké poďakovanie. Za zástupcu našich rodičov a starých rodičov sme si vybrali nášho milovaného spisovateľa Milana Zelinku, ktorý nás poctil svojou návštevou na Jánske dni na našej Pugačevke. V tejto neľahkej dobe sa ocitli v situácii, v ktorej museli zodpovedne riešiť rôzne neočakávané situácie.  Patrí im všetkým veľké ďakujeme. A keďže v tomto mesiaci je aj Deň kvetov, tak sme všetkých obdarili práve kvietkom.  
Text: Daniela Hužvárová, 9.B, 27.6.2021
Foto: Mgr. Eva Mažeríková
Charitatívna burza kníh
Predané knižky z burzy kníh dostali ,,druhý život.“ Pre nadáciu sa nám podarilo vyzbierať naozaj krásnu sumu. Motto ,,Daruj knižku, daruj úsmev“ bolo naplnené do bodky. To bolo radosti a úsmevu na tvárach našich Pugačevkárov. Okrem zakúpenej knihy si každý odniesol aj dobrý pocit, že mohol pomôcť. Od nadácie sme už dostali úprimné poďakovanie. Za vyzbieranú sumu peňazí nám nadácia v týchto dňoch posiela knihy USMEJ SA. Práve predajom týchto kníh sa pomáha detským onkologickým pacientom, ktorí do nich prispeli vlastnými ilustráciami. Nám sa podarilo zakúpiť 20 kníh. My budeme naďalej pomáhať bez očakávania. Láskavosť z nás totiž robí dobrých a krásnych ľudí. Ešte raz ĎAKUJEME všetkým, ktorí prispeli knihou či finančným príspevkom.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text a foto: Mgr. Veronika Bobaľová, 25.6.2021
Na svätého Jána
Na svätého Jána otvára sa letu brána. Na našej Pugačevke sme práve 24. júna - na Jána, otvorili pomyselnú bránu milým hosťom, ktorí nás poctili svojou návštevou a prišli si vychutnať krásny a zaujímavý program. Predstavili sa žiaci detského folklórneho súboru Púpavienka a divákom priblížili zvyky týkajúce sa sviatku sv. Jána. Zbieranie bylín, využitie ich ohromnej moci v ľudovom liečiteľstve, čaro svätojánskej mušky, preskakovanie jánskych ohňov a mnoho iných zaujímavostí si mohli diváci užiť v krásnom prostredí pred budovou našej výnimočnej školy. Za milú návštevu srdečne ďakujeme deťom, pani učiteľkám a pani riaditeľkám humenských materských škôl. Privítali sme MŠ Družstevnú, MŠ Mierovú, Súkromnú MŠ Proalergo a MŠ Štefánikovu. V neposlednom rade patrí obrovské poďakovanie za účasť a podporu spisovateľovi Milanovi Zelinkovi, ktorý sa už tradične zúčastňuje akcií našej Pugačevky. Tak vitaj leto!
 
Text a fofo: Mgr. Veronika Hrubovská, 26.6.2021
Pugačevkárske hviezdy dnes mali svoj deň
Dnešný deň na Pugačevke mal slávnostný nádych. Na školskom dvore sme ocenili úspešných žiakov, ktorí aj v tomto neľahkom školskom roku dokázali vyjsť zo svojej komfortnej zóny a pracovali nad rámec bežných školských povinností.
Odmenu si prevzali žiaci, ktorí reprezentovali školu v predmetových olympiádach, umeleckých a športových súťažiach a tiež žiaci, ktorí sa podieľali na získaní národných ocenení v projekte eTwinning, ale aj žiaci, ktorí sa zaslúžili o úspešné plnenie úloh v projekte Recyklohry.
Slávnostnú príchuť dnešného dňa umocnilo dekorovanie našich štvrtákov ako absolventov prvého stupňa základnej školy.
Nechýbala ani rozlúčka deviatakov. Im patrili záverečné okamihy dnešného podujatia. So slzami dojatia sme počúvali slová na rozlúčku, spoločne tlieskali pri speve záverečnej piesne, s radosťou sme prijali kvety vďaky a so zatajeným dychom sledovali vypúšťanie balónov plných tajných želaní.
Milým prekvapením boli aj hudobno-spevácke vstupy našej školskej kapely, ktorá vyvolala nadšenie a radosť u všetkých.
Ďakujeme všetkým našim žiakom i pedagógom a želáme si ešte úspešnejší nasledujúci školský rok.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
Text: Mgr. M. Andrejčíková, 23.6.2021
Foto: Mgr. E. Lukáčová
Školská bublanina 1.B
Milí rodičia a kamaráti, v čítanke sme nedávno čítali text Stará mama robí bublaninu. Mňam! Aj my sme chceli takú bublaninu. A pani učiteľka nás jedného dňa prekvapila. Zobrala nás do učebne, kde sa varí a pečie. Najprv sme si prečítali recept, aby sme vedeli, ako sa taká bublanina pripravuje a čo k tomu potrebujeme. Dievčatá vážili všetky ingrediencie a chlapci ich miešali. Spoločne, pracovala každá ruka. Vymiešali sme voňavé cesto a vyliali ho na plech. Na vrchnú časť dievčatá poukladali ovocie a koláč sme dali piecť do rúry. Čakali sme 30 minút a tešili sa na sladkú pochúťku. Mňam, bola dobrá, ako od babičky. Prežili sme krásne chvíle pri pečení a na text o bublanine nikdy nezabudneme.
 
Text a foto: Sven Sivák  a pani učiteľka Dolobáčová, 1.B, 18.6.2021
Ľudské práva
Ľudské práva patria všetkým ľudským bytostiam bez ohľadu na rasu, pohlavie, národnosť, etnickú príslušnosť, jazyk, náboženstvo alebo akékoľvek iné postavenie. Aj napriek tomu musia mnohí ľudia aj v 21. storočí za ne ustavične bojovať, ich dodržiavanie totiž stále vo svete nie je samozrejmosťou. S témou ľudských práv sa stretávajú žiaci ôsmeho ročníka na hodinách občianskej náuky. Svoje vedomosti a rečnícke zručnosti si štyri tímy z 8. A a 8. B triedy hravým spôsobom overili v 3 súťažných disciplínach (test, pexeso, tričko ľudských práv). Žiaci v rámci jednotlivých disciplín bližšie spoznávali ľudské práva, dokumenty týkajúce sa ochrany ľudských práv či rôzne inštitúcie, ktoré sa zaoberajú dodržiavaním, ochranou a podporou ľudských práv. Cieľom tohto podujatia bolo umožniť našim žiakom vyjadriť svoj názor na ľudské práva, na to, ako ich vidia, s dôrazom na tie práva, ktoré sú pre nich najdôležitejšie.
Text: Mgr. Silvia Brzychcyová, Mgr. Viera Megelová, 20.6.2021
Zo struny na strunu 2021 - okresné kolo
Dňa 11.6.2021 sa v priestoroch skanzenu Vihorlatského múzea v Humennom uskutočnil ďalší ročník okresného kola regionálnej súťaže detských ľudových spevákov, detských folklórnych speváckych skupín a detských ľudových hudieb pod názvom „Zo struny na strunu“. Našu školu reprezentovali najúspešnejší speváci školského kola: Harakaľ Martin - 2.C, Čorná Petronela - 3.A, Vasilenková Viktória - 3.B, Sabovová Kiara - 4.B, Parnicová Júlia - 6.C a Jakubčová Laura - 8.B.
Záštitu nad podujatím prevzal a diplomy malým spevákom odovzdal predseda poroty - tanečný pedagóg a choreograf doc. Vladimír Marušin, ArtD. Vydarené podujatie obohatil aj detský folklórny súbor Chemloňáčik a folklórny súbor Chemlon Humenné.
Keďže výsledky, a tým aj žiaci vystupujúci v galaprograme pri príležitosti 50. výročia založenia folklórneho súboru Chemlon Humenné budú známe až neskôr, ostáva nám len popriať našim súťažiacim veľa šťastia a poďakovať im za vzornú reprezentáciu školy.
Text a foto: Mgr. Erika Lukáčová, 14.6.2021
Projekt FAST
Naši žiaci sa zapojili do celosvetového projektu a získali sme certifikát. Okrem podpory zo strany známych slovenských osobností, sa o projekte dozvedelo čoraz viac  ľudí, lekárov, zdravotných sestier, ktoré túto iniciatívu vzdelávať deti  na školách veľmi vítajú.
Text: Petronela Čorná, 7.6.2021
Príbeh hudby  – Opera letí!
To je tretie pokračovanie úspešného cyklu koncertov Bratislavského chlapčenského zboru. Tento výnimočný koncert sa uskutočnil 7. júna 2021 v online priestore a jeho krásne melódie popretkávané zaujímavým hovoreným slovom sa ozývali aj chodbami našej Pugačevky. Dôležitosť kultúry a umenia v živote nielen dospelých ale aj detí má nezastupiteľnú úlohu. Nám sa dnes podarilo vďaka dirigentovi a moderátorovi koncertu Gabrielovi Rovňákovi ml. zažiť neopakovateľný umelecký zážitok. Ďakujeme a veríme, že už čoskoro budeme môcť odmeniť potleskom výkony umelcov aj v hľadisku skutočného divadla.  
Text a foto: Mgr. Veronika Hrubovská, 7.6.2021
Koleso šťastia
Dnes sa žiaci 4. ročníka zúčastnili súťaže Koleso šťastia. Päťčlenné družstvá si medzi sebou zmerali sily. V prvej časti súťaže preukázali svoje vedomosti v rôznych oblastiach. Hľadali ukryté slová vo vetách, riešili logické úlohy, preverili si znalosti z cudzieho jazyka a taktiež z nášho nárečia. Popasovali sa s hádankami, ľudovými piesňami a hrdinami rozprávok. Nechýbali ani zaujímavosti zo zvieracej ríše. V druhej časti potrebovali veľkú dávku šťastia pri točení kolesa, aby padla čo najvyššia bodová hodnota. Všetci členovia družstiev sa veľmi snažili, no víťazstvo si napokon vybojovalo družstvo zo 4.A triedy.
text: Mgr. Andrea Macejová, 2.6.2021
foto: Mgr. Erika Lukáčová
Pugačevkári čítajú
Uplynulý mesiac prebiehala na našej škole čitateľská akcia, ktorej cieľom bolo odporučiť prečítanú knihu ostatným spolužiakom. Mnohí žiaci naozaj radi čítajú, a preto sa do tejto aktivity s chuťou zapojili. Spomedzi všetkých zúčastnených dnes pani riaditeľka vyžrebovala siedmich šťastlivcov, ktorí získali pekné ceny. Na priebeh žrebovania dohliadala odborná porota, ktorú tvorili milovníčky kníh Laura Jakubčová z 8.B a Liliana Čurlejová z 9.A.
Všetkým výhercom srdečne blahoželáme!
Ela Haníková, 1.B, Oliver Mríz, 1.B, Michaela Sivá, 4.A, Amália Ščerbová, 4.A, Antónia Popčáková, 5.B, Barbora Beňová, 5.B, Štefan Kasarda, 7.B.
Všetky fotografie si pozrite na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Eva Ontkocová, 2.6.2021
Pugačevkári spoznávajú ako žijú deti sveta
Naši Pugačevkári putovali dňa 26.5. 2021 po celom svete. Pripomenuli si krásne slovenské zvyky a tradície, spoznávali život detí rôznych kultúr a svoje putovanie zakončili v Amerike. My sme na našom školskom ihrisku postavili veľký TEEPEE stan, ktorý budú môcť využívať všetky deti našej Pugačevky. Ďakujeme za pomoc a prejavenú dôveru.

Text: Mgr. Katarína Jakubčová, 28.5.2021
Deti sveta
Folklórne popoludnie
Včerajší deň bol pre nás naozaj výnimočný! Náš spev a radosť z tanca rozohnal všetky mraky a my sme konečne mohli vyjadriť lásku k tradíciám a folklóru, ako sa patrí! VEĽKÁ VĎAKA patrí Folklórnemu súboru Chemlon a Pánovi Viktorovi Hnátovi, ktorí vniesli obrovský zážitok a profesionalitu do nášho programu. Deti boli úžasné a vystupovali ako ozajstní junáci a devy!
Drahí rodičia! Ďakujeme Vám za spoluprácu a pomoc s folklórnou vizážou detí! Program bol plný spevu, tanca a farieb. Tešíme sa, že po tak ťažkom období pre nás všetkých, mohli deti zažiť niečo tak veselé a výnimočné. Každý, kto má záujem, si môže pozrieť reportáž v Humenskej televízii, ktorú určite prezdieľame na našej stránke a dokonca bude možnosť prečítať si o nás v Podvihorlatských novinách.
Všetky fotografie nájdete na našom facebooku.
 
Text: Zuzana Dušáková, 20.5.2021
Foto: ZŠ Pugačevova
Piataci sa testovali zo slovenského jazyka a matematiky
Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania v období od 3. mája do 28. mája 2021 pripravil ponuku testov zo slovenského jazyka a literatúry a matematiky v systéme e-Test pre žiakov 5. ročníka základných škôl.
Tieto testy sú určené na opakovanie a prehlbovanie učiva z uvedených predmetov, a zároveň umožňujú efektívne identifikovať nedostatky v dôsledku dištančného vzdelávania.
Naša škola túto ponuku, samozrejme, využila. Žiaci 5. ročníka sa testovali v dňoch 20. a 21. 5. 2021 z oboch predmetov. V časovom limite 60 minút riešili testy obsahujúce 30 úloh. V testoch sa žiaci popasovali s rôznymi úlohami. V niektorých zapisovali výsledky riešenia a odpovede, v niektorých vyberali správnu odpoveď zo štyroch možností. Výsledky testovania z oboch predmetov jednotlivým žiakom ukázalo, v ktorých tematických celkoch je potrebné učivo ešte precvičiť a upevniť.
Text a foto: Mgr. Monika Trembuľáková, 21.5.2021
Pugačevkári čítajú, Pugačevkári odporúčajú!
Knihy sú skvelé, otvárajú nám brány do čarovných svetov, zabúdame pri nich na starosti každodenného života, s ich hrdinami prežívame dobrodružstvá, lásky aj sklamania, stávame sa múdrejšími... Je dobré, ak si k nim vždy vieme nájsť cestu.
Na prvom poschodí našej Pugačevky, pri počítačových učebniach máme nástenku, ktorú vyrobili deviataci z opadavého materiálu. Žiaci na ňu pripínajú svoje tipy na dobré knihy, ktoré prečítali a odporúčajú ich aj svojim spolužiakom. V blízkosti nástenky sme umiestnili geograficko-rozprávkový minikvíz,  kde majú Pugačevkári možnosť zopakovať si so známymi rozprávkovými postavami hlavné mestá Európy.
Všetci žiaci, ktorí sa o svoje čitateľské zážitky podelia, budú 1. júna zaradení do žrebovania o pekné ceny.
Tak hurá do čítania!
Všetky fotografie nájdete na našom facebooku.
 
Text a foto: Mgr. Eva Ontkocová, 13.5.2021
Deň matiek 3.B
 
Milá mamička,
nech Ti tento deň prinesie toľko šťastia a radosti, koľko lásky Ty sama rozdávaš svojim najbližším po celý čas!
Text: Mgr. B. Babinová, 9.5.2021
Video: Mgr. M. Trembuľáková
Príjemné s užitočným
Dnešné teplé počasie sme na hodine anglického jazyka využili trochu netradične. Učebňu sme vymenili za krásny školský dvor a v tieni stromov sme sa venovali edukačným hrám. Je to  skvelá metóda na precvičenie učiva, rozvoj komunikačných schopností a myslenia.
Žiaci súťažili na čas v družstvách a prešli mnohými úlohami.  Triedili, spájali, určovali ... . A aj keď  všetky družstvá mali približne rovnaký čas, ten nebol dnes dôležitý. Dôležité bolo precvičovanie učiva a získavanie nových vedomostí v hravej a príjemnej atmosfére, učenie bez stresu so šťastnými a spokojnými žiakmi.
Text a foto: Mgr. Jana Koudelková, 12.5.2021
Deň matiek 3.B
Deň matiek v 3.A
 
Básničkou a kytičkou potešili svoje drahé mamky žiaci 3.A triedy.
Videoprezentácia: Mgr. Monika Gajdošová
Deň matiek
Angliký jazyk kreatívne
Gramatika je neoddeliteľnou súčasťou výučby anglického jazyka. Žiaci ôsmeho ročníka si neobľúbené gramatické časy zopakovali a upevnili formou projektu. Rozdelení na dve skupiny vytvorili fiktívny zaľúbený pár a vymysleli ich „príbeh lásky“. Svoje práce odprezentovali a v závere hodiny mali priestor na vzájomné sebahodnotenie a spätnú väzbu.  Objektívne zhodnotenie vlastnej práce, ale i práce iných považujeme za jednu zo sociálnych zručností, ktoré sú potrebné v každodennom živote.
Text a foto: Mgr. Eva Ontkocová, 7.5.2021
Deň matiek 3.A
Deň matiek
Milé mamičky,
dovoľte mi, aby som Vám k Vášmu milému sviatku zaželala najmä pevné zdravie, veľa lásky a radosti z Vašich detí a rovnako dostatok síl na Vaše dôležité a nezištné poslanie, ktoré tu máte.
Byť mamkou je obrovský dar a zodpovednosť. Ale aj mnoho najkrajších životných okamihov, ktoré nikdy nevymiznú z vašich sŕdc.
Prajem Vám, aby ste ich vždy zažívali s láskou a pokorou. Prajem Vám, aby ste na svoje deti boli vždy hrdé.
Krásny deň matiek!
Text a video: Mgr. Martina Fedorová, 8.5.2021
AKTIVITY 1   AKTIVITY 2
Copyright © J. Andrejčík
Návrat na obsah